رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی شد

رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی شد

رافائل گروسی آرژانتینی با کسب دو سوم آرای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مدیر کل جدید این نهاد برگزیده شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدیر کل جدید – به مدت چهار سال منصوب شده – ششمین رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمان تأسیس در سال ۱۹۵۷ خواهد بود. هیئت مدیره پیش بینی می کند که وی حداکثر ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ مسئولیت این کار را بر عهده خواهد گرفت.

سفرای روسیه و فرانسه در حالی این خبر را در صفحه های توئیتر خود اعلام کردند که بنا به گزارش ها رافائل گروسی رای ۲۴ عضو از ۳۵ عضو شورای حکام را به دست آورده است. کورنل فروتا، رقیب رافائل گروسی و سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در این رای گیری موفق به جلب حمایت ۱۰ عضو شورای حکام شد.

به این ترتیب رافائل گروسی ۵۸ ساله جانشین یوکیا آمانو می شود که ماه ژوئیه (تیر) سال جاری در سن ۷۲ سالگی درگذشت. یوکیا آمانو از سال ۲۰۰۹ میلادی تا زمان مرگ هدایت آژانس بین المللی انرژی اتمی را برعهده داشت.

اما رافائل گروسی، دبیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی کیست؟

رافائل گروسی یک دیپلمات باسابقه عرصه دیپلماسی هسته ای است. او از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ دارای سمت های بالایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و پس از آن هم به عنوان سفیر آرژانتین در این نهاد معرفی شد. او سال دیگر ریاست کنفرانس بررسی پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را که در نیویورک برگزار می شود برعهده خواهد داشت.

او مدتهاست که به دنبال دستیابی به سمت مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است. وی پیش از این در نظر داشت که در مقابل یوکیا آمانو خود را نامزد سمت مدیرکلی آژانس کند.

دیپلمات های حاضر در آژانس بین المللی انرژی اتمی انتظار تغییر رویه در زمینه اداره امور این نهاد در دوران مدیریت رافائل گروسی را ندارند. انتظار می رود که او در موضوعات حساسی مانند پرونده هسته ای ایران و کره شمالی سیاست های پیشین را دنبال کند.

رافائل گروسی و کورنل فروتا، رقیب او در جریان سخنرانی خود در جلسه شورای حکام اشاره ای به موضوع ایران نکردند.

پاسخ دادن