راهنمای سرویس‌های دوره‌ای خودرو

اقتصاد برتر

نگهداری درست از خودرو و رسیدگی به آن نه تنها باعث کم شدن استهلاک و افزایش عمر خودرو می‌شود بلکه با انجام این کار از بروز خرابی‌های احتمالی و به طبع آن هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ مهر ۹۹

همین امر اهمیت سرویس‌های دوره‌ای خودرو را بیشتر نشان می‌دهد. روند انجام ای سرویس‌ها، از جمله مواردی است که هر فردی باید در موردش اطلاعات لازم را داشته باشد. این سرویس‌های دوره‌ای با توجه به مدل خودرو، میزان کارکرد آن، و میزان استفاده شاید در بعضی موارد با هم تفاوت داشته باشند. برای آگاهی از این موارد این راهنما را مطالعه کنید.

چرا سرویس‌های دوره‌ای لازم است؟

بسیاری مواقع در زمانی که اصلاً انتظار آن را ندارید خودرو دچار مشکلی می‌شود که باعث تعجب شماست. با مراجعه به تعمیرگاه حتماً این نکته به شما گفته شده که اگر فلان کار را انجام داده بودی، حالا به این مشکل برخورد نمی‌کردی. و شما بی‌خبر از کاری که باید انجام می‌دادید، مجبور به پرداخت هزینه‌ای سنگین‌تر خواهید شد.

بسیاری از مشکلات خودرو خودشان را به سرعت نشان نمی‌دهد. بنابراین اگر شما در بازهٔ زمانی مشخص، خودرو را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز ببرید، حتماً با بررسی قسمت‌های مختلف، تعمیرکار متوجه ضعف قطعات، مشکل بخش‌های مختلف و بسیاری موارد دیگر خواهد شد که در حالت عادی اصلاً نشانه‌ای از آن به چشم نمی‌آید. در واقع انگار شما با انجام این سرویس‌ها خودروی خود را بیمهٔ سلامت کرده‌اید!

در خودروهای جدید، دفترچهٔ راهنمایی وجود دارد که در مورد زمان بعضی از سرویس‌ها توضیح داده است. با مطالعهٔ این دفترچه شما می‌توانید از بسیاری موارد آگاه شوید. نمایندگی‌های مجاز خودرو هم در هنگام تحویل خودرو، اطلاعات لازم در مورد سرویس دوره‌ای را به شما خواهند گفت.

مزیت مراجعه به نمایندگی مجاز برای سرویس این است که هم از بابت وجود یک تعمیرکار حرفه‌ای خیالتان راحت است و هم در مورد زمان مراجعه به نمایندگی هم از پیش اطلاع خواهید داشت. گاهی پیش می‌آید که اگر قصد فروش خودروی خود را داشته باشید بعد از درج آگهی در سامانه‌هایی مانند https://divar.ir/s/tehran/ خریدار از شما پرونده سلامت خودرو بخواهد. در این صورت شما با مراجعه به نمایندگی می‌توانید تمامی سوابق مربوط به خدمات خودرو را که در نمایندگی بایگانی شده است دریافت کرده و خریدار را از بررسی دوره‌ای و سالم بودن خودروی خود مطمئن کنید. مجموع مواردی که در سرویس دوره‌ای انجام می‌شود باعث بالا رفتن عمر خودرو و استفاده از حداکثر پتانسیل خودروی شماست.

در سرویس‌های دوره‌ای چه مواردی بررسی می‌شوند؟

وقتی برای بررسی دوره‌ای به نمایندگی مراجعه می‌کنید یک لیست مشخص وجود دارد که باید تمامی موارد آن بررسی شود. ابتدا بررسی کاملی در مورد موارد مربوط به ایمنی خودرو انجام می‌شود. این لیست شامل بررسی کمربندهای ایمنی، ترمز دستی،لنت ترمز، لاستیک‌ها، شیشه‌ها و آینه‌ها، چراغ‌های عقب و جلو و راهنما و مه‌شکن، برف پاک‌کن، بوق، زاپاس و دیگر سیستم‌های ایمنی است که بر اساس خودروهای مختلف متفاوت هستند. سپس سطح مایعات مختلف خودرو بررسی می‌شوند. این مایعات شامل روغن موتور، روغن ترمز، اب رادیاتور، روغن کلاچ، واسکازین (روغن گیربکس)، و روغن دیفرانسیل خودرو هستند.

بعد از این دو مرحله باید لاستیک‌ها و چراغ‌های خودرو کاملاً بررسی شوند. میزان سایش لاستیک‌ها، فشار لاستیک، بررسی زاپاس و جک و ابزارهای جانبی مربوط به لاستیک تک تک معاینه می‌شوند. مواردی از جمله بررسی میزان سلامت و عمر باتری‌ها، چک کردن فیلتر هوای موتور، فیلتر سوخت، شلنگ‌های رادیاتور، شمع‌های خودرو و همچنین بررسی تمامی تسمه‌های خودرو از جمله موارد مهم در سرویس‌های دوره‌ای هستند.

بعد از چک کردن تمامی این بخش‌ها، نوبت به تنظیم موتور خودرو می‌رسد که نقش مهمی در افزایش عمر موتور و بازدهٔ آن دارد. یکی از مهمترین مزایای تنظیم موتور کاهش آلودگی هواست. به همین دلیل در شرایط امروز و توجه زیاد افراد به حفظ محیط زیست، با یک بررسی دوره‌ای می‌شود نقش مهمی در کم کردن میزان آلایندگی‌های هوا داشت. تعمیرکار بعد از تمامی این موارد به سراغ چک کردن سیستم تعلیق خودرو می‌رود و از این قسمت هم اطمینان حاصل می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت که سرویس‌های دوره‌ای در درجهٔ اول باعث کم شدن هزینه‌های احتمالی آینده برای مالک خودرو خواهد شد و سپس با کم کردن استهلاک خودرو، عمر مفید آن را بیشتر خواهد کرد.

پاسخ دادن