راهکارهای بهبود معاملات بورس

یک کارشناس بازار سرمایه در مورد راهکارهای بهبود وضعیت بازار سهام گفت: اگر قرار است اقتصاد ایران همسو با اقتصاد جهانی گام بردارد باید به طور حتم دو شرط پرهیز از قیمت گذاری دستوری و افزایش هرچه بیشتر شفافیت بازار حفظ شود و مورد توجه قرار گیرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، طاهره جهانی تاکید کرد: باید جذابیت هایی در بازار سرمایه ایجاد شود که مردم فقط با اکتفا به دعوت مسوولان وارد این بازار نشوند بلکه از طریق کسب تحلیل و دانش به سمت این بازار هدایت شوند و از این طریق با کسب بازدهی های معقول سرمایه های خود را در این بازار ماندگار کنند. این کارشناس بازار سرمایه به واریز یک درصد نقدینگی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و تاثیر آن بر روند بازار سهام اشاره کرد و افزود: تزریق منابع جدید به بازار سرمایه یکی از ۱۰ مصوبه حمایتی اخیر سازمان بورس بود که طبق آن قرار شد مبلغی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود و آخرین اخبار از ادامه این روند حکایت دارد.

جهانی با بیان اینکه اکنون ارزش معاملات با ارقامی که بازار در اوج خود به سر می برد فاصله چشمگیری دارد، گفت: در روزهای اصلاح سنگین بازار شاهد خروج ادامه دار نقدینگی از بازار بودیم؛ بنابراین انتظار می رود تزریق نقدینگی روند بازار را به سمت مسیر صعودی تغییر دهد، زیرا می تواند بخشی از صف های فروش را جمع آوری کرده و روند متعادل تری را به خود بگیرد.

  • تاثیر تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در بورس

وی در ادامه به تاثیر تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در بورس اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هدایت سرمایه‌ها به بازارهای مولد ازجمله بازار سرمایه است که به طور قطع این مصوبه تأثیر بسزایی در توسعه هر چه بیشتر بورس، اقتصاد و بازارهای مولد خواهد داشت. این سیاست در کشورهای پیشرفته دنیا سالهاست که در حال اجرا است، سیاست مذکور در صورت رفع برخی از مشکلات موجود می تواند بر کلیت معاملات بازار اثربخش باشد.

  • تاثیر مثبت احیای برجام بر بورس

وی با بیان اینکه در چند هفته اخیر انعکاس های مثبتی از بحث بازگشت به برجام و مباحث مربوط به توافقات و لغو تحریم ها به گوش می رسد که این خبر می تواند دو اثر کوتاه مدت و بلند مدت در معاملات بازار داشته باشد، افزود: اثر کوتاه مدت این اتفاق می تواند ناشی از  کاهش قیمت دلار باشد که با توجه به وضعیت حاکم می توان اعلام کرد این اثر در شرایط کنونی بازار ما پیش خور شده است.

جهانی به اثر بلندمدت مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: با موفقیت در مذاکرات وین شاهد افزایش صادرات، کاهش هزینه های تولید و انتقال تکنولوژی جدید به بازار خواهیم بود که این موضوع زمینه کاهش درجه نااطمینانی در بازار را فراهم می کند؛ بنابراین برآیند اثر توافق بر سر برجام در کل به نفع بازار سرمایه تمام می شود و نگرانی در این خصوص، بی‌مورد خواهد بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۹ خرداد ‌ماه) با سه‌هزار واحد افزایش به عدد یک‌میلیون و ۱۵۱ هزار واحد رسید و کمتر از یک درصد رشد داشت.

پاسخ دادن