راهکار تخصصی بازار سرمایه برای مهار «کرونا»

در شرایطی که اقشار و اصناف مختلف در راستای مسئولیت اجتماعی خود، به‌دنبال بهره‌گیری از تخصص و حرفه‌شان در کمک‌رسانی به روند پیشگیری و درمان این بیماری هستند، فرابورس ایران هم راه‌کاری به سبک و سیاق خود ارائه داده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۷ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر «تأمین مالی» شرط لازم آغاز و تداوم هر حرکت مثبتی در زمینهٔ پیشگیری و درمان کرونا است و به‌ همین خاطر، بازار سرمایه هم دست به‌کار شده تا به‌منظور تامین منابع جهت تشخیص، پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا، با بهره‌گیری از ظرفیت تامین مالی جمعی یا (Crowd Funding) اقدام به جمع‌آوری وجوه لازم در بازار سرمایه کرده، تا این وجوه را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دهد.

در این طرح، شرکت فرابورس ایران به‌عنوان «عامل»، وزارت بهداشت و درمان به‌عنوان «متقاضی» و «امین» اوراق نیز شرکت تامین سرمایه نوین است که هر یک از افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با خرید هر ورقه ۱۰٫۰۰۰ ریالی گواهی نیکوکاری تا انتهای فروردین‌ماه ۱۳۹۹، در این پویش شرکت کنند.

سرمایه‌گذاران در قالب خریداری دو نماد مختلف «کرونا۱» و «کرونا۲» می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. در نماد «کرونا۱» نیکوکاران وجوه خود را به وزارت بهداشت و درمان اهدا می‌کنند ولی در نماد «کرونا ۲» اصل پول همچنان متعلق به نیکوکاران خواهد بود و سود حاصل از سرمایه‌گذاری منابع جمع‌آوری‌شده به‌صورت ماهانه به حساب وزارت‌ بهداشت و درمان واریز می‌شود.

مطابق بیانیهٔ سیاست‌های سرمایه‌گذاری وجوه جمع‌آوری‌شده از تامین‌مالی جمعی در نماد «کرونا۲»، شرکت تامین‌سرمایهٔ نوین به‌عنوان «امین» می‌تواند وجوه حاصله را در موارد زیر سرمایه‌گذاری کند:

۱- اوراق بادرآمدثابت (صکوک) منتشره توسط دولت و قابل‌معامله در یکی از بورس‌ها.
۲- واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمدثابت.
۳- حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری

بررسی‌ آمار معاملات حاکی از آن است که تا تاریخ ۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، طی سه‌روز معاملاتی اخیر، بیش از ۲۴ هزار سفارش خرید در نمادهای کرونا۱ و کرونا۲ توسط اشخاص حقیقی و ۷۹ مورد اقدام به خرید، توسط کدهای حقوقی، و در مجموع به ارزش بیش‌از ۱۲ میلیارد تومان به ثبت رسیده، که انتظار می‌رود این روند در روزهای آتی همچنان افزایش یابد.

پاسخ دادن