راهکار حفاظت از بانک ها مقابل کرونا

شیوع کرونا در جهان باعث کندی رشد اقتصاد شده و به همین دلیل میزان دارایی بانک ها تحت تاثیر کووید ۱۹ افت خواهد کرد .

تهران- اقتصادبرتر- ۰۶ فروردین

به گزارش #اقتصادبرتر، پایگاه اینترنتی ” دی کان هرالد هند ” در گزارشی از تحلیل تاثیر شیوع کرونا بر سرمایه بانک ها نوشت ، بدلیل افزایش شیوع کووید ۱۹ طی سه ماهه دوم یا سوم سال ۲۰۲۰ دارایی های ناخالص بانک ها بدلیل افت اقتصاد و در برخی مناطق کرونا زده توقف فعالیت های اقتصادی بخش هایی نظیر حمل و نقل ، گردشگری ، جهانگردی ، صنعت هوایی و …. را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دولت ها برای مقابله با ویروس کرونا و تشویق مردم به خانه نشینی بانک های مرکزی را مجبور کرده اند طرح کاهش بهره را اجرا کنند تا درآمد های آن ها مدیریت شود. این امر باعث کاهش زیان به دارایی بانک ها و حفظ سرمایه های آنان می شود. از سوی دیگر با توجه جهان گیر شدن شیوع کرونا پیشرفت قابل توجهی در رشد اقتصادی کشورها و جهان انجام نخواهد شد.

با توجه به تاثیر منفی کرونا بر تامین اعتبار و کیفیت دارایی بانک ها ، فشار مضاعفی بر سرمایه بانک وارد می شود . بدلیل تقاضای خاموش ناشی از شیوع ویروس کرونا مصارف داخلی و محصولات صنایع صادرات محور نیز در جهان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت . این بار برای رفع بحران کووید ۱۹ نمی توان از نقدینگی سیستماتیک برای تامین اعتبارات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان که آسیب جدی در کرونا دیده کمک گرفت . لذا تصمیم دولت های مرکزی کاهش نرخ بهره وام های خرد برای کمک به بخش بهداشت و درمان است ، یکی دیگر از تبعات شیوع کرونا این است که سرمایه گذارانی که در نوبت وام بودند بدلیل کاهش سرمایه بانک ها نمی توانند وام خود را طبق برنامه و به موقع دریافت کنند لذا ایجاد اختلال طولانی مدت در پرداخت وام توانایی شرکت های مالی را کاهش خواهد داد و به تبع آن خود اشتغالی افراد که قرار بود با اخذ این وام ها محقق شود ، محقق نخواهد شد و کاهش می یابد .

بنابراین باید پس از سه ماهه سوم مالی بانک های دولتی تدابیری جهت کاهش خسارت وام های ناخالص بیاندیشند. به عبارت دیگر بانک ها باید در برنامه های سال مالی پیش رو تجدید نظر کنند و برنامه ای مبتنی با اقتصاد کرونا زده تنظیم و عملیاتی کنند تا جلوی خسارت بیشتر را بگیرند .

*اکرم صدیقی سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن