راه‌اندازی اولین قطار گردشگری خاورمیانه در ایران

راه‌اندازی اولین قطار گردشگری خاورمیانه در ایران

امروزه قطار در صنعت گردشگری،‌ برای توریست حرفه‌ای که مسیر سفر برایش اهمیت ویژه دارد، گزینه ای هیجان انگیزتر است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر امروزه قطار در صنعت گردشگری،‌ برای توریست حرفه‌ای که مسیر سفر برایش اهمیت ویژه دارد، گزینه‌ای هیجان‌انگیزتر است. از سوی دیگر این شکل از سفر به عنوان یک وسیله‌‌ نقلیه ایمن، راحت و با ظرفیت مسافرگیری زیاد همواره یکی از انتخاب‌های قابل اعتنا در زنجیره سفر برای گردشگری بوده ‌است.

با پیشرفت تکنولوژی و استقبال بیشتر مردم از سفر، قطارها هم روزبه‌روز مدرن‌تر و لوکس‌تر شده‌اند و امکانات و خدمات رفاهی زیادی در اختیار مسافران قرار می‌دهند. این نوع از قطارهای گردشگری آنچنان مجهز و زیبا هستند که حس بودن در یک هتل ۵ ستاره را القا می‌کنند.

قطارهای مسافری به علت دارا بودن فضای مناسب می‌توانند امکانات اقامتی مناسب برای مسافرین در سفرهای طولانی را فراهم آورند و لذت گردشگری در یک منطقه جغرافیایی را دوچندان کنند. از این رو در نقاط مختلف دنیا، قطارهای گردشگری با دو هدف متفاوت شکل گرفته‌اند:
۱) قطارهای گردشگری عادی برای سفرهای‌ کوتاه‌مدت به شکل کوپه‌ای یا صندلی
۲) قطارهای گردشگری هتل‌مانند برای سفرهای بلندمدت به شکل سوئیت‌های لوکس

راه‌اندازی اولین هتل-ترن در ایران و خاورمیانه

هاتف مظفری، مدیرعامل شرکت دلیجان طلایی شکوه پارس، در این خصوص گفت: این شرکت اولین هتل ترن در ایران و خاورمیانه است که کاملا توسط هلدینگ ارزش‌آفرینان فدک طراحی و در حال اجرا است و پیش‌بینی می‌شود اولین رام قطار در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ وارد شبکه ریلی گردد.

قطار گردشگری Glory of Persia (شکوه پارس)، قطار-هتلی در ۲ رام خواهد بود. هر رام مرکب از ۱۰ واگن شامل ۲ واگن اقتصادی، ۴ واگن بیزینس، ۱ واگن لوکس،۱ واگن لانج، ۲ واگن رستوران و آشپزخانه خواهد بود. این قطار-هتل لوکس در مجموع ۱۱ سوئیت با امکاناتی در حد اتاق هتل و ظرفیت کلی ۳۲ مسافر در یک رام دارد. یک واگن رستوران کلاسیک و یک لانج لوکس مدرن در طول سفر پذیرای وعده‌های غذایی میهمانان خواهد بود. رستوران قطار با آشپزخانه مدرن و سرآشپزان برتر ایرانی فعالیت خواهد کرد. برای تمامی پرسنل قطار کوپه‌ها و فضای مناسب استراحت در نظر گرفته شده است.

سالن لوکس کلاس آپادانا شامل ۴ سوئیت
طراحی واگن لوکس قطار شکوه پارس با نام سالن ایران باستان شامل ۴ سوئیت استاندارد با تخت دبل و تویین می‌باشد. در این اتاق سرویس بهداشتی و کابین دوش بسیار ویژه در نظر گرفته شده؛ سوئیت‌های این سالن با تلفیق هنر نجاری، منبت‌کاری، پتینه‌کاری و هنرهای دستی ویژه تزیین شده و مبلمان و میز چای‌خوری خاص برای روم سرویس و همچنین ال ای دی ۴۲ اینچ مخفی در نظرگرفته شده است. دکوراسیون این سالن براساس هنر و فرهنگ ایران باستان (ایلام، هخامنشی، اشکانیان و ساسانیان) طراحی شده است.

سالن بیزنس کلاس (B) – انگاره شامل ۵ سوئیت
طراحی واگن بیزنس قطار شکوه پارس با نام سالن انگاره شامل ۵ سوئیت استاندارد با تخت دبل و تویین می‌باشد. در این اتاق سرویس بهداشتی و کابین دوش بسیار ویژه در نظرگرفته شده؛ سوئیت‌های این سالن نیز با تلفیق هنر نجاری، منبت‌کاری، پتینه‌کاری و هنرهای دستی ویژه تزیین شده و مبلمان و میز چای‌خوری خاص برای روم سرویس و همچنین ال ای دی ۴۲ اینچ مخفی در نظرگرفته شده است. دکوراسیون این سالن براساس هنر و فرهنگ دوران اسلامی (سلجوقی، تیموری، صفوی و قاجار) طراحی شده است.

سالن اقتصادی شکوه پارس کلاس (E) شامل ۱۰ کوپه در هر واگن
طراحی واگن اقتصادی قطار شکوه پارس شامل ۱۰ کوپه استاندارد ۴ تخته و دو سرویس بهداشتی و حمام مشترک است. در این کلاس اقتصادی ساختار کوپه به شکلی است که امکان استراحت با ۲ تخت بالا یا نشیمن‌های بازشوی پایین میسر است. ساختار طراحی این کوپه‌ها با وجود میز چای‌خوری بازشو قابلیت سرویس‌دهی و پذیرایی داخل کوپه را دارد. در این سالن دو حمام با دوش کابین در نظر گرفته شده است که به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر کوپه این کلاس، ۲ میهمان قابل‌پذیرش است و در مجموع در یک سالن ۲۰ گردشگر همسفر خواهند بود.

مدیرعامل شرکت دلیجان طلایی شکوه پارس در خصوص پذیره‌نویسی این شرکت افزود: به لطف خدا و با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران محترم، سقف پذیره‌نویسی سهام شرکت #دلیجان_طلایی_شکوه_پارس تکمیل و پذیره‌نویسی پایان یافته است. ضمناً وجوه دوستانی که پس از تکمیل سقف واریزی داشته‌اند، به حساب مبدا عودت خواهد شد.

صرف هزینه ۱۳۲ میلیاردی برای پروژه

وی در خصوص این پروژه توضیح داد: سرمایه گذاری‌های انجام‌شده تاکنون ۱۱ میلیون دلار معادل ۱۳۲ میلیارد تومان تامین شده توسط موسس (شرکت قطارهای ۵ ستاره فدک) بوده است، این در حالی است که تمامی سرمایه‌گذاری موردنیاز تا تکمیل طرح درغالب پذیره‌نویسی حدود ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است. درصد پیشرفت فیزیکی طرح ۶۰ درصد و درصد پیشرفت مالی ۷۷ درصد بوده است.

مظفری ادامه داد: دارایی‌های شرکت (۲۰ دستگاه واگن) است که با دلار ۱۱ هزار تومانی در حساب‌های شرکت شناسایی شده و فاصله حدوداً ۱۰۰ درصدی با نرخ دلار فعلی دارد. از این رو پیش‌بینی سود خالص هر سهم در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۸ تومان است.

پذیره‌نویسی شرکت سهامی عام به قیمت اسمی با مجوز و تحت نظارت سازمان بورس به ازای هر سهم ۱۰۰ تومان با حق تقدم صفر ریالی بود که شرکت تامین سرمایه تمدن متعهد پذیره‌نویسی آن بوده است.

فلسفه ایجاد و هدف اصلی قطار گردشگری

فلسفه ایجاد و هدف اصلی قطار گردشگری جذب گردشگر از میان توریست‌های خارجی است. بر اساس آمار سازمان گردشگری، سهم صنعت گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی، حدود ۱۱۹ میلیون دلار (معادل ۲٫۴ درصد) است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲، به چهار درصد افزایش یابد.

جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری گردشگری براساس آمار مجمع جهانی اقتصاد در مورد شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری ایران و مقایسه آن با رقبای منطقه خود در زمینه گردشگری نشان می‌دهد که ایران طی سال‌های اخیر در بسیاری از شاخص‌ها رشد مطلوبی داشته است. روند روبه‌رشد ورود گردشگران به ایران و وضعیت بسیارمطلوب در شاخص‌هایی همچون قیمت رقابتی در کنار روند روبه‌رشد در سایر شاخص‌های رقابت‌پذیری، نشان‌دهنده جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران است.

بررسی اقتصادی صنعت گردشگری

بودجه و هزینه‌کرد گردشگران خارجی ورودی به کشورمان قابل توجه است و با توجه به فروش ارزی، صنعت گردشگری دارای توجیه اقتصادی فراوانی است. برای برنامه‌ریزی اقتصادی صنعت گردشگری ریلی، مطالعه بازار هدف (از منظر ملیت و مبادی ورودی)، بررسی رفتاری، مسیرهای تفرج و سطح رایج بودجه گردشگران خارجی و مراجعه به آمارهای جهانی جهت برآورد متوسط هزینه‌کرد گردشگران خارجی در خاورمیانه و ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پتانسیل ایران برای گردشگری

ایران کشوری با جاذبه‌های گردشگری گسترده است و در بسیاری از زمینه‌های گردشگری در جهان برجسته می‌باشد. بافت فرهنگ پارسی و تاریخ کهن ایران به کمک معماری ایرانی بهتر و بیشتر نمایان شده است. به طوری که در طول قرن‌ها نشانه‌های معماری ایرانی همچون شاهکارهای مهندسی و کاشی‌کاری‌های تزیینی زبانزد عام و خاص بوده است.

ایران در زمینه ادب و هنر و شعر از قدیم‌الایام با داشتن شاعرانی مانند حافظ، سعدی، مولانا و … در جهان شهرت داشته است. معرفی مقبره این بزرگان در هر زمینه‌ای به گردشگران و توسعه دادن آن ها یکی از پتانسیل‌های گردشگری در ایران است. قدمت ایران از جمله مهم‌ترین پتانسیل‌های گردشگری آن است.

تنوع اقلیم همزمان ایران از جنگل و دریا تا کویر و آب‌وهوای استوایی در فاصله کوتاه از یکدیگر امکانات کم‌نظیر برای گردشگری فراهم نموده است. ﺍﻳﺮﺍﻥ، ﻓﻼﺗﯽ ﺍﺳﺖ ﻣﺮﺗﻔﻊ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻋﺮﺽ ﺟﻐﺮﺍﻓﻴﺎﻳﯽ بیست و پنج تا چهل درجه ﺩﺭ ﻧﻴﻢ ﮐﺮﻩ ﺷﻤﺎﻟﯽ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﮔﺮﻣﯽ ﻭﺍﻗﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. مناطق کویری و نیمه کویری بیش از نیمی از مساحت کشور را اشغال نموده است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران (شامل جلگهٔ جنوب دریای خزر و جلگهٔ خوزستان) از جلگه‌‌های حاصل‌خیز تشکیل شده‌ است. از شمال تا جنوب کشور، به تدریج با مناطق آب و هوایی متفاوتی مواجه می شویم.

برگ برنده ایران در گردشگری

مجمع جهانی اقتصاد، هر دو سال یک‌ بار، رقابت‌پذیری کشورها در سفر و گردشگری را بررسی و در گزارشی با عنوان «رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» منتشر می‌کند که در آن چهار زمینه اصلی «توانمندسازی محیط»، «سیاست‌ها و شرایط سفر و گردشگری»، «زیرساخت» و «منابع طبیعی و فرهنگی» با استفاده از ۱۴ بخش، در ۱۴۰ کشور، بررسی می‌شوند.

ایران هشتاد و نهمین کشور رقابت‌پذیر در زمینه گردشگری و سفر در جهان است و رتبه یازدهم کشورهای منطقه را در بین ۱۵ کشور به خود اختصاص داده است. یکی از شاخص‌هایی که در سیاست‌های سفر و گردشگری بررسی می‌شود، شاخص رقابت‌پذیری قیمت‌هاست. تغییرات نرخ ارز در کشورمان موجب شده ایران در این شاخص، رتبه اول جهان را داشته باشد. عوارض پایین فرودگاهی، سوخت ارزان و قدرت خرید بالای گردشگر خارجی در ایران، کشورمان را از نظر رقابت‌پذیری قیمتی در رتبه اول قرار داده است.

علاوه بر این، منابع طبیعی و فرهنگی، دیگر نقطه قوت ایران در جذب گردشگر خارجی هستند. تعداد گردشگران خارجی در سال ۱۳۹۷، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام شده است. این رقم نسبت به سال گذشته بیش از ۵۲ درصد رشد داشته است. بیشترین گردشگران خارجی ایران، از عراق هستند و در سال ۱۳۹۶ سهم ۲۷ درصدی از تعداد گردشگران ورودی به کشور را داشته‌اند. بیشترین گردشگرانی هم که از اروپا به ایران می‌آیند، آلمانی‎ها هستند. در سال ۱۳۹۶، تقریباً ۶۳ هزار گردشگر آلمانی به ایران سفر کردند.

برای دریافت کاتالوگ قطارهای گردشگری دلیجان طلایی شکوه پارس کلیک کنید

پاسخ دادن