راه‌اندازی سامانه خودارزیابی برای آسیب‌های روانی کرونا

راه‌اندازی سامانه خودارزیابی برای آسیب‌های روانی کرونا

سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا، به منظور غربالگری هوشمند افراد جامعه و پیشگیری از آسیب‌های روانی – اجتماعی ناشی از این بحران، توسط سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر دکتر بهزاد وحیدنیا، مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر گفت: سلامت روان، جزیی از مفهوم سلامت کامل است که در دوران شیوع ویروس کرونا باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

او افزود: در کنار پیامدهای منفی که ویروس کرونا می‌تواند ایجاد کند؛ آسیب به سلامت روان افراد و به تبع آن کاهش بهزیستی روانی اجتماعی مردم عزیز، دور از ذهن نیست. به همین جهت ما متعقدیم می‌بایست از تمامی ظرفیت‌ها برای غربالگری و ارائه خدمات روانشناختی استفاده کرد.

مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: در همین راستا دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در قالب طرح محب (مشاوره و حمایت‌های روانی- اجتماعی در بلایای طبیعی و انسان ساخت) با تشکیل کارگروه علمی و فنی، تدوین محتوی و زیرساخت و فن آوری؛ سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی» را طراحی کرد که در این فرآیند، خدمات بر اساس سطح بندی و سیستم ارجاع ارائه خواهد شد.

وی افزود: افراد پس از مراجعه به سامانه به نشانی http://corona.behzisti.ir ضمن تکمیل اطلاعات جمعیت شناختی، به سوالات تخصصی پاسخ خواهند داد. در صورتی که فرد در هر یک از آیتم‌ها از حد طبیعی عبور کرده باشد، به منظور افزایش دقت در ارزیابی به تناسب نمره، سوالات دیگری را پاسخ خواهد داد. سپس در پایان فرآیند، متناسب با نمره غربالگری، توصیه های روانشناختی ارائه می‌شود.

وحیدنیا قابلیت دیگر سامانه را ارجاع به صدای مشاور (۱۴۸۰) سازمان عنوان کرد و گفت: بدین صورت افرادی که در گروه امتیازی بالاتر از حد طبیعی قرار می‌گیرند (تنش شدیدتری را تجربه می‌کنند)، می‌توانند با ارائه شماره تلفن و کد ملی در سامانه خود ارزیابی روانشناختی؛ کد شناسه خدمت دریافت کنند و با صدای مشاور تماس (۱۴۸۰) بگیرند تا از خدمات تخصصی بهره‌مند شوند و چنانچه بر اساس تشخیص و مصاحبه مشاوران و روانشناسان صدای مشاوره (۱۴۸۰)، به خدمات تخصصی نیاز باشد، به مراکز تخصصی سازمان ارجاع می‌شوند.

او افزود: این چرخه تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است تمامی فرآیند خدمت به صورت رایگان ارائه می‌شود.

مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در پایان اظهار امیدواری کرد: با مراجعه مردم به سامانه خود ارزیابی روانشناختی؛ ارتقای کیفیت زندگی، کاهش تاثیرات منفی اجتماعی و مدیریت و پیشگیری از آسیب‌های روانی و اجتماعی، اقدامات به موقع و در دسترسی را شاهد باشیم.

ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به سالمندان درباره ویروس کرونا+ اسامی و شماره تماس پزشکان

به گزارش #اقتصادبرتر رئیس انجمن علمی طب سالمندان و سالمند شناسی ایران از ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به خانواده‌ها و سالمندان درباره ویروس کرونا توسط اساتید دانشگاه خبر داد.

احمد دلبری اظهار کرد: با توجه به شیوع روزافزونِ بیماری کرونا و افزایش اضطراب در میان سالمندان عزیز، به منظور کاهش میزان مراجعه آنها به مراکز بهداشتی درمانی و همچنین کمک به کنترل استرس خانواده‌ها، پویشی توسط انجمن علمی سالمندان ایران و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تحت عنوان پویش «مقابله با کرونا، فرصتی برای همدلی با سالمندان» شکل گرفته است تا اساتید، متخصصین، کارشناسان و فعالان حوزه سالمندی کشور به عنوان مشاورین و افراد مرجع در این حوزه به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود بپردازند.

وی تصریح کرد: در همین راستا؛ به‌منظور مشاوره صحیح و آگاهی‌بخشی خانواده‌ها و سالمندان و با هدف ایجاد حس امید و همدلی؛ متخصصین امرِ این حوزه، به‌صورت رایگان پاسخگوی سوالات احتمالی این عزیزان خواهند بود.

دلبری گفت: لیست اسامی اساتید و کارشناسان داوطلب براساس تخصص و حوزه فعالیت آنان به‌صورت روزانه بروزرسانی خواهد شد ضمن اینکه درخواست می‌شود تنها در زمان‌های مقرر شده نسبت به برقراری تماس اقدام شود همچنین این خدمات تا شکست کامل کرونا ادامه دارد.

سازمان بهزیستی کشور , ویروس کرونا ,
سازمان بهزیستی کشور , ویروس کرونا , سازمان بهزیستی کشور , ویروس کرونا , سازمان بهزیستی کشور , ویروس کرونا , سازمان بهزیستی کشور , ویروس کرونا ,

پاسخ دادن