راه‌اندازی مراکز اجاره‌داری برای کمک به مستأجران

هشدار کارشناسان به سیاست‌های نادرست حوزه مسکن
اقتصادبرتر

وزیر راه و شهرسازی گفت: با راه‌اندازی موسسات اجاره‌داری حرفه‌ای و تبعیت آنها از قوانین وضعیت بازار اجاره بهبود می‌یابد.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در هفته گذشته با حضور در مجلس شورای اسلامی به یک همزبانی و هماهنگی در حوزه تولید مسکن دست یافته‌ایم، گفت: در سال گذشته با حضور رئیس جمهور برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بازار مسکن رونمایی کردیم و امسال با توجه به افزایش نرخ رشد تقاضا در حوزه تولید مسکن دچار عقب ماندگی شده‌ایم.

آغاز اجرای طرح تولید مسکن در شهرهای مختلف

وی اظهار کرد: هم اکنون برنامه‌های ارائه شده در حوزه تولید مسکن از جمله برطرف کردن دغدغه زمین، مورد تأیید و پشتیبانی مجلس قرار گرفته است و در بخش‌هایی از حوزه مسکن اگر نیاز باشد می‌توانیم از ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران و مشارکت آنها در آن بخش استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شورای پول و اعتبار تسهیلات حوزه مسکن را در ماه‌های گذشته تصویب کرده است، گفت: تسهیلات مورد نیاز به سازندگان پرداخت می‌شود و آنها می‌توانند این تسهیلات را به خریداران مسکن منتقل کنند به طوری که اگر یک زوج هر دو شاغل باشند می‌توانند تسهیلات بیشتری دریافت کنند و سهم آنها از قیمت تمام شده یک واحد مسکونی افزایش می‌یابد.

اسلامی تصریح کرد: اجرای این طرح می‌تواند نقش موثری در خانه‌دار شدن سریع متقاضیان مسکن داشته باشد و خوشبختانه این طرح مورد تأیید مجلس و نمایندگان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تولید مسکن در شهر‌های مختلف آغاز شده است، گفت: چندی پیش با حضور خبرنگاران کلنگ ساخت ۸ هزار واحد مسکونی در شهر پردیس زده شد و این یک نمونه بارز از اجرای طرح تولید مسکن و ساخت آن‌ است.

وزیر راه و شهرسازی به شناورسازی تسهیلات خرید مسکن هم اشاره کرد و گفت: شناورسازی تسهیلات خرید مسکن در اسفند ماه به تصویب رسید و از ابتدای امسال به تمام بانک‌های عامل ابلاغ شده و در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی به بانک‌های دولتی و به ویژه بانک‌های خصوصی ابلاغ کرده است که در بحث تأمین مالی پروژه‌ها همکاری‌ لازم را داشته باشند، گفت: در مصوبه شورای پول و اعتبار اعلام شده است که ۸۰ درصد منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاران برای ساخت مسکن از سوی بانک‌ها تأمین شود و این تسهیلات منهای قیمت زمین قابل انتقال به خریداران است.

اسلامی توضیح داد: اگر خریدار مسکن و یا زوجی قادر به پرداخت اقساط بیشتری باشند، سازنده می‌تواند سهم بیشتری از تسهیلات را به آنها پرداخت کند که خوشبختانه این ساز و کار بسیار روان و شفاف است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: با ایجاد اعتماد بین دولت، انبوه‌سازان و سازندگان، اقداماتی که برای تخصیص زمین صورت گرفته و همچنین تصویب بسته مالی از سوی شورای پول و اعتبار وضعیت بازار مسکن بهبود می‌یابد.

وی افزود: با کارکرد خوب این بخش شاهد یک جریان‌سازی تولید مسکن در سال ۹۸ و ۹۹ خواهیم بود و مردم افزایش تولید مسکن را به صورت کامل مشاهده خواهند کرد.

وی تصریح کرد: طبق قانون ساماندهی مسکن و همچنین آیین‌نامه اجرایی که برای مستأجران وجود دارد وظیفه دولت آن است که موسسات اجاره‌داری حرفه‌ای را ایجاد و برای آنها امتیازات قائل شویم که مالک و مستأجر در آن بتوانند راحت‌تر معامله خود را انجام دهند و هر دو از قواعد موجود در این حوزه تبعیت کنند که این آیین‌نامه تدوین شده و براساس اختیارات قانونی آن را به اجرا در می‌آوریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت اجاره هر ساله طبق میزان تورم افزایش می‌یابد و امسال هم براساس اقتضای بازار نرخ اجاره تعیین می‌شود.

پاسخ دادن