رایزنی قالیباف و روحانی درباره معیشت مردم

رئیس مجلس با رئیس جمهور درباره معیشت مردم ، تولید و واکسن کرونا رایزنی کرد و گفت: مسائل تحریمی یکی از مباحث رایزنی با رئیس جمهور بود که  بایستی به خنثی سازی تحریم اولویت دهیم و به همین دلیل گفت‌وگوهای سران قوا برای رفع تحریم‌ها تأثیرگذار است.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ دی ۹۹

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان جلسه سران قوا که به میزبانی مجلس برگزار شد با بیان اینکه این جلسه سران، اولین جلسه‌ای است که روسای سه قوه در مجلس یازدهم برگزار می‌کنند گفت : ان‌شاءالله این رفت و آمدها و تداوم‌ دیدارها تکرار شود. قالیباف گفت : بدون شک این نشست‌ها می‌تواند در حل مشکلات مفید بوده و مشکلات با استمرار گفت و گوها حل شود. وی افزود: مسائل تحریمی یکی از مباحث این نشست بود و بایستی به خنثی سازی تحریم اولویت دهیم و به همین دلیل گفت‌وگوهای سران قوا برای رفع تحریم‌ها تأثیرگذار است. رئیس مجلس درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه این لایحه هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، تصریح کرد:‌ بودجه یک سند مالی سالانه است و واقعیتی که وجود دارد این است که این سند، سند حکمرانی است که هم در سیاست‌های مالی و وضعیت هزینه و درآمدی دولت و در سیاست‌های پولی یعنی زندگی مردم را رقم می‌زند. سیاست‌های بودجه در راستای سیاست‌های پنج ساله بوده و بسیار مهم و حیاتی است. قالیباف اظهار امیدواری کرد با هماهنگی با دولت در بودجه و بخش‌های مختلف اقتصادی قوه مجریه، وزرا و کارشناسان آنها که ما هم اکنون شبانه روزی با آنها همکاری و همفکری داریم، در نهایت بودجه را به تصویب برسانیم. وی با اشاره به جلسه پیشین شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: مباحث مربوط به معیشت، سلامت و رسیدگی به قشر مستضعف و محرومیت‌زدایی و همچنین بحث تولید اولویت‌های اساسی سال آتی است. باید صادرات بر واردات غلبه پیدا کرده و تراز کشور را مثبت کنیم، ضمن اینکه باید در حوزه درآمدی هم روش‌هایی پیگیری شود که کسری تراز عملیاتی را کاهش دهیم. هر قدر کسری تراز عملیاتی را بالا ببریم فشار بیشتری به مردم می‌آید. لذا باید به این موضوع توجه کنیم.

قالیباف اضافه کرد: در حوزه واکسن کرونا و حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا در سال ۱۴۰۰ باید توجه بیشتری صورت گیرد. ضمن اینکه اعتبار لازم هم برای تولید واکسن و خرید واکسن در نظر بگیریم و به همین دلیل باید اولویت ویژه‌ای هم برای این موضوع قائل شویم. باید بودجه را با حداقل تورم و مبتنی بر درآمدهای حقیقی و پایدار ببندیم تا اقتصادی شکوفا را در سال آینده شاهد باشیم.

پاسخ دادن