رخدادی تلخ برای بازارهای مالی جهان

اقتصادبرتر

رویترز نوشت: شوک تازه آمریکا به بازارهای مالی؛ کاهش نرخ دلار ادامه یافت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، بازده اوراق قرضه کوتاه‌مدت در بازار آمریکا و بریتانیا از بازده اوراق بلندمدت فراتر رفت. رخدادی تلخ برای بازارهای مالی جهان که می‌تواند نشانه‌ای از شروع رکود اقتصادی باشد.

در پی وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه و اعلام پیش‌بینی‌هایی در مورد رکود اقتصاد آلمان و بریتانیا، شاخص بورس این کشور، داکس ۲۵۴ واحد و شاخص ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن نیز بیش از ۱۰۰ واحد کاهش یافت. از بعدازظهر چهارشنبه وضعیت قرمز به بازارهای سهام آمریکا سرایت کرد و شاخص سهام شرکت‌های برترصنعتی، داوجونز ۴۵۲ واحد پایین آمد.

با افزایش احتمال وقوع رکود اقتصادی در آمریکا و آلمان قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت هم نزدیک به ۳ دلار کاهش یافت و به ۵۸ دلار و ۶۶ سنت رسید.

در بازار جهانی طلا نیز در پی نزول نرخ بهره اوراق قرضه کوتاه‌مدت آمریکا به پایین‌تر از نرخ بهره اوراق بلندمدت و آغاز کاهش شاخص بورس‌های اروپا و آمریکا قیمت هر اونس فلز زرد گرانبها بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت و از هزار و ۵۱۵ دلار گذشت و افت بعدازظهر سه‌شنبه را جبران کرد.

اما در بازار ارز ایران هر دلار نسبت به اوایل تیرماه کاهش قیمتی نزدیک به ۱۵۰۰ تومان را تجربه کرده است.

#دلار

دلار در حالی روز جاری را آغاز نمود که در روز گذشته با کاهش ۹۰ ریالی با نرخ ۱۱۶,۹۱۰ به کار خود پایان داده بود اما روز جاری برای دلار با ۳۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته و با رقم ۱۱۶,۹۴۰ ریال آغاز شد. این در حالیست که در اوج نوسانات روز جاری، رقم ۱۱۷,۰۰۰ برای دلار به ثبت رسید و در پایین ترین سطح این نوسانات نیز رقم ۱۱۶,۸۹۰ ریال برای هر دلار آمریکا مشاهد شد. در همین حال بانک مرکزی، نرخ دلار دولتی را برابر با ۴۲,۰۰۰ ریال اعلام کرد.

گفتنی است که نرخ فعلی هر دلار در بازار معاملات غیر رسمی، در ماه جاری نوسان ۶٫۴ درصدی را برابر با ۸,۰۰۰ ریال پشت سر گذاشته است که این فرآیند قیمت دلار را از رقم ۱۲۵,۰۰۰ که در روز یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ به ثبت رسیده بود هم اکنون به ۱۱۷,۰۰۰ ریال رسانده است. بر همین منوال، دلار در بازه زمانی هفتگی نیز نوسانی برابر با ۱٫۶۳ درصد یا ۱,۹۴۰ ریال تجربه کرد که این میزان نرخ دلار را از رقم ۱۱۸,۹۴۰ ریال در هفته گذشته به رقم کنونی رسانده است. همچنین دلار آزاد، سال گذشته در چنین روزهایی با رقم ۱۰۵,۵۵۰ ریال مبادله میشد که به این ترتیب می توان نوسان سالیانه دلار را رقمی حدود ۱۱,۴۵۰ ریال یا ۱۰٫۸۴ درصد برآورد نمود.

یورو

در بازار معاملات امروز، یورو با ۸۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته و با رقم ۱۳۱,۹۸۰ ریال آغاز به فعالیت داشت . در طی نوسانات روز نیز در بالاترین سطوح خود، رقم ۱۳۲,۰۰۰ ریال را به ثبت رساند که این مقدار در کف معاملاتی یورو برابر با ۱۳۱,۸۹۰ ریال بود. این افزایش ۰٫۰۲ درصدی یا ۳۰ ریالی یورو نسبت به روز قبل، در شرایطی است که بانک مرکزی نیز نرخ دولتی یورو را برای روز جاری ۴۶,۹۲۰ ریال معین کرد که نسبت به روز قبل تفاوتی ۶۸ ریالی را نشان می دهد.

در مروری کوتاه بر قیمت یورو می توان به این نکته پی برد که این ارز در طی ماه جاری نوسانی ۸٫۳۸ درصدی برابر با ۱۲,۰۷۰ ریال را پشت سرگذاشته است که نرخ آن را از رقم ۱۴۴,۰۰۰ ریال روز یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ به رقم ۱۳۱,۹۳۰ حال حاضر رسانده است. همچنین با مرور عملکرد یورو، به تفاوت ۱۰٫۴۲ درصدی یا همان ۱۲,۴۶۰ ریالی این ارز نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته می توانیم پی ببریم .

پوند

طی معاملات روز جاری، پوند انگلیس با ثبت ۴۷۰ ریال کاهش، هم اکنون با رقم ۱۴۰,۸۷۰ ریال در حال داد و ستد می باشد که این رقم بیانگر نوسان ۰٫۳۳ درصدی و ۴۷۰ ریالی این ارز نسبت به روز پیشین است. پوند در حالی با این نرخ در حال معامله است که در اوج نوسانات امروز، در بالاترین قیمت، سطح ۱۴۱,۲۲۰ ریال را لمس کرده و در کف قیمتی نیز معاملاتی با رقم ۱۴۰,۴۸۰ برای آن به ثبت رسیده است. این ارقام گویای نوسان ۱۶,۱۵۰ ریالی این ارز در بازه زمانی یک ماهه نیز می باشد چراکه در روز یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ هر پوند انگلیس با قیمتی برابر با ۱۵۷,۰۲۰ ریال معامله شده بود که رقم جاری ۱۶,۱۵۰ ریال کاهش را نشان می دهد. به همین سیاق نرخ این ارز برای بازه زمانی شش ماهه نیز حامل نوسانی ۱۱,۱۸۰ ریالی بوده که از رقم ۱۵۲,۰۵۰ ریال در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ به رقم کنونی دست پیدا کرده است.

شایان ذکر است که بانک مرکزی نیز نرخ هر پوند را برای روز جاری با ۴۱ ریال کاهش برابر با ۵۰,۶۳۲ ریال معین و اعلام کرد.

درهم

درهم که روز گذشته را با نوسانی ۵۰ ریالی پشت سر گذاشته و به نرخ ۳۱,۹۰۰ ریال رسیده بود در روز جاری، کار خود را با ۵۰ ریال کاهش و با ثبت عدد ۳۱,۸۵۰ ریال آغاز کرد. هم اکنون در معاملات بازار آزاد هر درهم امارات، ۳۱,۷۸۰ ریال در حال داد و ستد می باشد که این رقم در سقف و بالاترین ارقام ثبت شده به سطح ۳۱,۸۵۰ ریال رسید و در کف معاملاتی امروز نیز ۳۱,۷۲۰ ریال را تجربه کرد.

نگاهی به روند حرکتی درهم گویای این است که خرید و فروش این ارز در روزهای مشابه در سال گذشته با رقم ۲۸,۶۸۰ ریال در جریان بوده که نسبت به حال حاضر تفاوت ۳,۱۰۰ ریالی را نشان می دهد. همچنین درهم در بازه ۶ ماهه نیز نوسان ۱٫۵۱ درصدی و ۴۹۰ ریالی را تجربه کرده است که این رقم برای دوره یک ماهه گویای ۶٫۵۵ درصد یا ۲,۲۳۰ ریال می باشد. قابل ذکر است که بانک مرکزی نیز نرخ درهم را در روز جاری، برابر با ۱۱,۴۳۷ ریال اعلام نمود.

دیگر بازارها ……
در حالی که بازارهای ارزی ایران در روز جاری چنین شرایطی را سپری می کنند، در بازارهای ارزی کشورهای همسایه، در افغانستان و شهر هرات هر دلار با رقم ۱۲۷,۰۰۰ ریال در حال معامله می باشد. در سلیمانیه عراق نیز هر دلار رقم ۱۱۸,۹۰۰ ریال را در معاملات به خود دیده است.

اما در بازار تهران قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به دلیل کاهش نرخ دلار کمی پایین آمد و به ۴۱۵ هزارتومان رسید.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن