ردپای جنایتکار در عراق و سوریه!

شرکت بدنام بلک واتر این بار با نام مستعار وارد عراق شده و در پایگاه عین الاسد – محل حضور نظامیان تروریست‌ آمریکایی – مستقر شده است تا بتواند بار دیگر در عراق و سوریه جنایات خود را ادامه دهد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۳ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، «اریک برنس» موسس شرکت امنیتی بلک واتر که عربها آن را درجریان جنایت هایش درعراق در زمان اشغال آمریکا شناختند، درحال حاضر به نفع عملیات ویژه امارات در لیبی، فعالیت می کند.

شرکت آمریکایی بلک واتر که بعد از رسوایی‌های بسیار نام خود را به آکادمی تغییر داد، در حدود ۱۹۵ عملیات تروریستی در عراق انجام داده و بیش از صدها نفر از مردم غیر نظامی عراق را به دلیل مست بودن مزدوران خود به خاک و خون کشیده است.

کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق روز چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت) اعلام کرد که شرکت نظامی آمریکایی «بلک واتر» این بار با اسم مستعار و به بهانه حمایت از شرکتهای نفتی وارد بصره شده است.

منابع نزدیک به «جودی هود» کاردار آمریکا در عراق اعلام کردند که شرکت بلک واتر -که آوازه خوبی در عراق ندارد – به همراه چند شرکت امنیتی نظامی دیگر، اوایل سال گذشته میلادی با مجوز کاری که وزارت کشور عراق به آن اعطا کرده بود، به این کشور باز گشته و در پایگاه نیروهای آمریکایی در «عین الاسد» در استان «الانبار» (غرب عراق) فعالیت خود را آغاز کرده است.

این منابع به روزنامه «الاخبار» گفتند که نخستین فعالیتهای بلک واتر، انتقال تجهیزات نظامی آمریکایی از اردن به غرب الانبار بود که با هماهنگی کامل این شرکت با نیروهای آمریکایی حاضر در عین الاسد صورت گرفت و «این شرکت در حال حاضر در همان پایگاه مشغول آموزش عناصر گروه [تروریستی] داعش است… و طی چند روز گذشته [آموزش دادن به] هزار نفر دیگر [از عناصر این گروه] را به برنامه خود اضافه کرده است».

زمانی که نبرد علیه داعش در استان دیرالزور (شرق سوریه) شدت گرفته بود، منابع میدانی اعلام کردند که نفربرهایی با همراهی نیروهای آمریکایی، شماری از عناصر داعش را از شهرک «الباغوز» به عین الاسد انتقال دادند.

بلک واتر پس از غیبت ۱۰ ساله، بار دیگر به عراق بازگشت. این شرکت امنیتی به سفارش دولت‌ها ارتش خصوصی به مناطق مختلف جهان اعزام می‌کند و سابقه سیاهی در عراق و افغانستان دارد. به عنوان نمونه، سال ۲۰۰۷، چهار نفر از نظامیان این شرکت در پرونده کشتار ۱۴ غیرنظامی عراقی، به حبس محکوم شدند.

این شرکت پس از اینکه این ۱۴ غیر نظامی را در میدان «النسور» بغداد کشت، از عراق بیرون رانده شد. بلک واتر که متعلق به «اریک پرینس» میلیونر آمریکایی است، در آن زمان، نمای بیرونی ارتش «پیمانکاران غیر نظامی» بود که در دوران ریاست جمهوری «جرج بوش» پدر به عراق فرستاده شده بودند.

رد پای «بلک‌واتر» در عراق

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز همین راهبرد را در پیش گرفت و اعلام کرد که قصد دارد بنا بر قاعده «کسب سود بیشتر با کمترین هزینه» بخش خصوصی را مجددا فعال کند؛ به ویژه در کشوری مانند عراق که ترامپ معتقد است، میلیونها دلار خرج کرده و در مقابل چیزی به دست نیاورده است.

سایت آمریکایی «بازفید» چند روز پیش، از سند متعلق به وزارت بازرگانی عراق رونمایی کرد که نشان می‌داد شرکت «فرانتیر سرویس» وابسته به پرینس، از جمله شرکتهای خارجی بود که در این وزارتخانه به تاریخ ۸/۲/۲۰۱۸ ثبت شده است. این شرکت، همان شرکت بلک واتر است که تغییر نام داده و مقر کنونی آن در هنگ کنگ بوده و در امارات عربی متحده هم شعبه دارد.

به گزارش بازفید، پرینس سال ۲۰۱۴ در هنگ کنگ یک کمپانی خدمات لجستیکی ایجاد کرد و از آن زمان به بعد، خدمات این شرکت به ویژه در آفریقا گسترش پیدا کرد.

الاخبار در ادامه گزارش داد که امارات از شرکت بلک واتر درخواست کمک کرده تا از تجربه این شرکت بتواند در یمن استفاده کند و مزدورانی را از کلمبیا جذب کند که در جنگ علیه مردم یمن شرکت داشته باشند.

این کمپانی امنیتی در گزارش سالانه اخیر خود ادعا کرد که در عراق حضور ندارد و در عین حال از وجود دفاتر جدید خود در خاورمیانه صحبت کرد، ولی نام کشورهای میزبان این دفاتر را اعلام نکرد. ولی سند بازفید کافی بود که موجب نگرانی بسیاری از افراد شود.

«جنیس شاکوفسکی» نماینده دموکرات کنگره آمریکا در همین زمینه گفت که این سند «باید به منزله زنگ خطری برای دولت عراق باشد که بلک واتر را به خاطر رفتار مجرمانه‌اش، از خاک خود بیرون راند». الاخبار اما تأکید کرد که عراق در این مرحله تنها کشوری نخواهد بود که بلک واتر بدان بازگشته است، بلکه ظاهرا سوریه نیز در لیست گزینه‌های این شرکت قرار گرفته است.
زمانی که ترامپ در ششم ژانویه گذشته اعلام کرد که قصد دارد نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند، پرینس گفته بود که «آمریکا تعهد راهبری طولانی مدتی ندارد که باعث شود این کشور در سوریه باقی بماند…این جنگ پایانی ندارد».

وی پیشنهاد داده بود که «متخصصان خدمات نظامی ویژه، جایگزین نیروهای آمریکایی» شوند که قصد دارند از سوریه خارج شوند و گفته بود که متخصصان این شرکت «از همپیمانان آمریکا حمایت و پس از خروج آمریکا از این کشور (سوریه) با نفوذ ایران مقابله خواهند کرد».

کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق هم اعلام کرد که بلک واتر مجددا «بازگشته است تا با حمایت آمریکا دولت عبدالمهدی را از رهگذر تظاهراتهای احتمالی سرنگون کند که برای بهبود وضعیت برق و خدمات‌رسانی در بصره و سایر استانهای عراق برگزار خواهد شد. این مسئله بدین خاطر است که عبدالمهدی نمی‌پذیرد تحریمهای اقتصادی آمریکا علیه ایران را اجرا کند».

 شرکتهای خصوصی امنیتی و نظامی پس از حملات ۱۱ سپتامبر و آغاز مداخلات نظامی وسیع آمریکا در منطقه خاورمیانه افزایش چشمگیری یافتند. میتوان گفت که فرآیند اعطای وظایف نظامی و امنیتی به این نوع شرکتها تبدیل به روندی روزافزون در جنگهای امریکا شده است.

یکی از این شرکتها “بلک واتر آمریکا” (BlackWater USA) بود که در پی پدید امدن رسواییهای زیاد نام خود را به شرکت “آکادمی” (Academi) تغییر داد. در گزارش حاضر سعی میشود جنبههای مختلف ساختاری و عملیاتی این سازمان نظامی و امنیتی خصوصی تشریح گردد.

بلک واتر و ایکسای نام خود را به آکادمی تغییر دادند تا جنایتهایشان فراموش گردد

“آکادمی” که قبلا با عنوان “شرکت خدمات ایکسای” (Xe Services) و “بلک واتر آمریکا” خوانده میشد در سال ۱۹۹۷ توسط “اریک پرنس” (Eric Prince) و “آل کلارک” (Al Clark) تأسیس گشت. پرینس پس از واگذاری شرکت به امارات نقل مکان نمود تا در آنجا از اتهاماتی که پس از رسواییهای پی در پی بل کواتر متوجه وی بودند فرار نماید.

آکادمی هم اکنون بزرگترین شرکت در میان سه شرکت خصوصی امنیتی است که برای وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت میکنند. دولت اوباما قراردادی ۲۵۰ میلیون دلاری با این شرکت منعقد کرد تا در افغانستان برای وزارت امور خارجه و سازمان سیا کار کند.

گفتنی است اریک پرنس مدیر و مالک سابق بلک واتر هم اکنون در امارات مشغول ایجاد ارتشی خصوصی برای حکام این کشور است.

پس از پایان دوره طلایی این شرکت، در پی رسوایی هایش در عملیات های قتل و شکنجه در عراق به دنبال اشغال شدن این کشور توسط آمریکا، اریک برنس توانست تحت نام های مختلف دیگر از جمله «آکادمی»، شرکت خود را احیا کند و توانست قراردادهای سودآوری به ویژه با امارات در راستای حفاظت از تاسیسات، نیروها و تقویت سیستم های امنیتی این کشور، امضا کند.

روزنامه انگلیسی «تایمز» دراین باره می نویسد: بلک واتر در سال ۲۰۱۰ میلادی، قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار با ابوظبی امضا کرد که طبق آن مسئولیت حفاظت از لوله های نفتی و برج های مهم را در این کشور به عهده داشته و در کنار آن، حمایت های لجستیکی ارتش امارات و مهار ناآرامی های داخلی را انجام می دهد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن