رسوب ۱۴۰ هزار کانتینر فقط در بندر شهید رجایی

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران گفت: آقای معقولی مدیرکل گمرک معتقدند بر اساس فرایند زمان شرایط گمرک نسبت به ماههای گذشته بهتر شده اما از منظر تنظیم بازار، زنجیره تولید و توزیع، تامین مواد اولیه کماکان شرایط با مشکل مواجه است.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از تسنیم ، مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران افزود: برابر آمار فقط در بندر شهید رجایی ۱۴۰ هزار کانتینر رسوب داریم که این رسوب ما را در تنظیم بازار و تامین کالاهای مصرفی و اساسی با مشکل مواجه می کند و هم در تامین مواد مورد نیاز خط تولید مشکل آفرین است که به همین نسبت تولید کالا در داخل و فرایند صادرات مشکلات بیشتر می شود. مشکل دیگر این است که از یک سو منجر به دموراج برای کشتی ها می شود چراکه مدیریت بازار ارز از چالش های جدی دولت است از سوی دیگر انبار داری واحد های تجاری و تولیدی با مشکل می خورد و ملزمات مورد نیاز با ترخیص کالا به مشکل می شود در نتیجه در فرایند توزیع و تامین کالا را با چالش مواجه می کند.

وی افزود: به تعبیر بخش خصوصی، در نگاه میان مدت اگر به کالاهای گمرک می توان به کالاهای رسوب کرده در گمرک به عنوان کالای استراتژیک نگاه کنیم و فرایند ترخیص مدیریت نشود و گواهی های فنی نتواند به موقع انجام شود و مشکل ارزی و پرداخت ها انجام نشود، اسناد در اختیار واردکننده قرار نمی گیرد بنابراین گمرک نمی تواند کارهای ترخیص را انجام دهد.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به اینکه مشکلات سامانه نیما نتوانسته مشکل ارزی را حل کند و در تامین کالاهای اساسی و شوینده و بهداشتی دچار مشکل هستیم، پس مشکل را باید در دوزاویه گمرک و پشتیبانی دید تا در نظام تولید و تامین کالا به مشکل نخوریم.

او افزود: مقرارات کشور برای شرایط عادی تصویب می شود بنابراین در شرایط خاص امروز که با تحریم ها مواجه هستیم نیازمند استراتژی و برنامه خاص هستیم. در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی انتظار از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این است شرایط را سهل کنند و به سمت خود تحریمی نرویم.

مظفر علیخانی گفت: برخی از مشکلات ناشی از سیاست های ارزی و تجاری است. فرایند ثبت سفارش کند است و با تاخیر انجام می شود. قبلا فعال اقتصادی بر اساس تجربه و پشتوانه ثبت سفارش را بدون انتقال ارز انجام می داد اما امروزه ثبت سفارش با تغییر تعرفه باید مجدد انجام شود که این روند کار را کند می کند بنابراین در شرایط تحریم باید فرایند ترخیص کالا را تسهیل کرد چراکه برخی مشکلات به سازمان گمرک برمی گردد.

پاسخ دادن