رسوب ۷ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات

بررسی گمرکات، بنادر و ورودی کشتی ها نشان می دهد که بیش از ۷ میلیون تن کالا از ۶ قلم کالای اساسی که ارز ترجیحی از دولت دریافت می‌کنند، دپو شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ تیر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرک ایران ترخیص کالا‌های اساسی نیازمند مجوز‌های قانونی است که حتما باید توسط گمرک اخذ شود. بیشتر این‌ محموله ها نیازمند مجوز وزارت جهاد کشاورزی در زمینه سلامت کالا است که البته این مجوز‌ها در حداقل زمان ممکن صادر شده و به گمرک ارائه می‌شود.

حداقل زمانی که مجوز بازارگاه به گمرک ارائه می‌شود ۴۵ روز است و در این مدت زمان، گمرک نمی‌تواند کالا را ترخیص کند که این رویه باید اصلاح شود. البته این ۴۵ روز حداقل زمان است و بعد از اظهار حداقل ۴۵ روز زمان می‌برد که مجوز بازارگاه به صورت کاغذی به ما ارائه شود.

برای اولین بار یک و چهار دهم میلیون تن کالا روی کشتی به مدت یک ماه معطل مانده است. شورای عالی امنیت ملی در سال گذشته اعلام کرده بود فقط ۱۶ شرکت می توانند به صورت اعتباری کالا وارد کنند و به همین جهت به افرادی که کالای خودشان را وارد کرده بودند اعتباری ارائه نمی‌شد. یعنی کالاها در گمرکات و بنادر ماندند و صاحبان کالا به‌رغم اینکه اسناد مالکیت داشتند کالای خود را نمی‌توانستند خارج کنند.

فقط ۱/۸ میلیارد یورو کالا در بندر امام خمینی (ره) است که باید تعیین تکلیف شود و هیچ کدام از اینها تخصیص نشده اند و تأمین نگرفتند و همه کالاها دپو شده است.

در حال حاضر در بنادر شمالی نیز بیش از ۱۱۰ هزار تن کالا، بیش از ۸ ماه است که دپو شده و نمی توانیم تشخیص دهیم که این کالا فاسد شده یا نشده است . حتی کالاهایی وجود دارد که ۱۶ ماه است در بنادر شمالی دپو شده است.

پاسخ دادن