رشد بورس نیازمند خریدار و فروشنده قوی است

اقتصاد برتر

تحلیلگران بازار سرمایه، بورس را ارزان ترین بازار فعلی در ایران می‌دانند اما در تابلوی معاملات سیگنال خاصی برای رشد این بازار وجود ندارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

بورس تهران در شرایطی که روز شنبه با کاهش ۲ هزار واحدی شاخص کل مواجه شد، همچنان فروشنده قوی ندارد. اما در طرف مقابل هم وضعیت به همین شکل است و خریداران هم قوی هم در بازار نیستند.

روز شنبه نسبت به چهارشنبه هفته گذشته وضعیت شاخص قدرت خریداران حقیقی بهبود نسبی داشت اما می‌توان گفت که قدرت خریداران و فروشندگان فعلا برابر است و تا زمانی که وضعیت به این شکل باشد، انتظار رشد خاصی هم از بورس وجود ندارد.

روز شنبه در حالی که به دلیل اتفاقات سیاسی انتظار می‌رفت بورس واکنش تندی نشان دهد، این اتفاق رخ نداد تا یک بار دیگر مشخص شود سهامداران، تمایل چندانی به فروش ندارند. گرچه بازار بالا نمی رود، اما سهامداران هم تمایلی به فروش دارایی خود ندارند که این خود می‌تواند ترمز نزول بیشتر بورس را بکشد.

ارزش معاملات خرد بازار روز شنبه در حدود ۳۴۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم کوچکی محسوب می‌شود و یکی از کم ترین رقم‌ها در سال ۱۴۰۱ است. همین پایین بودن ارزش معاملات خرد، بزرگ ترین سیگنال به افرادی است که منتظر دیدن شواهدی برای ورود به بازار هستند و تا زمانی که ارزش معاملات رشد نکند، پول‌های پارک شده در کارگزاری‌ها هم وارد گود نمی شوند.

روز شنبه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار هم ثبت شد که این یکی دیگر از نشانه‌های منفی برای معامله گران است. مدتی است که حقیقی‌ها هر روز پول از بازار خارج می‌کنند که تا زمان مثبت شدن جریان ورود و خروج پول، نمی توان از بورس انتظار رشد داشت.

پاسخ دادن