رشد تجارت ایران با کشورهای عضو اکو

میزان تجارت شش ماهه ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو به بیش از ۹ میلیون و ۱۹۹ هزار تن برابر با چهار میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۹۲۰ دلار رسید.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر سخنگوی گمرک در تشریح وضعیت تجارت خارجی کشورمان با کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی “اکو” گفت: در این سازمان ۱۰ کشور ایران، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان عضو هستند که طی شش ماه اول امسال میزان تجارت خارجی کشورمان با اعضای این سازمان به بیش از ۹ میلیون و ۱۹۹ هزار تن برابر با چهار میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۹۲۰ دلار رسیده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: سهم صادرات کشورمان در این بازه زمانی بالغ بر شش میلیون و ۵۴۰ هزار و ۲۹۵ تن برابر با دو میلیارد و ۵۲۶ میلیون و ۱۸ هزار و ۵۳۸ دلاربوده که از این میزان، افغانستان با یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون و ۷۹۸ هزار و ۶۲۷ دلار مقصد اول صادراتی کالاهای ایراتی به این اتحادیه بوده است.

لطیفی خاطر نشان کرد: کشورمان در نیمه نخست امسال بالغ بر دو میلیون و ۶۵۷ هزار و ۷۰۶ تن کالا برابر با دو میلیارد و ۱۶ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۳۸۲ دلار از کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو واردات داشته است که بیشترین میزان واردات از ترکیه به ارزش یک میلیارد و ۸۳۴ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۹۴۸ دلار بوده است.

پاسخ دادن