رشد دیوانه‌وار فروش «انتقام‌جویان: آخر بازی»

اقتصادبرتر

رشد دیوانه‌وار فروش «انتقام‌جویان: آخر بازی» (Avengers: Endgame) دیزنی و مارول و رکوردشکنی‌های پیاپی آن همچنان ادامه دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سی نما، این فیلم ۱۰۹ میلیون دلاری در روز شنبه و ۱۵۸.۳ میلیون دلار از روز جمعه در بازارهای داخلی درآمدزایی کرده بود. دیزنی گزارش می‌دهد که فیلم به افتتاحیه‌ی داخلی ۳۵۰ میلیون دلاری دست پیدا کرده اما کارشناسان فروش «آخر بازی» در سه روز اول اکران را معادل ۳۵۴.۴ میلیون دلار برآورد کرده‌اند. به این ترتیب فروش ۲۵۷ میلیون دلاری «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» شکسته شده و «آخری بازی» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ در افتتاحیه داخلی شناخته می‌شود. دیزنی پیش‌بینی می‌کند که فیلم روز یکشنبه نیز ۸۴.۳ میلیون دلار دیگر درآمدزایی کند و رکورد ۶۹.۲ میلیون دلاری «جنگ بی‌نهایت»‌ در اولین یکشنبه‌ را پشت سر بگذارد. «آخر بازی» از رکورد ۱۱۹.۱ میلیون دلاری «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» و ۸۲.۱ میلیون دلاری «جنگ بی‌نهایت» در اولین جمعه‌ی نمایش نیز عبور کرد.

باکس آفیس: Avengers: Endgame با ۱.۲ میلیارد دلار پرفروش‌ترین فیلم تاریخ در افتتاحیه شد

«آخر بازی» از بازارهای خارجی نیز ۸۵۹ میلیون دلار درآمدزایی کرد تا فروش جهانی آن به ۱.۲۰۹ میلیارد دلار برسد. این اولین بار است که فیلمی در اولین هفته‌ی اکران از فروش ۱ میلیارد دلاری عبور می‌کند و در پنج روز اول نمایش به این رکورد دست می‌یابد. این فیلم در همین چند روزی که از اکرانش می‌گذرد به هجدهمین فیلم پرفروش تاریخ بدل شده و از رکورد «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «کاپیتان مارول» که هشتمین هفته‌ اکرانش را پشت سر می‌گذارد عبور کرده است. این فروش افتتاحیه علاوه بر این فروش فیلم‌های «دنیای سینمایی مارول» را نیز به ۱۹.۹ میلیارد دلار در سراسر دنیا نزدیک می‌کند. رکورد پرفروش‌ترین افتتاحیه‌ی جهانی پیش از این در اختیار «جنگ بی‌نهایت» با ۶۴۰ میلیون دلار بود. «آخر بازی» به این ترتیب دومین فیلم میلیارد دلاری دیزنی و مارول در سال ۲۰۱۹ در کنار «کاپیتان مارول» و هشتمین فیلم میلیارد دلاری تاریخ مارول خواهد بود.

رکورد ۳۵۰ میلیون دلاری «آخر بازی» در سه روز اول اکرانش در آمریکای شمالی نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار با رکورد ۲۵۷.۶ میلیون دلاری «جنگ بی‌نهایت» و ۲۴۷.۹۶ میلیون دلاری «نیرو برمی‌خیزد» فاصله دارد. «کام‌اسکور» گزارش داده است که ۶۲ درصد مخاطبین بلیت‌های خود را به صورت اینترنتی پیش‌خرید کرده و ۳۶ درصد به هنگام ورود به سالن‌های سینما به خرید بلیت اقدام کرده‌اند. افراد بسیاری روز جمعه به هر شکل ممکن از کار دست کشیدند و خود را به سالن‌های سینما رساندند، چرا که نمی‌خواستند وقایع داستان فیلم را در شبکه‌های اجتماعی بخوانند.

به لطف فروش ۳۵۰ میلیون دلاری «آخر بازی»، فروش کلی فیلم‌ها در این هفته به ۴۰۰ میلیون دلاری رسید که در طول تاریخ بی‌سابقه بود. رکورد پرفروش‌ترین آخر هفته‌ی تاریخ پیش از این به هفته‌ای اختصاص داشت که «جنگ بی‌نهایت» به نمایش درآمد و موجب شده بود فروش کلی فیلم‌ها در سه روز به ۳۱۴ میلیون دلار برسد. این تنها استودیوهای دیزنی و مارول نیستند که با «آخر بازی» پول پارو می‌کنند. سالن‌های آیمکس، دولبی، فندنگو، اتم تیکتس و سالنداران نیز از موفقیت فیلم بی‌بهره نیستند و درخشش این فیلم مارول بر بسیاری تأثیر گذار است. سالن‌های آیمکس روز جمعه ۱۲ میلیون دلار برای «آخر بازی» درآمدزایی کردند که به معنای رکورد میانگین ۲۹.۲ هزار دلاری در هر سالن و رکوردی تا ۲۰ درصد بالاتر از «جنگ بی‌نهایت» در روز جمعه‌ی اول اکران محسوب می‌شود. تا این لحظه فیلم رکورد پرفروش‌ترین جمعه‌ی تاریخ در سالن‌های آیمکس را نیز با ۵۲.۱ میلیون دلار به نام خود ثبت کرده است.

پیش از این آخر هفته، فیلم‌هایی که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمده بودند در مجموع ۲.۹۴۵ میلیارد دلار بلیت فروخته بودند، درحالی که سال گذشته فروش فیلم‌ها از اول ژانویه تا ۲۵ آپریل بنابر گزارش «کام‌اسکور» به ۳.۵ میلیارد دلار رسید. این اختلاف منفی ۱۷ درصدی تا پایان روز یکشنبه باید تا ۱۳ درصد کاهش یابد و فروش کلی سالانه به ۳.۳۵ میلیارد دلار برسد، اما اختلاف حدوداً نیم میلیارد دلاری با سال گذشته همچنان حفظ می‌شود. حدود ۲۷۴ میلیون دلار از این نیم میلیارد دلار، به اختلاف فروش «پلنگ سیاه» و «کاپیتان مارول» مربوط می‌شود. حدود ۲۰ درصد از فروش «آخر بازی» به سالن‌های ۳ بُعدی اختصاص داشت و ۹ درصد به سالن‌های آیمکس.

فیلم «آخر بازی» در پنج سالن (از جمله سالن‌های AMC در نیویورک) بیش از ۵۰۰ هزار دلار بلیت فروخت، در ۱۱ سالن ۴۰۰ هزار دلار، در ۵۱ سالن بیش از ۳۰۰ هزار دلار، در ۲۰۰ سالن بیش از ۲۰۰ هزار دلار، در ۴۰۴ سالن بیش از ۱۵۰ هزار دلار و در ۸۳۷ سالن بیش از ۱۰۰ هزار دلار. طبق آخرین گزارش‌های دیزنی، ۵۷ درصد مخاطبین فیلم مرد، ۴۳ درصد زن، ۷۱ درصد بزرگسال، ۱۸ درصد خانواده و ۱۱ درصد نوجوانان بوده‌اند. براساس آمارهای منتشر شده توسط «پست‌ترک» در جمعه شب گذشته نیز ۸۳ درصد سینماروها دیدن فیلم را توصیه می‌کنند، مردان زیر ۲۵ سال با ۳۵ درصد پرجمعیت‌تر از سایر گروه‌های سنی‌اند، مردان بالاتر از ۲۵ سال ۲۸ درصد کل مخاطبین را تشکیل می‌دهند، زنان زیر ۲۵ سال با ۱۹ درصد در رده‌ی بعدی قرار دارند و زنان بالاتر از ۲۵ سال ۱۸ درصد خریداران بلیت را شامل می‌شوند. والدین و مخاطبین عمومی به فیلم امتیاز پنج ستاره داده‌اند، سفید پوستان ۴۴ درصد، اسپانیایی تباران ۲۱ درصد، سیاهپوستان ۱۵ درصد، و آسیایی تباران و سایر نژادها ۲۰ درصد مخاطبین را تشکیل می‌دهند. «آخر بازی» از «سینمااسکور»‌ نیز مانند «پلنگ سیاه» و قسمت اول «انتقام‌جویان» نمره‌ی A+ دریافت کرد.

«آلن هورن» مدیر استودیوهای والت دیزنی با انتشار بیانیه‌ای در مورد موفقیت «آخر بازی» گفت: «کوین فایگی و اعضای تیم استودیوهای مارول مفاهیم و تصوراتی که در مورد احتمال موفقیت در گیشه و روایت وجود داشت را بار دیگر به چالش کشیدند. هرچند بعید به نظر می‌رسد که «آخر بازی» پایانی برای «دنیای سینمایی مارول» باشد، اما این ۲۲ فیلم دستاوردی عظیم را شکل می‌دهند و موفقیت تاریخی این هفته عهدنامه‌ای است با دنیایی که خلق شده، گروه بااستعداد و پرشور و شوقی که در آن مشارکت داشته‌اند، و این با اشتیاق مهارنشدنی هواداران در سراسر دنیا مطابقت دارد.»

«کوین فایگی» مدیر استودیوی مارول نیز می‌گوید: «از همان آغاز با «مرد آهنی» تنها کاری که می‌خواستیم انجام دهیم این بود که داستان‌ این شخصیت‌ها را به همان‌گونه روایت کنیم که به عنوان هوادار کتاب‌های کامیک تجربه کرده بودیم. اینکه در این را به موفقیت‌های بسیاری رسیدیم و اکنون با «آخر بازی» این نتایج باورنکردنی را رقم زده‌ایم، به هوادارانی برمی‌گردد که در سراسر دنیا از ما حمایت کردند. کارگردانان ما، «آنتونی» و «جو روسو»، و نویسندگان ما، «کریستفر مارکوس» و «استیون مک‌فیلی» این داستان را به شکلی منحصر به فرد روایت کردند. از عوامل و فیلمسازان «دنیای سینمایی مارول» و همه‌ی کسانی که سخت تلاش کردند تا به بهترین شکل درآیند از جمله گروه‌های بی‌نظیر استودیوهای مارول و دیزنی تشکر می‌کنم. و البته باید بگویم که بدون «استن لی» و «جک کربی» هیچیک از این فیلم‌ها وجود نمی‌داشتند.»

برادران روسو نیز پس از موفقیت فیلم گفتند: «با جان و دل بر روی «انتقام‌جویان: آخر بازی» کار کردیم، به این امید که داستان ما الهام‌بخش هواداران سراسر دنیا باشد. بازیگران و عوامل فیلم افتخار می‌کنند که «حماسه‌ی بی‌نهایت» با همکاری آنان به پایان رسید. از «کوین فایگی»، تمامی مسؤلین دیزنی و مارول و جامعه‌ی هواداران شگفت‌انگیز در نقاط مختلف دنیا قدردانی می‌کنیم.»

پاسخ دادن