رشد سریع جمعیت دانشجویان مهاجر

رشد سریع جمعیت دانشجویان مهاجر

بر اساس آخرین آمار قابل دسترس و قابل مقایسه بین المللی منتشر شده توسط یونسکو ( ژانویه ۲۰۱۹)، تا سال ۲۰۱۶ جمعیت کل دانشجویان بین المللی دنیا بالغ بر ۵٫۱ میلیون نفر بوده است!

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر بر اساس آخرین آمار قابل دسترس و قابل مقایسه بین المللی منتشر شده توسط یونسکو ( ژانویه ۲۰۱۹)، تا سال ۲۰۱۶ جمعیت کل دانشجویان بین المللی دنیا بالغ بر ۵٫۱ میلیون نفر بوده است!

جمعیت دانشجویان بین المللی دنیا در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۲٫۸ میلیون نفر بوده است که در طول بازه ۲۰۱۶-۲۰۰۵ به بیش از ۵ میلیون نفر افزایش یافته است!

 نکته حائز توجه این است که سهم دانشجویان سیار بین المللی از کل جمعیت دانشجویان جهان در بازه ۲۰۱۶-۲۰۰۵ تقریباً ثابت بوده است ( بطور میانگین ۲ درصد از جمعیت دانشجویان جهان، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده اند).

برآوردها و پیش بینی ها نشان می دهد که در بازه ۲۰۳۰-۲۰۱۶ جمعیت دانشجویان بین المللی دنیا با سرعت قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

با وجود زیرساخت های بسیار در کشور، جای تاسف است که در جذب دانشجو، حتی از منطقه هم هیچ رشدی نداریم.

رتبه بندی ۲۰ کشور اعزام کننده دانشجو بین المللی در دنیا

بنا بر آمار یونسکو (ژانویه ۲۰۱۹)، کشورهای چین (۸۷۰ هزار) و هند (۳۰۰ هزار) بعنوان اعزام کننده های اصلی دانشجو در دنیا تلقی می شوند که جمعیت دانشجو خارج از کشور آنها در بازه ۲۰۱۶-۲۰۱۱ به ترتیب ۳۲ و ۴۶ درصد افزایش داشته است.

جالب اینکه کشور آلمان یکی از کشورهای اصلی اعزام کننده دانشجو در دنیا است و قریب به ۱۲۰ هزار دانشجو آلمانی در خارج از کشور تحصیل می کنند. کشورهای کره جنوبی، نیجریه، فرانسه، قراقستان و عربستان و اکراین در رتبه های بعدی قرار دارند.

افزایش سهم دانشجویان بین المللی در برخی از کشورها بسیار شدید ( بیش از ۱۰۰%) بوده است که مهمترین آنها بنگلادش، قزاقستان و اکراین می باشند.

ایران در سال ۲۰۱۱، حائز رتبه ۱۲ در میان کشورهای اعزام کننده دانشجو در دنیا بوده است که جایگاهش در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۱۸ تنزل یافته است و نرخ رشد تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور ( ۴ درصد) در مقایسه با کشورهای همسایه از جمله عربستان ( ۷۴%) و پاکستان (۳۳%) بسیار پایین است.

پاسخ دادن