رشد نقدینگی در ایران بیش از سایر کشور‌ها

اقتصاد برتر
نقدینگی

کارشناس اقتصادی گفت: ارزش پول ملی بر اثر شوک از ناحیه تحریم‌ها و همچنین تورم و ضعف اقتصادی کاهش یافت. به دلایل تاریخی و ساز و کار پولی در اقتصاد کشور رشد نقدینگی ما از بقیه کشور‌ها بیشتر بوده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۱ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از  صدا و سیما، کامران ندری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه ارزش پول ملی بر اثر شوکی که از ناحیه تحریم‌ها به اقتصاد کشور وارد شد، کاهش یافت، افزود: مسئله تورم در بلند مدت به رشد نقدینگی کمک می‌کند و به دلایل تاریخی و ساز و کار پولی در اقتصاد کشور رشد نقدینگی ما از بقیه کشور‌ها بیشتر بوده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر عامل رشد نقدینگی افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به دلیل صادرات نفتی تراز مثبت تجاری داریم، افزود: درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است، می‌توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم.

وی افزود: افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت مزیتی برای کشور به ویژه شرکت‌های پتروشیمی و نفتی ایجاد کرد، اما این مزیت رقابتی با افزایش قیمت‌ها به مرور از بین می‌رود و به گذشته باز می‌گردد.

این کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از نرخ ارز یک ویژگی برای صادرات است و این موضوع به فراهم شدن شرایط دیگر نیز نیاز دارد.

ندری افزود: در صنایعی که با مشکل روبرو هستیم، نباید فقط با اتکا به کاهش ارزش پول ملی به صادرات بپردازیم.

وی گفت: اقتصاد دولتی و شبه دولتی با بهره وری بسیار پایین و محیط کسب و کار نامناسب از سرمایه گذاری در بخش تولید جلوگیری می‌کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: نتیجه سیاست‌های پوپولیستی این است که سیاست‌های دولت در کوتاه مدت به نفع مردم است، اما در بلند مدت به ضرر آن‌ها تمام می‌شود.
وی افزود: به عنوان نمونه یارانه‌ای که مردم دریافت کردند، اکنون با رشد نقدینگی موجب شده که قدرت خرید آن‌ها کاهش یابد.

این کارشناس اقتصادی گفت: استقلال بانک مرکزی و سیاست‌های این بانک نباید متاثر از ملاحظات سیاسی باشد و مقامات بانک مرکزی با استقلال این بانک می‌توانند بر کنترل تورم متمرکز شوند.

موسی شهبازی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: پیش بینی پذیری نرخ ارز و سیاست‌های پولی و ارزی و تورمی نداریم، بنابراین با یک مشکل بازار عرضه و تقاضا به هم می‌خورد.

وی افزود: اصلی‌ترین عامل افزایش نقدینگی افزایش سپرده گذاری مردم در بانک هاست و نرخ سودی که بانک‌ها به سپرده گذاری‌ها می‌دهند نقدینگی را افزایش می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: ساختار بانکی باید نظم ترازنامه‌ای در خلق نقدینگی داشته باشد و این موجب می‌شود از رشد نقدینگی که رشد اقتصادی را در پی ندارد، جلوگیری کند و با رویه کنونی بانکی نمی‌توانیم تورم را کنترل کنیم.

شهبازی افزود: از دلایل رشد نقدینگی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به دلیل رشد نرخ سود است و برای کنترل نقدینگی موجود نمی‌توانیم نرخ سود سپرده‌ها را در کوتاه مدت کاهش دهیم.

وی افزود: کنترل سفته بازی، شفاف کردن تراکنش‌ها و مشخص شدن مقصد تولید نقدینگی تورم را کنترل می‌کند.

شهبازی گفت: بخش واقعی اقتصاد به نقدینگی نیاز دارد، اما این نقدینگی باید کنترل شده باشد تا وارد بخش‌های دیگر و ایجاد مشکلات نشویم.

علی سعدوندی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته دست به گریبان تورم بوده ایم، گفت:: فقط ۲۰ کشور هستند که نرخ تورم آن‌ها بالای ۲۰ درصد است و ایران از جمله این کشورهاست.

سعدوندی گفت: کشور ما به دلیل صادرات مبتنی بر منابع طبیعی مازاد درآمد ارزی دارد، اما دولت ارز را به بانک مرکزی می‌فروشد.

این کارشناس اقتصادی افزود: در پنج دهه گذشته دولت کسری بودجه ریالی داشته است و برای جبران این کسری بودجه از دلار استفاده می‌کند که این تورم زا است.

وی گفت: کشور چین نیز مازاد درآمد ارزی دارد، اما این پول را وارد اقتصاد نکرده بلکه در کشور‌های دیگر ذخیره کرده است.

سعدوندی افزود: چین برای صادرات کالاهایش به اروپا و آمریکا یارانه می‌دهد، اما ما برای واردات یارانه می‌دهیم و این موجب شده است تورم در چین بسیار بسیار پایین باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: سود بالایی که نظام بانکی به سپرده‌ها می‌دهد موجب شده است میزان نقدینگی از هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ اکنون به حدود هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وی افزود: زمانی که این دارایی از بانک‌ها وارد بازاری شود قدرت خرید بالایی دارد و قیمت‌ها را در آن بازار افزایش می‌دهد.

سعدوندی گفت: در پنج سال گذشته نیاز بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش یافته است، زیرا در پنج سال گذشته از طریق نرخ سود واقعی رکود را تشدید کرده‌ایم.

سعدوندی افزود: کسری درآمد را با تثبیت قیمت‌ها جبران می‌کنیم در حالی که کشور‌های دیگر کسری درآمد را با افزایش درآمد جبران می‌کنند و  با تغییرات ظاهری نمی‌توانیم مشکلات عمیق اقتصادی را جبران کنیم و باید به تولید باز گردیم.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کوتاه مدت در بلند مدت نتیجه عکس دارد افزود: چند صد شرکت در بازار بورس فعالند و اگر بتوانیم بخشی از نقدینگی در بانک‌ها را به سمت بازار سرمایه هدایت کنیم می‌توانیم تولید را افزایش دهیم.

سعدوندی گفت: توجه نکردن به تولید اشتغال و مصرف داخلی را کاهش می‌دهد و وضع تولید را بدتر می‌کند.

پاسخ دادن