رشد همکاری کشاورزی ایران و اتحادیه اروپا در پسابرجام

کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا گفت: از زمان این امضا تجارت در زمینه غذا ۹۴ درصد رشد داشته و توافقات خوبی بین ایران و اتحادیه انجام شده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۰ آبان ۹۶

نشست خبری کمیسیونر اتحادیه اروپا و وزیر جهاد کشاورزی امروز شنبه ۲۰ آبان با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در هتل لاله برگزار شد.

در این نشست فیل‌هوگان کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا در خصوص برنامه‌های اتحادیه اروپا برای واردات و صادرات محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا از ایران اظهار کرد: همان طور که می‌دانیم امضای برجام ما پیشرفت خوبی بین ایران و اروپا داشتیم از زمان این امضا تجارت در زمینه غذا ۹۴ درصد رشد داشته و توافقات خوبی بین ایران و اتحادیه انجام شده است به عنوان مثال در خصوص صدور مجوز صادرات شترمرغ، ماهی قزل آلا و پسته صحبت‌های خوبی انجام شده و همچنین در خصوص صادرات زعفران ایران به اروپا قدم‌های مثبتی برداشته شده است چرا که زعفران ایران در جهان شناخته شده است و ما می‌خواهیم چهارچوبی برای رفع موانع ایجاد کنیم.

وی افزود: ما تجربه بالایی را در کل اروپا داشتیم و توانستیم سیستم‌های صادرات محصولات کشاورزی را راه‌اندازی کنیم در سال ۱۹۹۶ بیماری در اروپا شیوع پیدا کرد که مجبور به ا صلاح این سیستم شدیم. کارشناسان فنی برای برداشت موانع تعرفه بین ایران و اروپا تلاش می‌کنند تا بتوانیم صادرات و واردات داشته باشیم. زعفران ایران به صورت مستقیم به اروپا وارد خواهد شد و در خصوص نام ایران و انحصار تجاری آن نگرانی نداشته باشیم.

کمیسیونر اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: امروز در خصوص مشکلات تعرفه‌ای با وزیر صحبت کردم و به شما اطمینان می‌دهم که مشکلات به سرعت مرتفع خواهد شد البته ما از هم ایران انتظاراتی داریم که در خصوص محصولات لبنی، گوشت و زیتون با ما همکاری کنند.

وی در رابطه با تفاهم‌نامه برجام اظهار کرد: برجام پس از ۱۲ سال مذاکره سخت حاصل شد و ما طرفین را تشویق به پایبندی می‌کنیم و این نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا در رابطه با برجام مثبت عمل کرده است. در خصوص برداشتن موانع ما تمام تلاش خود را انجام دادیم اما اتحادیه اروپا هم هفت سال بحران مالی را پشت سر گذاشته است و دو سال برای تسهیل مشکلات بانکی زمان کمی است. ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا از شرکت‌های اروپایی در خصوص غذا و کشاورزی حمایت کنیم. امروز صبح تفاهم‌نامه‌ای در رابطه با تولید بذر نیز امضا شد و این گام‌های اولیه برای ایران و اتحادیه اروپا در حوزه غذا خواهد بود.

کمیسیونر اتحادیه اروپا در پایان گفت: شراکت‌ جدیدی بین اتحادیه و ایران در جریان است باید فرصت‌هایی را در بخش‌های روستایی فراهم کنیم تا ایجاد شغل برای روستائیان میسر شود در رابطه با آقای ترامپ من صحبتی ندارم چرا که ایشان مدام عقیده خود را عوض می‌کنند. در خصوص چین نظر خود را تغییر دادم و ما امیدواریم در رابطه با ایران هم نظر ایشان تغییر کند.

*ایلنا

پاسخ دادن