رفتار آمریکا را تغییر دهیم

احمد خادم المله- مدیرمسئول-وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در مصاحبه با شبکه خبری «بی بی سی» مدعی شد ایران تحت فشار تحریم‏ها با آمریکا مذاکره خواهد کرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۹ آبان ۹۷

«پمپئو» مدعی شد این همان چیزی است که مردم ایران به دنبال آن هستند ! مروری بر تحولات روزهای گذشته نشان می ‏دهد آمریکا تحلیل درستی از اوضاع ایران ندارد و به خاطر برداشت‏های غلط از اوضاع ایران در مسیر نادرستی گام بر می‏دارد و نتیجه عکس خواهد گرفت . تجربه ۴۰ سال گذشته نشان داده است، ایران به خاطر فشار ناشی از تحریم هرگز به مذاکره تحمیلی با آمریکا و یا هر کشور دیگری تن نخواهد داد.

ضمن اینکه شرایط امروز آمریکا به مراتب بدتر از گذشته است. نتیجه انتخابات میان‏دوره‏ای مجلس نمایندگان آمریکا که در آن دمکرات‏های مخالف «ترامپ» پیروز شدند و توانستند اکثریت مجلس را بدست آورند در حقیقت رفراندومی از افکار عمومی درباره سیاست داخلی و خارجی ترامپ بود که نشان داد سیاست‏های غلط ترامپ در داخل آمریکا نیز طرفداری ندارد زیرا آنچه تیم کاخ سفید از تشدید تحریم‏ها انتظار داشتند محقق نشده و نتیجه عکس داده است. به عنوان مثال ترامپ اعلام کرد صدور نفت ایران را به صفر خواهد رساند اما نتوانست. ایران گرچه کمتر از گذشته نفت صادر می‏کند اما صادرات خود را دارد و تهدید ترامپ عملی نشد. وزیر خارجه آمریکا کشورهای مختلف جهان را تهدید کرد که از تجارت با ایران خودداری کنند؛ اما دو هفته پیش مجبور به عقب نشینی شد و هشت کشور را از تجارت با ایران معاف کرد. ضمن اینکه سیاست معاف کردن گزینشی و در مقابل برحذر داشتن برخی کشورها از تجارت با ایران به هیچوجه جواب نخواهد داد و آمریکا نخواهد توانست نقش پلیس خوب را برای یک سری از کشورها و پلیس بد را برای کشورهای دیگری ایفا کند؛ لذا قطعا کشورهایی که از تجارت با ایران معاف نشده‏ اند از دستورات آمریکا پیروی نخواهند کرد.

سیاست تشدید تحریم‏ های ترامپ بتدریج شکاف آمریکا و اروپا را بیشتر خواهد کرد و آنگونه که سران اروپا نظیر آلمان، انگلیس و فرانسه تضمین کرده‏ اند به تجارت با ایران ادامه خواهند داد و آمریکا نمی‏تواند برای آنان تصمیم بگیرد که چه رفتاری با ایران یا هر کشور دیگری داشته باشند. چین، روسیه، ترکیه، هند و برخی دیگر از کشورها نیز اعلام کرده‏اند به خرید نفت ایران ادامه خواهند داد و آمریکا قادر به اجرای تهدیدات خود در قبال آنان نیست. در کنار ناکامی‏ های کاخ سفید در صحنه بین ‏الملل وضعیت ایران در منطقه نیز نسبت به گذشته به مراتب بهتر شده و موقعیت ایران در لبنان، سوریه و عراق بیش از گذشته تحکیم یافته است و ایران روابط خوبی با دولت‏ها و مردم کشورهای یادشده دارد.

در درون ایران نیز برخلاف انتظار آمریکا که تصور می‏ کند تشدید تحریم‏ ها باعث ایجاد اختلاف بین جناح‏های سیاسی فعال و حاکمیت خواهد شد و یا مردم در مقابل دولت قرار خواهند گرفت، سیاست آمریکا نتیجه عکس داده و سران جناح‏های سیاسی و مردم بیش از پیش به یکدیگر نزدیک‏تر شده ‏اند. تحریم قطعا مشکلات مختلفی را برای اقتصاد و صنعت کشور ایجاد کرده و از این پس نیز خواهد کرد؛ اما ایران پس از قریب به ۴۰ سال مواجهه با انواع تحریم‏ ها یاد گرفته است چطور باید اقتصاد، کسب و کار و زندگی را با تنگناهای تحریم تطبیق دهد. آنچه شرایط بین ‏المللی نشان می‏دهد، ترامپ قطعا به اهداف تحریم نخواهد رسید و هرچه بیشتر بر سیاست‏های یکجانبه گرایانه خود اصرار کند، بیش از گذشته در مرداب مشکلات بین‏المللی فرو می‏رود و با واقعیت‏های صحنه بین ‏الملل خصوصا شرایط و خلق و خوی مردم ایران بیشتر روبرو می‏شود.

آنچه در این شرایط می‏تواند آمریکا و سیاست‏های یکجانبه گرایانه این کشور را به زانو در آورد، سیاست‏ها و مدیریت داخلی در نظام جمهوری اسلامی ایران است. اگر مدیران کشور درایت کنند و اقتصاد و صنعت را با شرایط تنگناهای اقتصادی تطبیق داده و به درستی مدیریت کنند و مردم نیز شرایط ویژه مقابله ایران و آمریکا را درک کرده و مقاومت کنند، قطعا تهدید بزرگی را از سر راه برخواهیم داشت و جمهوری اسلامی ایران در آستانه چهلمین سال پیروزی به دستاورد ارزشمند دیگری نایل خواهد شد و این موفقیت درس عبرتی برای سران زورگوی آمریکا خواهد بود تا به جای اینکه تلاش کنند رفتار نظام ایران را تغییر دهند به این بیندیشند که چطور باید سیاست و رفتار حاکمیت آمریکا را با ملت‏ها و دولت‏ها تغییر دهند.

پاسخ دادن