رقابت آمازون و مایکروسافت بر سر پروژه پنتاگون

اقتصادبرتر

پروژه محاسبه ابری پنتاگون موسوم به “JEDI” با سرمایه هنگفت ۱۰ میلیارد دلاری خود، نام های بزرگ دنیای فناوری را به خود جلب کرده است و بزرگانی همچون مایکروسافت و آمازون در حال رقابت برای تصاحب آن هستند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، آمازون و مایکروسافت دو شرکت نهایی هستند که در حال تقلا برای تصاحب قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری محاسبه ابری وزارت دفاع آمریکا هستند.
مهاجرت پنتاگون به محاسبه ابری که به نام پروژه “JEDI” شناخته می شود، در سال ۲۰۱۷ اعلام شد و برخی از بزرگترین شرکت های دنیا از آن زمان در رقابت برای اجرای آن بوده اند.

برنده شدن در تصاحب این قرارداد درست مثل مسابقات تلویزیونی شده است. به طوری که بزرگترین شرکت های فناوری دنیا نظیر آی بی ام، اوراکل، مایکروسافت، گوگل و آمازون پیشنهادات خود را برای تصاحب آن ارائه داده اند و در آخر این مایکروسافت و آمازون بودند که فینالیست شدند.

حتی در این فرآیند، اوراکل از یکی از کارمندان آمازون که قبلاً روی JEDI کار می کرد به دلیل تأثیر منفی وی روی فرآیند انتخاب، شکایت کرد. با این حال پنتاگون این ادعا را رد می کند.
آمازون و مایکروسافت هر دو در حال حاضر به شدت بر محاسبات ابری تمرکز کرده اند و تصاحب یک قرارداد دولتی آن هم در این اندازه به نفع هر دو خواهد بود و در واقع یک معامله دو سر سود برای آنها است.

برنده این قرارداد اواسط ماه ژوئیه اعلام خواهد شد.

پاسخ دادن