رقابت کرونا و آلودگی هوا برای کشتن مردم

این روزها کرونا و آلودگی هوا برای از پا در آوردن مردم خصوصا جمعیت آسیب پذیر رقابت می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۹۹

سازمان هواشناسی اعلام کرده است روزهای شنبه و یکشنبه وضعیت آلودگی هوا در کلان شهرهایی مثل تهران در وضعیت هشدار قرمز قرار دارد و از مردم خصوصا کسانی که بیماری‌های قلبی یا زمینه ای دارند خواسته است اکیدا از خانه خارج نشوند. سازمان حفاظت محیط زیست یکی از دلایل تشدید آلودگی هوا در کنار وارونگی هوا را مازوت سوزی کارخانجات اعلام کرده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: نامه‌ای به دادستانی تهران درخصوص مازوت ‌سوزی نیروگاه‌ها ارسال کرده‌ است.

آلودگی هوا در کلان شهرهایی ازجمله تهران، اصفهان، کرج، زنجان، اراک، اهواز، قزوین، قم و… سلامت مردم را تهدید می‌کند. آلودگی هوا به ‌دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در برخی از شهرهای کشور نفس کشیدن را دشوار کرده و آسمان را خاکستری نموده است. کارشناسان سلامت می‌گویند، معضل آلودگی هوا بسیار خطرناک‌تر از معضل کرونا است، چراکه ویروسی که این روزها تمام جهان را درگیر کرده تا امروز کمتر از دو میلیون فوتی داشته اما آلودگی هوا در دنیا سالانه سبب ۷ میلیون مرگ زودرس می‌شود.

  • آلودگی هوا تا ۸ درصد تلفات کرونایی را بیشتر می‌کند

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ابتدای فصل پاییز نسبت به همزمانی آلودگی هوا و ویروس کرونا هشدار داده و تاکید کرده بود که افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون می‌تواند تا ۸ درصد تلفات کرونایی را بیشتر کند. به‌دنبال آن سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که در راستای کنترل و مدیریت آلودگی هوا در شش ماهه دوم امسال هفت پیشنهاد را به ستاد ملی کرونا فرستاده است که در صورت تصویب این ستاد لازم‌الاجرا خواهد شد.

پاسخ دادن