رهبران جهان: ترامپ بدترین رئیس جمهور آمریکا بود

در پی آشوب‌های روز چهارشنبه در واشنگتن و اشغال کنگره توسط هواداران مسلح ترامپ، رهبران آمریکا و جهان این اقدام ترامپ را شرم آور خواندند و ترامپ را بدترین رئیس جمهور آمریکا معرفی کردند. واکنش رهبران آمریکا و جهان در زیر از نظر می‌گذرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ دی ۹۹

سندرز: ترامپ خطرناک ترین رئیس جمهور آمریکا بود

برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا با فراخوان ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت، ترامپ بدترین و خطرناک ترین رئیس جمهور آمریکا بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ دی ۹۹

سندرز نوشت، دونالد ترامپ مسئول اغتشاش به وجود آمده در واشنگتن و ساختمان کنگره است. او تاکید کرد، رئیس جمهوری برای بقاء در قدرت هر کاری خواهد کرد. سندرز افزود، نام دونالد ترامپ به عنوان «بدترین و خطرناک ترین» رئیس جمهوری آمریکا به ثبت خواهد رسید.

 • رامنی: شورش را ترامپ به راه انداخت

میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ با انتقاد از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از اشغال ساختمان کنگره به عنوان «شورشی که رئیس جمهوری ایالات متحده به راه انداخته بود» یاد کرد.

 • جورج بوش خشونت‌ها در واشنگتن را محکوم کرد

جورج بوش پسر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با انتشار بیانیه ای اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد. او گفته است، آنچه روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا روی داد شایسته یک جمهوری دموکراتیک مانند آمریکا نبود. وی در بیانیه اش نوشت، از حوادث واشنگتن «وحشت زده» شده است.

 • هیلاری کلینتون: تروریست‌های داخلی به دموکراسی حمله کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که «تروریست‌های داخلی» به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده اند. وی افزود که دموکراسی دستاوردی «شکننده» است و رهبران آمریکا باید از آن پاسداری کنند.

واکنش اروپا به آشوب‌های کنگره

 • فرانسه و اتحادیه اروپا

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا این حادثه را «خدشه ناگوار به دموکراسی» توصیف کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز «تهاجم بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده را محکوم کرد.

 • انگلیس

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اشغال ساختمان کنگره آمریکا «صحنه‌هایی شرم آور» بود.

 • آلمان

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه توئیترش نوشت، دونالد ترامپ و هوادارانش بالاخره باید نتیجه انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را بپذیرند.

 • ایتالیا

پائولو جنتلونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز با انتشار عکسی از اشغال ساختمان کنگره آمریکا نوشت: «شرم آور است.»

 • بایدن: تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون است

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دونالد ترامپ خواست، در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان اشغال ساختمان کنگره شود. او گفت، رویدادهای واشنگتن «تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون» است. رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دونالد ترامپ خواست طبق سوگندی که یاد کرده است از قانون اساسی پاسداری کند.

 • پارلمان اروپا

رئیس پارلمان اروپا از اشغال کنگره آمریکا «عمیقا» ابراز نگرانی کرد. دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در واکنش به اشغال ساحتمان کنگره آمریکا در صفحه توئیتر خود خواستار احترام به رای گیری دموکراتیک شد.

 • بیانیه مشترک پلوسی و شومر: ترامپ خواستار پایان اشغال کنگره شود

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا در بیانیه ای مشترک خواستار موضع گیری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از پایان اشغال ساختمان کنگره شدند.

 • مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ضمن محکوم کردن حوادث روز چهارشنبه وعده داد که متخلفان تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. او همچنین خواستار توقف «فوری» خشونت‌ها شد.

پاسخ دادن