رهبران جهان: گروه ۷ هزینه واکسیناسیون راتامین کند

یکصد رهبر سابق جهان از گروه ۷ خواستند، هزینه واکسیناسیون جهانی علیه ویروس کرونا را تامین کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

یکصد رئیس جمهور و نخست وزیر و وزیر خارجه سابق کشورها از دولت‌های ثروتمند عضو گروه ۷ خواستند، جهت ممانعت از جهش ویروس کرونا و تهدید دوباره جهان هزینه واکسیناسیون جهانی را پرداخت کنند.

این رهبران سابق جهان درخواست خود را در آستانه اجلاس جی ۷ مطرح کرده‌اند که قرار است روز جمعه این هفته ۲۱ خرداد در لندن برگزار ‌شود. قرار است در این اجلاس، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن دیدار کند.

رهبران سابق جهان در نامه خود عنوان کرده‌اند که همکاری‌های جهانی در سال ۲۰۲۰ به شکست انجامید اما سال ۲۰۲۱ می‌تواند سرآغاز دوره جدیدی باشد.

این نامه می‌گوید: «حمایت جی ۷ و جی ۲۰ که امکان دسترسی کشورهایی با درآمد متوسط یا کم درآمد به واکسن را فراهم می‌آورد، یک عمل خیریه نیست، بلکه منافع استراتژیک هر کشوری چنین ایجاب می‌کند.»

گوردون براون و تونی بلر، نخست وزیرهای سابق بریتانیا، بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و پانزده رهبر سابق کشورهای آفریقایی در شمار امضاکنندگان این نامه هستند.

آنها تاکید کرده‌اند که رهبران جی ۷ و دیگر رهبرانی که به این اجلاس دعوت شده‌اند باید تضمین کنند که در طول دو سال جهت مقابله با ویروس کرونا در سراسر جهان حدود ۳۰ میلیارد دلار هزینه می‌کنند.

پاسخ دادن