رهبران سه کشور خواستار تقویت برجام شدند

رهبران سه کشور خواستار تقویت برجام شدند
اقتصادبرتر

رهبران سه کشور روسیه، آلمان و فرانسه در گفتگویی سه‌جانبه بر ضرورت حفظ برجام و تقویت همکاری‌های متقابل با ایران تأکید کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، دفتر رسانه‌ای کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، آنگلا مرکل صدراعظم فرانسه و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه شامگاه سه‌شنبه در یک گفتگوی تلفنی سه‌جانبه، در خصوص آخرین تحولات اوکراین و نیز مسائل مرتبط با برجام بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

بر اساس بیانیه دفتر رسانه‌ای کاخ کرملین، رهبران سه کشور در این گفتگوی تلفنی بر تعهد طرف‌های برجام به تقویت همکاری‌های متقابل با ایران در حوزه‌های اقتصادی و تجاری تأکید کرده و از اهمیت حفظ برجام سخن گفته‌اند.

ایران حدود دو هفته قبل با ارسال نامه‌ رسمی به طرف‌های دیگر برجام از کاهش تعهدات خود ذیل این توافق هسته‌ای خبر داد و به آنها اعلام کرد تنها در صورتی به تعهدات پیشین خود بازخواهد گشت که شاهد اقدام طرف‌های دیگر برجام به‌ویژه کشورهای اروپایی در جهت عمل به تعهداتشان باشد.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات طلبکارانه مقام فرانسوی در مورد برجام

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات طلبکارانه همتای فرانسوی خود اعلام کرد ایران آمادگی دارد به همان شکلی که فرانسه و سایر کشورهای اروپایی از برجام حمایت کرده‌اند، برای حمایت از برجام تلاش کند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در پاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه که از ایران خواست شدیدا به برجام پایبند باشد و آنها هم مصمم به حفظ برجام هستند، گفت: «جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دقیقا به همان شکلی که فرانسه و شرکای اروپائی آن در طول یک سال گذشته از برجام حمایت کرده و آنرا اجرا کرده اند، با تمام توان از برجام حمایت نموده و تمام تلاش خود را – درست مانند فرانسه – برای اجرای آن بکار گیرد. فکر می کنیم حتما چنین رفتاری باید برای فرانسوی های مدعی حمایت از برجام کاملا قانع کننده باشد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه امروز سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرده بود: «ما قویاً از ایران می‌خواهیم که مانند گذشته به اجرای تعهدات خود ذیل برجام پایبند باشد و از هرگونه اقدامی برخلاف این تعهدات بپرهیزد.»

به‌دنبال خروج دولت آمریکا از برجام و کارشکنی‌های واشنگتن در اجرای آن و همچنین بدعهدی طرف‌های باقی‌مانده در برجام نسبت به اجرای تعهدشان، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام از کاهش سطح تعهدات ایران در چهارچوب برجام با استناد به بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق خبر داد.

در ادامه سازمان ملی انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (۳۰ اردیبهشت) اعلام کرد که در راستای بیانیه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر کاهش تعهدات ایران ذیل برجا، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ۳٫۶۷ درصد ایران به چهار برابر میزان قبلی افزایش یافته است.

کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، با نادیده گرفتن کوتاهی‌های خود در حمایت از برجام پس از خروج آمریکا از آن و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، تنها از ایران می‌خواهند که به تعهدات قبلی خود ذیل برجام پایبند باشد؛ اما ایران تأکید کرده است که از این پس حاضر به اجرای یکطرفه تعهدات نخواهد بود و عمل به تعهدات قبلی را تنها درصورتی از سر خواهد گرفت که طرف‌های دیگر برجام به‌ویژه تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) نیز به تعهدات خود عمل کنند.

1 پیام

  1. «اقدام برخی‌ها در نسبت دادن تصویب برجام به رهبری» سؤال دیگر یکی از دانشجویان بود که رهبر انقلاب اسلامی درباره آن گفتند: شما البته چشم و هوش دارید و همه چیز را می‌فهمید. در آن نامه‌ای که درباره برجام به مسئولان نوشتم مشخص است که تصویب باید چگونه باشد. در آن نامه شرایطی ذکر شده که در آن صورت، تصویب می‌شود.
    ایشان افزودند: البته اگر آن شرایط و خصوصیات اجرا و اعمال نشد، وظیفه رهبری این نیست که وسط بیاید و بگوید برجام نباید اجرا شود.
    حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: این بحث که وظیفه رهبری در اینگونه مواقع اجرایی چیست، مقوله‌ای است، اما معتقدم در زمینه‌های اجرایی نباید رهبری وارد میدان شود و کاری را اجرا کند یا جلوی آن را بگیرد، مگر در مواردی که به حرکت کلی انقلاب ارتباط پیدا می‌کند که در آنجا وارد می‌شویم.
    ایشان خاطرنشان کردند: من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.

پاسخ دادن