رهبر انقلاب : راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است

رهبر معظم انقلاب فرمودند: گلایه‌های مردم از وضعیت اقتصادی را قبول دارم اما عدم حضور در انتخابات را قبول ندارم، راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

رهبر معظم انقلاب یک روز مانده به سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری طی سخنانی بر اهمیت حضور همه مردم در پای صندوق‌های رای تاکید کردند

بخش‌های مهم سخنان رهبر معظم انقلاب در زیر از نظر می‌گذرد.

* بحث امروز من صرفا درباره انتخابات است و کمتر از ۴۸ ساعت دیگر یک رویداد سرنوشت ‌ساز در کشور اتفاق خواهد افتاد و آن عبارت‌است از انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا.

* قطعا سرنوشت کشور در برهه زمانی در همه زمینه‌ها، در اقتصاد، مسائل فرهنگی، امنیت و سلامت و غیره وابسته به عملی است که شما مردم ایران روز جمعه ان‌شاالله انجام خواهید داد و با حضور و رأی خود سرنوشت کشور را در واقع رقم می‌زنید، در همه مسائل عمده.

* کار بزرگ مردم در روز جمعه اول اصل مشارکت و ثانیا نوع مشارکت و نوع انتخابات خواهد بود و امیدواریم خدای متعال دل‌ها را هدایت کند و بتوانیم به بهترین وجه در این عرصه ظاهر بشویم.

* در یکی از سخنرانی‌های اخیر به ملت ایران عرض کردم که حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و سند متقن فکری است؛ صرفا مسأله سیاسی نیست و البته فواید سیاسی حضور مردم زیاد است و مهم‌تر از این‌ها، فلسفه حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی است. در جمهوری اسلامی؛ جمهوری یک بخش و اسلامی یک بخش است و اگر جمهور حضور نداشته باشند، جمهوری اسلامی تحقق پیدا نمی‌کند و البته از جنبه‌های سیاسی نیز ثمرات و برکات فراوانی دارد.

* بعضی از حقایق است که باید نگاه به آنها فراتر از نگاه‌های سیاسی باشد؛ مانند تشییع سردار شهید سلیمانی. انتخابات از این قبیل است. همه باید در انتخابات شرکت کنند؛ چون نظام اجتماعی کشور به این حضور نیازمند است و تاثیر می‌گذارد.

* دشمنان اسلام و ایران با انتخابات شما مردم مخالف هستند. بنابراین انتخابات یک عمل صالح است و کسانی که می‌خواهند عمل صالح انجام بدهند، انتخابات آن عمل صالح است.

* انتخابات نشان‌دهنده حضور مردم در صحنه است. حضور مردم یعنی اینکه نظام جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی دارد. این در اقتدار نظام و کشور تاثیر بی‌نظیر دارد و هیچ ابزار قدرتی، قدرت‌افزایی ندارد.

* آن کسانی که با سفسطه‌گویی‌های گوناگون که برخی از آنها در روزنامه‌ها و فضای مجازی دیده می‌شود، دنبال تضعیف نظام هستند. آنها می‌دانند که اگر حضور مردم و کشور ضعیف بشود، می‌توانند کشور را دچار ناامنی و تروریسم کنند و بتوانند کشور را جولانگاه مزدوران خود قرار بدهند.

* اگر کاهش حضور مردم را داشته باشیم، از آن سو افزایش فشارهای دشمن را خواهیم داشت. این‌ها نسبت معکوسی دارند. اگر ما بخواهیم فشارهای دشمن چه فشارهای اقتصادی مانند تحریم از بین برود، راهش این است که حضور مردمی افزایش پیدا کند.

* همه مراکز قدرت‌های شیطانی و همه آنها که با جمهوری اسلامی مخالفت می‌کنند، با انتخابات‌ها هم به شکل ویژه مخالفت می‌کنند؛ در همه انتخابات‌‌های ما همیشه اینگونه بود است که ابرازهای سیاسی و رسانه‌ای آنها در خدمت تخریب ذهنی مردم نسبت به انتخابات و اگر بتوانند به نحوی دخالت در انتخابات بوده تا نگذارند شکوه و شوکت انتخابات ایران خودش را نشان بدهد؛ البته به کوری چشم آنها در طول این سالهای متمادی نه تعطیل شده و حتی یک روز به تاخیر افتاده است.

* از مدتی قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات این تبلیغات سوء آنها وجود داشته است. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم کشوری را پیدا کنیم که انتخابات آن این همه مورد هجمه دشمنان قرار گرفته باشد. در همین انتخابات پیشِ رو چند ماه است که رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و مزدورانی که زیر پرچم آنها مشغول به کار هستند دارند خودشان را می‌کشند تا انتخابات جمهوری اسلامی را به نحوی زیر سوال ببرند و به نحوی انتخابات در ایران را مورد اتهام قرار دهند.

*هدف آنها این است که این انتخابات به آن صورت مطلوب جمهوری اسلامی انجام نگیرد و مردم از نظام فاصله بگیرند، چرا که عدم حضور مردم در انتخابات به معنی فاصله گیری مردم از نظام اسلامی است. البته مردم به حرف آنها گوش نکردند و تجربه نشان داده است که متن مردم، -حالا البته برخی گروه‌های خاص را کاری نداریم که در مطبوعات و فضای مجازی حرف آنها را تکرار می‌کنند-، ولی متن مردم نشان دادند که هر چه دشمن خواسته است عکس آن را عمل کرده‌اند و این دفعه هم به توفیق الهی همین خواهد شد و مردم با حضور خود به جمهوری اسلامی آبرو خواهند داد.

* مناظرات انتخاباتی نشان داد که انتخابات رقابتی است، درباره محتوای مناظرات پس از انتخابات صحبت خواهم کرد.

* کشوری که به صورت قبیله‌ای اداره می‌شود علیه انتخابات در ایران تلویزیون ۲۴ ساعتی راه می‌اندازد.

* گلایه‌های مردم از وضعیت اقتصادی را قبول دارم اما عدم حضور در انتخابات را قبول ندارم، راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است.

* جوانهای ما منتظر نماندند که دستهای بخیل جهانی به ما واکسن بفروشند. از روز اول شروع کردند به تلاش کردن تا رسیدن به واکسن. حالا ما شدیم جزو ۵-۶ کشوری که در دنیا که توانستند واکسن را تولید کنند.

* جوان‌های ما در قضیه واکسن منتظر دست‌های بخیل نماندند.

* مسئولان برگزاری انتخابات، بگونه ای برنامه ریزی کنند که سلامت مردم در حوزه‌های رای گیری تضمین شود.

* تعرفه‌های رای گیری برای همه حوزه‌ها به میزان کافی تامین شود که شعب دچار مشکل نشوند.

* تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف فراهم شود و مشکلات آن رفع شود.

پاسخ دادن