رهبر معظم انقلاب : در سال آخر دولت تولید را جدی بگیرید

ارتباط تصویری با هیئت دولت

در نخستین روز از هفته دولت، جلسه‌ هیات دولت از طریق ارتباط تصویری با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

تهران – اقتصاد برتر ۲ شهریور ۹۹

در این جلسه پس از ارائه گزارش رئیس جمهوری و جمعی از وزرا، رهبر معظم انقلاب سخنرانی کردند. رهبر معظم انقلاب در این جلسه فرمودند، هفته دولت مناسبتی است برای یادآوری و مرور خدمات یکساله اعضای دولت؛ جمع بندی عملکردها و نقد نقاط ضعف و قوت، هم دستاوردها را بگویید، هم تنگناها را بگویید، هم آنچه را که توانستید انجام بدهید را بگویید، هم آنچه را که باید انجام میدادید و انجام نشده را بگویید. با مردم مستقیم حرف بزنید تا آنجا که ممکن است؛ این روزها محدودیت هست لکن از طریق تلویزیون و با تماس‌های رو در رو با مردم برای آنها توضیح بدهید. رهبر انقلاب گفتند، از امروز سال آخر دولت شروع می‌شود؛ سال آخر از جهات مختلفی مهم است، یک اهمیت سال آخر دولت این است که آخرین فرصت شما برای کار کردن برای ملت، کشور، خدا و اسلام است. این‌جور نباید تصور کرد که یک سال چیزی نیست، نه یک سال خیلی زمان است. یک سال سه‌ تا صد روز به اضافه‌ یک شصت و پنج روز است.

رهبر معظم انقلاب گفتند : اهمیت دیگر سال آخر دولت این است که بعضی کارهای اساسی را که در دولت شما جواب ممکن است ندهد اما برای دولت بعد به یادگار بگذارید، بگذارید با نام نیک، با تشکر از شما یاد بشود: اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، یا اصلاح قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ کارهای ماندگار است، کارهای اساسی است که برای بعد باقی می‌ماند. در این سال کارهایی که شروع شده یا قول آن داده شده، سعی بشود تمام بشود. قول ششصد هزار واحد مسکونی، طرح‌های در دست افتتاح وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه ‌سازی، اقداماتی که در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان شروع شده، اقدامات مربوط به نظام سلامت مخصوصاً در مواجهه با کرونا، و مسأله‌ِ افزایش تولیدات کشاورزی که قول داده شد را ادامه بدهید و با جدیّت دنبال کنید. به ‌هیچوجه نباید به صورت وقت اضافی به سال آخر نگاه کرد

رهبر معظم انقلاب گفتند، مسأله‌ تولید کلید اصلی است برای اشتغال، برای معیشت، برای کاهش تورم، برای ایجاد ارزش پول ملی، تولید واقعاً مادر همه‌ اینها است؛ هرچه می‌توانیم در مورد تولید بایستی کار کنیم، موانع تولید را برطرف کنید؛ بسیاری از این موانع در درون کشور است مانند: مسأله‌ واردات بی‌رویه، مشکلات قطعات، ناهماهنگی‌ها در بخش‌های پایین دستی و مسأله مجوزها، واردات بی‌رویه چیز خطرناک و مهمی است.گاهی این واردات، واردات لوکس است یعنی هیچ نیاز بهش نیست؛ شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده، البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند خوشبختانه چندسال است که در کشور از طرف بخش‌های نیروهای مسلح، وزارت دفاع نهضت قطعه‌سازی راه افتاده؛ مراجعه کنید به آنها، برایتان قطعه را بسازند و می‌توانند، ما قطعات بسیار ظریف و پیچیده را خوشبختانه توانستیم بسازیم؛ در نیروهای مسلح بعضی از قطعاتی که تصور نمی‌شد قابل ساخت باشد، خوشبختانه ساخته شد؛ از این استفاده بشود. در بخش‌های پایین‌دستی گاهی ناهماهنگی‌های عجیب و غریبی هست، مثلاً یک کارخانه مصرف‌کننده‌ فولاد شکایت می‌کند که ورق فولاد را به من نمی‌دهند؛ ورق فولادی که در داخل تولید می‌شود. رهبر انقلاب اسلامی حادثه عاشورا را قله جهاد، فداکاری و شهادت نامیدند و با اشاره به مصادف شدن هفته دولت با دهه اول محرم افزودند: مبنای هفته دولت نیز جهاد و شهادت است چرا که رجایی و باهنر با مجاهدت مستمر، سختکوشی و تلاش در هنگام هجوم و محاصره مشکلات، خودداری کامل از پیگیری منافع شخصی و پرهیز از چهره سازی برای جذب نظر مردم، خود را شایسته پاداش بزرگ الهی یعنی شهادت ساختند.

رهبر انقلاب رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و گفتند: البته رفع برخی موانع از جمله تحریم یا ندادن پول فروش نفت ایران، تحت اختیار دولت نیست اما بسیاری از موانع درونی است و باید با جدیت آنها را رفع کرد.

رهبر انقلاب «رفع ناهماهنگی‌ها در سطوح پایین دستی» را برای افزایش و جهش تولید، مهم برشمردند و گفتند: در گزارشهای خبری تلویزیون، برخی تولیدکنندگان از ناهماهنگی‌های عجیب و غریب در گرفتن مواد اولیه مورد نیاز گله می‌کنند که اگر وزیر مربوط به محض دیدن این گزارشها پیگیری کند، بسیاری از این مشکلات ظرف مدت کوتاهی قابل حل است.

«رفع پیچ و خمهای عجیب اداری در دادن مجوز تولید» و نیز «حل مشکل تسهیلات بانکی» دو توصیه آخر رهبر انقلاب به اعضای دولت در بحث مهم رفع موانع تولید بود.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان درباره مسائل اقتصاد کشور، به موضوع «خام فروشی و صادرات فله ای مواد خام» اشاره کردند و گفتند: خام فروشی در سنگ‌های معدنی قیمتی و فرآوری آنها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت، فروش خاک جزیره هرمز، فرآوری نشدن زعفران جنوب خراسان و خرمای مناطق گرمسیری از جمله مواردی است که نشان می‌دهد باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی، خاطرنشان کردند: بخش خصوصی دارای امکانات فراوان و نقدینگی لازم است و باید از طریق برطرف کردن مشکلات مالیاتی و مجوزها و همچنین تسهیلات بانکی، بخش خصوصی را به سرمایه گذاری ترغیب کرد.

پاسخ دادن