رواج معضل ازدواج اجباری در انگلیس

 روزنامه گاردین در مطلبی نوشت: بیش از ۳۵۰۰ گزارش درباره ازدواج های اجباری در سراسر انگلیس در سه سال اخیر در اختیار پلیس این کشور قرار گرفته است.

تهران- اقتصاد برتر- ۸ خرداد ۹۷

همچنین برخی سازمان های خیریه هشدار داده‌اند که در حال حاضر هزاران قربانی دیگر به شیوه «بردگی مدرن» در سراسر انگلیس زندگی می کنند.

آمارهایی که در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفت، حاکی از آن است که بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، ۳۵۴۶ مورد گزارش درباره ازدواج‌های اجباری در اختیار پلیس این کشور قرار گرفته است. همچنین بررسی های یک مؤسسه غیردولتی نشان می دهد که در همین بازه زمانی بیش از ۲۲۰۰۰ تماس تلفنی از افراد و سازمانهایی دریافت کرده است که درباره ازدواج اجباری در انگلیس ابراز نگرانی کرده اند. در سال ۲۰۱۷، کارما نیروانا، عضو سازمان محافظت از زنان و دخترانی که قربانی ازدواج اجباری شده‌اند، اعلام کرد که ۸۸۷۰ تماس تفنی دیگر هم درباره ازدواج اجباری دریافت کرده است که بیش از ۲۰۰ مورد آنها درباره ازدواج اجباری کودکان زیر ۱۵ سال و ۸ مورد درباره کودکان زیر ۱۰ سال بوده است.

به نوشته گاردین، این اعداد و ارقام، آمارهای شوکه کننده ازدواج های اجباری در انگلیس را نشان می دهد؛ جرمی که کارشناسان معتقدند باید به عنوان «بردگی مدرن» مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد.

کارشناسان حقوقی و کمپین های مبارزه با این جرائم معتقدند یافتن موارد مرتبط با «بردگی مدرن» دشوار است؛ زیرا اغلب قربانیان میلی به شهادت دادن علیه اعضای خانواده خود ندارند. به عنوان مثال، هفته گذشته دادگاهی در بیرمنگام یک زن را به جرم فریب فرزند ۱۷ ساله اش برای ازدواج با مردی ۳۵ ساله در پاکستان متهم کرد. این دختر جوان پس از تلاش زیاد توانست به انگلیس بازگردد و شکایتی علیه مادر خود تنظیم کند. این نخستین پرونده ازدواج اجباری در دادگاه انگلیس است؛ با وجود اینکه بارها گزارش‌هایی در این خصوص منتشر شده است. دادگاه این مادر را به ۴ سال و نیم حبس محکوم کرد.

کارما نیروانا اعلام کرد که این فقط یک نمونه از گزارش‌هایی است که هر هفته درباره آنهایی که رنج و عذاب جنسی و خانگی را در طول ازدواج های اجباری متحمل می شوند، به گوش می رسد.

جاسویندر سانگرا، یکی دیگر از حامیان حقوق زنان اعلام کرد: ما می دانیم که هزاران زن و دختر در انگلیس – و همچنین مردان- پشت دربهای بسته به ازدواج های اجباری تن داده اند. با این افراد همانند برده ها رفتار می شود و آنها قربانی تهدید و خشونت قرار می گیرند. این افراد فشار خانواده های خود را تحمل می کنند تا مایه شرمساری آنها نشوند.

به نوشته گاردین، بیشتر این گزارشهای تلفنی درباره ازدواج های اجباری مربوط به شهروندان انگلیسی است. اما گزارشهای دیگری هم درباره افرادی که به اجبار همسر انگلیسی خود به انگلیس آورده شده اند، وجود دارد. این افراد به دلیل اینکه بارها تهدید به اخراج از کشور شده اند و نمی توانند به درستی به زبان انگلیسی صحبت کنند، گرفتار ازدواج اجباری شده اند.

سانگرا در ادامه افزود: برده داری در عصر امروز به این معنا نیست که شما کسی را در اختیار گرفته اید؛ بلکه به این معناست که شما با یک نفر به گونه ای رفتار می کنید که گویا آن شخص به شما تعلق دارد. قربانیان اینگونه ازدواج های اجباری به طور معمول فکر نمی کنند که نحوه رفتاری که با آنها صورت می گیرد، غیرقانونی است؛ زیرا از سن خیلی کم تن به این ازدواج ها داده اند.

وزارت کشور انگلیس پیشتر اعلام کرد «واحد ازدواج های اجباری دولت» که از سال ۲۰۰۸ راه اندازی شده است، فقط در سال گذشته میلادی از حدود ۱۲۰۰ قربانی ازدواج اجباری محافظت کرده است.

پاسخ دادن