روحانی:بودجه امسال بر مبنای اشتغال فراگیر ورفع فقر

رییس جمهور در مجلس:بودجه سال ۹۷ به معنای اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است و تمام وعده‌های داده شده و تمام مطالبات مردم در ایام انتخابات، نظیر اشتغال، رشد اقتصادی، کاهش نابرابری‌ها و … در این لایحه مشاهده می‌کنید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ آذر ۹۶

روحانی: تحول بسیار خوبی در بودجه سال آینده مشاهده خواهید کرد

بودجه سال ۹۷، بودجه‌ای است بر مبنا اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد توسعه

رییس جمهور در مجلس:بودجه سال ۹۷ به معنای اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است و تمام وعده‌های داده شده و تمام مطالبات مردم در ایام انتخابات، نظیر اشتغال، رشد اقتصادی، کاهش نابرابری‌ها و … در این لایحه مشاهده می‌کنید.

تحول بسیار خوبی در بودجه سال آینده مشاهده خواهید کرد. دولت روند جدیدی را آغاز کرده و آن را ادامه خواهد داد.پایه بودجه سال جدید بسیار شفاف و بر اساس عملکرد سه ماهه دستگاه‌هاست.

در گذشته تسلسلی ایجاد شده بود برای گرفتن بودجه که پایانی هم نداشت. مسیری انتخاب شده بود که این مسیر به نفع کشور نبود و شفافیتی در آن مشاهده نمی‌کردیم. نمی‌دانستیم یک خدمت چقدر برای دولت هزینه دارد.

برای سال آینده به جای ۴ درصد، ۲۴ درصد بودجه هزینه‌ای ما در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد و در بودجه عمرانی ۳۰ درصد.

ردیف‌ها در بودجه امسال کاهش پیدا کرده و من از مجلس می‌خواهم که به ما کمک کنید. حتما به نمایندگان فشار می‌آورند اما باید نظارت کنیم این پول‌ها کجا مصرف می‌شود.

اگر روند سالیان گذشته ادامه پیدا کند، فرض محال دولت دوازدهم بتواند کشور را اداره کند اما حتما دولت بعدی نمی‌تواند کشور را اداره کند.

در دولت یازدهم تلاش ما ایجاد آرامش و ثبات اقتصادی بود. می‌خواستیم این لوکوموتیو روی ریل قرار بگیرد. الان روی ریل قرار گرفته. اکنون سرعت و دقت لازم می‌خواهیم تا به اهدافمان برسیم.

با هدف‌گذاری که در بودجه ۹۷ شده رشد اقتصادی سال ۹۷ با در نظر گرفتن نفت ۶/۵ و بدون در نظر گرفتن نفت ۷ درصد خواهد بود.

اقتصاد ما تا زمانی که امور بانکی‌مان اصلاح نشود، درست نخواهد شد.

آخر دولت یازدهم و اول دولت دوازدهم همه تلاشمان را به کار بستیم تا خسارتی که توسط چند تعاونی در کشور به وجود آورده بود و مردم را مستاصل کرده بود اصلاح کنیم.

ما آمریکا نیستیم که پیمان‌شکن باشیم، ما به سختی پیمان می‌بندیم اما اگر امضا کردیم پای امضایمان می‌ایستیم.

ما آغازگر نقض برجام نیستیم و نخواهیم بود اما اگر آنها نقض کنند، غصه‌ای نخواهیم داشت.

به حول و قوه الهی در کاری عظیم و بزرگ توانستیم ثبات را به منطقه بازگردانیم. دست رزمندگان مقاومت را می‌بوسیم که استکبار جهانی و صهیونیسم را مایوس کردند. سوریه،‌ عراق و لبنان را امن کردند. ان‌شاءالله یمن هم امن خواهد شد.

روحانی: عربستان بمباران یمن را قطع کند، التماس برای رابطه دوستانه با صهیونسیم را قطع کند، ما با آنها هیچ مشکلی نداریم اگر یک کشور در همسایگی ماست که متاسفانه زیاد حرف می‌زند و حرف‌هایش بی منطق است، ما با آن کشور هم مشکل نداریم.

روابط ما با دنیا طبق عهد ماست.

روحانی : تمام وعده های دولت دوازدهم در لایحه بودجه ۹۷ متبلور شده است

روحانی: پیش بینی ۸۴۰هزار نفر نیروی فعال در سال آینده/ اینکه ما بیرون از شهر رفتیم، زمینی را پیدا کردیم و برجی ساختیم این تازه اول مشکل است

پیش بینی ما این است که در سال آینده نیروی فعال و جدید ما در بازار کار حدود ۸۴۰هزار نفر باشد

ما باید حرکت بسیار بزرگی را برای اشتغال انجام دهیم.

در لایحه بودجه امسال یکی از موضوعات مهم اشتغال است و ما با درآمدی که پیش‌بینی کردیم و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق ملی و همچنین تسهیلات بانکی، این سه رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار ما می‌گذارد.

اگر لایجه پیشنهادی دولت به همین صورت به تصویب نمایندگان مجلس برسد من به ملت اعلام می‌کنم که ما در سال آینده شاهد یک حرکت پرشتاب در اشتغال خواهیم بود.

در سه ماهه اول امسال رشد مسکن ما ۷+ است

حرکت در مسکن اصلاح شد و به سمت رشد مثبت حرکت کردیم.

اینکه ما  زمستان سال گذشته بیرون از شهر رفتیم، زمینی را پیدا کردیم و برجی ساختیم این تازه اول مشکل است. جاده‌اش کجاست، بیمارستانش کجاست؟
در دولت‌های گذشته رفتند بیابانها را به مسکن تبدیل کردند.مشکل مسکن مهر این نیست که پایه‌اش سفت است یا شل.مسکن مهر از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی بالا رفت. ریشه مسکن مهر غلط و اشتباه بود.بحث من این است که باید مسکن مردم را به طور صحیح درست کنیم و ما به پول بانک مرکزی نیاز نداریم.

انتقاد رئیس جمهور از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!

روحانی:معلوم نیست این پول ها چه می شودو کجا مصرف می شود،باتداوم این وضع دولت بعدی نمی تواند کشور را اداره کند

روحانی: باید در منطقه از لحاظ اقتصادی و فرهنگی فعال شویم

بودجه ۹۷ برای رفع فقر است.
برای صادرات غیرنفتی باید فضا را در خارج از کشور فراهم کنیم.

کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام شده و باید در منطقه از لحاظ اقتصادی و فرهنگی هم فعال شویم.ما به تحرک برای صادرات نیاز داریم. ما امروز منطقه امن‌تر و بهتری داریم.

سرمایه‌گذاری وقتی در کشور ما انجام می‌شود که سرمایه، گران نباشد. ما اگر قصد داریم با دنیا رقابت داشته باشیم، باید سرمایه را ارزان کنیم.
سه درصد سود تسهیلات بانکی کاهش پیدا کرده است. این قدم بزرگی است که باید ادامه پیدا کند.

این بودجه برای رفع فقر است

برای اولین بار جمهوری اسلامی ایران یک قدم بسیار بزرگ و مهم برای استانداردسازی زندگی مردم در سال آینده برخواهد داشت.

شما می‌دانید که در مورد گروه‌هایی که مورد حمایت قرار می‌گیرند، پرداختی امسال ما در ۹۶ سه برابر بیشتر از سال قبل است. این نخستین قدمی است که دولت برای رفع فقر برداشته است.

روحانی: بودجه عمرانی سال ۹۷، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است

۶ هزار طرح ملی و ۶۵ هزار طرح استانی نیمه‌کاره داریم

رئیس جمهور در تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷:

یکی از مشکلاتی که داریم نیمه کار ماندن برخی طرح‌های ما است. این یعنی بخشی از سرمایه مردم و کشور را قفل زده‌ایم و این سرمایه با باد و باران دارد تلف می‌شود.

بودجه عمرانی سال ۹۷، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است.

۳۲ درصد درآمد نفتی ما در سال آینده ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود که امیدواریم ۲۰ درصد آن در صندوق ذخیره ارزی ذخیره شود.

خواست ما این است که ۱۲ درصد درآمد نفتی ما در طرح‌ها مهم استفاده شود

آخر دولت یازدهم و اول دولت دوازدهم همه تلاشمان را به کار بستیم تا خسارتی که توسط چند تعاونی در کشور به وجود آورده بود و مردم را مستاصل کرده بود اصلاح کنیم.

روحانی: امیدوارم تا آغاز دهه فجر لایحه بودجه ۹۷ در اختیار دولت قرار بگیرد

اینکه من خواهش می‌کنم بودجه را تا ۱۲ بهمن به ما بدهید برای این است که امسال برای تقدیم آیین‌نامه‌های بودجه به وقت بیشتری نیاز داریم.

لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

پاسخ دادن