روحانی : آئین محرم برگزار می شود

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت : برگزاری آئین شکوهمند محرم یک ضرورت قطعی است لذا باید  دستورالعمل‌های مناسب برای برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در ایام محرم و صفر طراحی و اجرا  شود.

تهران – اقتصاد برتر –  ۴ مرداد ۹۹

در شرایط کرونا دو طرح مهم برای مستاجرین تصویب شده است و یک وام ویژه‌ برای سه میلیون خانوار قرار دادیم که در چهار نوبت پرداخت می‌شود. روحانی گفت : ملت ایران در این ۵ ماه نشان دادند که دارای توان و قدرت کافی برای مقابله و ایستادگی در برابر فشارها هستند. وی اضافه کرد: ما به امید به آینده و رفتن یاس نیاز داریم. ما همواره به آینده و روز فرج خود امیدوار هستیم. دیر یا زود موفقیت نهایی با حق است. رئیس‌جمهور افزود: کادر درمان، کادر تولید، کادر توزیع و کادر حمل و نقل کالا و کادر فرهنگی دست به دست هم دادند و اگر یکی از آنها نبود به مشکل می خوردیم.همه کادرها در صحنه هستند؛ علیرغم تحریم و بیماری، شاهد مشکل حاد در کشور نیستیم. دولت در حد توان در حال تلاش است. روحانی تصریح کرد: با گذشت ۵ ماه از ویروس کرونا، تجربه روشنی داریم. تمرکز باید بر نظام بهداشتی باشد تا فرد به بیمارستان نرود. همه در ابتدا به سمت ممنوعیت رفتند و ما هم مقطعی به این وادی رفتیم چون چاره ای نبود اما این محدودیت ها خودش مشکل آفرین است این استثناً ندارد و همه مسئله بازگشایی را مطرح کردند. در ادامه همه گفتند باید پروتکل بهداشتی رعایت شود. اصول بهداشتی باید رعایت شود و نظارت باید سفت و سخت شود. رئیس جمهور تأکید کرد: وقتی ما می‌گوییم مراسم پرجمعیت عروسی و اجتماع برای عزاداری ممنوع است، مردم در سختی قرار می‌گیرند.

  • دلیل موج دوم کرونا

دکتر روحانی اظهار داشت: نکته مهمی که در نتیجه ارزیابی‌ها و برآوردهای دقیق به دست آمده این است که علت موج دوباره شیوع کرونا در برخی مناطق کشور فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی نبوده، بلکه عدم رعایت دقیق و کامل دستورالعمل‌ها در نتیجه ایجاد این تصور که ویروس ضعیف شده و به خاطر برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها و محافلی مثل مراسم ازدواج و مجالس ختم و عزاداری‌ها بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به شروع موج دوم شیوع کرونا در بسیاری از کشورهای دنیا، تصریح کرد: ستاد ملی مقابله کرونا برای مبارزه با موج دوم شیوع کرونا در کشورمان دو سیاست کلان را طراحی کرد که اساس این دو سیاست اصلی استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده عمومی و پرخطر از جمله محل‌های کسب و کار با نظارت دقیق بر اجرای این دستورالعمل‌‌ها و همچنین ممنوعیت اجتماعات و تجمع‌ها و برگزاری مراسم شادی و عزا و مهمانی‌ها است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد از گذشت یکی دو هفته، ارزیابی‌ها، حکایت از شیب نزولی شیوع در بسیاری از استان‌های کشور دارد که این کاهش نتیجه اجرای گسترده‌تر پروتکل‌ها و استفاده تعداد بیشتر مردم از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و دوری از تجمعات بوده است.

  • آئین محرم برگزار می شود

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت ویژه مراسم سوگواری حضرت امام حسین(ع) و بهره‌های فراوان معنوی آن برای جامعه که نمی‌توان از آن چشم پوشید، اظهار داشت: توسل به ائمه اطهار(ع) و بخصوص بهره‌مندی‌های معنوی مردم از آئین‌های مرتبط با سوگواری حضرت سیدالشهداء(ع) یک نیاز روحی غیرقابل انکار بوده و برگزاری این آئین شکوهمند یک ضرورت قطعی است. دکتر روحانی تاکید کرد: بر همین اساس می‌بایست با توجه به تجربه موثر و قابل تقدیر همکاری و همراهی مردم متدین، روحانیت معزز و نهادهای مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان، دستورالعمل‌های مناسب برای برگزاری مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در ایام محرم و صفر طراحی شود. قطعا اطلاع‌رسانی و اقناع مردم بر اساس پیوست رسانه‌ای که کمیته اطلاع‌رسانی در این زمینه تهیه می‌کند، موثر خواهد بود.

پاسخ دادن