روحانی: مجلس باید به این دولت بارک الله بگوید!

رئیس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ جناحی نمی‌تواند سردار سلیمانی را متعلق به خود بداند، گفت: شهید سلیمانی یک قهرمان ملی و یک افتخار برای ملت ایران، ملت‌های منطقه و ملت‌های مسلمان است.

تهران- اقتصادبرتر – ۱۰ دی ۹۹

به گزارش#اقتصادبرتر به نقل از  ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز دهم دی ماه در جلسه هیات دولت با اشاره به پایان سال میلادی گفت: فردا آخرین روز سال میلادی و روز جمعه نخستین روز سال ۲۰۲۱ است. امیدواریم همه کسانی که آغاز سال‌شان در این روزها خواهد بود و کسانی که مرتبط با حضرت عیسی مسیح بوده و از جمله ما مسلمانان که معتقد به رسالت و نبوت آن پیامبر عظیم‌الشان هستند، همه بتوانند از راه و شیوه آن بزرگوار بهره بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه سال میلادی ۲۰۲۰، سال سختی برای همه کشورهای جهان بود، اظهار داشت: کشورهای جهان از آغاز این سال و حتی پایان سال ۲۰۱۹، گرفتار ویروسی شدند که در یک قرن گذشته بی‌نظیر بود. فرهنگ، آموزش، روابط اقتصادی جامعه و… دچار مشکل شد. همه کشورهای دنیا از نظر اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و سلامت جامعه دارای مشکلات بزرگی هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با آنکه ۱۰ ماه از این مسئله گذشته و وارد ماه یازدهم شدیم، تصریح کرد: باید تلاش شود از این مشکل فاصله گرفت. مشخص نیست در چه شرایطی بگوییم مشکل کرونا پایان یافته است. در عین حال خوشحالیم کادر درمان و مردم و همه نیروها، بسیج و سپاه و… با همه توان و امکانات وارد صحنه شدند. از آنها و وزارت بهداشت تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: در سالی که فردا به پایان می‌رسد، با یک غم و درد روبه‌رو هستیم. ما سال گذشته با شهادت سردار بزرگ، در یک ترور وحشیانه روبه‌رو شدیم که توسط مقامات آمریکایی از جمله رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه این کشور که این دو از مسئولین این جنایت هستند، انجام شد.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دیگران هم در این جنایت شریک و سهیم هستند، ادامه داد: ملت ما دست از آنها نخواهند کشید و این حق مردم ما است که از خون عزیز خود انتقام گرفته و از حقوق مسلم آن بزرگوار دفاع کنند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ‌شهادت شهید سلیمانی انتقام از جمهوری اسلامی و انتقام از ملت‌های منطقه و استقلال کشورهای منطقه بود. انتقام از ملت‌های بزرگی بود که در برابر توطئه‌ها و صهیونیزم ایستادند و توطئه را شکستند.

روحانی با بیان اینکه آنها نمی‌خواستند مسئله داعش اینگونه تمام شود، اضافه کرد: داعش مزدور صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها بود. اینها وقتی زخمی شدند اسراییلی‌ها آن را به خاک خود برده و مداوا کردند و هر جا هم به اسلحه نیاز داشتند به آنان اسلحه دادند. کسی که از به هم‌ریختگی و ناامنی منطقه استفاده نخست را می‌برد، صهیونیست‌ها و بعد آمریکا هستند.

وی افزود: از ناامنی یمن، سوریه، عراق، لبنان و افغانستان کسی جز صهیونیست‌ها نفع نمی‌برد؛ همه کشورهای منطقه از ناامنی ضرر می‌کنند. آنان با ترور شهید سلیمانی می‌خواستند از مرد بزرگی انتقام بگیرند که در مقابل آنان به خوبی و با درایت می‌ایستاد. بعضی فکر می‌کنند سردار یک شجاع کم نظیر بود؛ این درست است اما تنها شهامت نیست بلکه درایت او هم مهم است.

شهید سلیمانی اهل تدبیر و تحلیل بود
روحانی گفت: او مردی با تدبیر و اهل تحلیل بود؛ سیاست منطقه و جهان را درک می‌کرد و به معنای واقعی کلمه معتدل بود و نه در این خط و نه در خط دیگر بود و نه چپ و نه راست بود. هیچ جناحی او را نمی‌تواند متعلق به خود بداند. او یک قهرمان ملی است. یک افتخار برای ملت ایران، ملت‌های منطقه و ملت‌های مسلمان است. آنها می‌خواستند این قهرمان ملی را بگیرند در حالی‌که اشتباه کردند و این قهرمان ابدی و تاریخی شد.

داعش به هیچ اصولی معتقد نبود
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: داعش همان کسانی بودند که سامرا را تخریب کرده بودند نه اینکه فقط گنبد، گلدسته و ضریح را تخریب کرده باشند. حتی قبر مطهر و سنگ قبر را هم شکافته شده بود. اینها تا این حد بی‌رحم بودند که به هیچ اصولی معتقد نبودند. این افراد پرورش یافته استکبار و صهیونیست‌ها بودند و می‌خواستند منطقه را بهم بریزند و شهید سلیمانی نقش بزرگی داشت. البته آمریکایی‌ها و صهیونیستها از ابتدا از شهید سلیمانی عصبانی بودند.

روحانی گفت: افراد دیگری هم بودند که منافعشان در منطقه در خطر بود و آنها هم از شهید سلیمانی عصبانی بودند و در واقع از این شخصیت و کسی که نقشه‌های آنها را در طول این مدت به هم ریخت، انتقام گرفتند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی به اخلاص و شهامت و فداکاری وی پاسخ دادند، اظهار داشت: شهادت سردار سلیمانی منطقه را تکان داد. اولین پاسخ به این جلادین کاخ سفید را مردم عراق دادند و در تشیع جنازه ایشان در بغداد، کربلا و نجف، با شور و عشق آمدند؛ هم برای شهید سلیمانی و هم شهید ابومهدی المهندس که از یاران شهید سلیمانی و فعالان صحنه عراق بود.

دست سردار ما را قطع کردید پای شما را از منطقه قطع می‌کنیم
رییس دولت تدبیر و امید افزود: شهید سلیمانی هست و در تاریخ نمی‌میرد. ایشان شهید زنده تاریخ است. آنها ایشان را ابدی کردند و صحنه مقاومت با همان شور و اشتیاق و حتی قدرت بیشتر به کارش ادامه می‌دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: شما دست سردار ما را قطع کردید، باید پای شما را از این منطقه قطع کرد. تا وقتی در این منطقه حضور دارید، انتقام نهایی را نگرفتیم. وقتی پای شما در این منطقه قطع شود، ما انتقام نهایی را گرفتیم.

وی پایان ترامپ را یکی از آثار این کار وقیحانه و احمقانه عنوان کرد و گفت: تا چند روز دیگر دوران حکومت این قاتل وحشی و دیوانه به پایان می‌رسد و کل تاریخ و حکومتش به زباله‌دان تاریخ می‌رود. از این مسئله بسیار خوشحالیم. البته این کار ما و ملت‌های منطقه نبود بلکه کار مردم آمریکا بود. مردم آمریکا فهمیدند او لیاقت ندارد و رقیبش را به قدرت رساندند. شرایط بعد از ترامپ شرایط بهتری برای مردم منطقه خواهد بود.

ذهن جامعه را با دوقطبی‌های کاذب مشغول نکنیم
روحانی اضافه کرد: می‌گویید به جای آنکه حق‌مان را پس بگیریم، پس نگیریم. اگر الان بتوانیم، می‌گویم این کار بکنیم. هر وقت وزیر نفت بگوید دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه می‌توانیم صادر کنیم، ما آماده‌ایم. بعد می‌گویند پول نفت در بودجه خرج نشود. این حرف درست است ولی لغت آن غلط است.

وی گفت: نفت را حتی‌الامکان نباید در بودجه جاری استفاده کرد. نفت را باید فروخت و سرمایه‌گذاری کرد. مقداری در صندوق می‌رود. مقداری باید در صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود که مقداری عقب است و این صنعت نیازمند سرمایه‌گذاری و نشاط است.

روحانی به بودجه عمرانی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اگر بودجه عمرانی باید انجام شود، چرا ۵۰ هزار میلیارد تومان؟ چرا ۱۰۰ هزار میلیارد، ۲۰۰ هزار میلیارد و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نگذاریم؟ تاکنون ۶۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای بودجه عمرانی پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۰ درصد رشد داشته است.

هیچ دولتی مانند دولت یازدهم و دوازدهم حامی محرومان نبوده است
رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: ما گفته ایم سال آینده اگر دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم آن مقدار بیشتر صرف توسعه کشور یا حمایت و توانمندسازی اقشار مستضعف خواهد شد. بعد از انقلاب اسلامی هیچ دولتی نمی تواند ادعا کند که مثل دولت های یازدهم و دوازدهم حامی افراد و اقشار کم درآمد بوده است. نمونه اش برق امید و آب و گاز است که هم برای کمک و هم برای کاهش مصرف آن را مجانی کرده ایم.

رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم در ادامه خاطرنشان کرد: درآمد بخش نانوتکنولوژی از سال آغازین این دولت تا کنون هفت برابر شده و اگر تحریم نبود با روندی که داشتیم در سال ۱۴۰۴ حداقل یک میلیارد دلار محصولات نانو صادر می کردیم. البته الان هم می فروشیم ولی تحریم یک مقدار دست و بالمان را بسته است. ما باید درآمد نفت را در بیوتکنولوژی، ICT و هوافضا صرف کنیم و حتی در بخش کشاورزی در مواردی که مورد نیاز است و باید متحول شود مصرف کنیم. ما باید بتوانیم نفت بفروشیم و غلط این است که با آن پول حقوق بدهیم.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: بحث هایی مطرح می شود که دولت در پایان راه است و می خواهد سال آخر نفت زیادی بفروشد. اصلا اینکه کار خوبی است و باید بگوید بیشتر بفروشید و مجلس بگوید بارک‌الله به دولت. چرا که این تو دهنی به آمریکاست. دولت می گوید می توانم و مجلس باید بگوید باریکلا آقای دولت تو می گویی به آمریکا سیلی می زنم و ما می گوییم دو تا بزن. توقع دولت از مجلس این است که این کار را تشویق کند. از طرفی می گویند دولت سال آینده نیست که بتواند این کار را بکند. چرا اتفاقا ما در شش ماه ابتدایی سال آینده هم همچنان هستیم و نشان می دهیم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

باید هم واکسن بسازیم و هم وارد کنیم
روحانی با اشاره به برخی اظهارات درباره تولید یا واردات واکسن کرونا گفت: اینکه بحث می‌شود واکسن را از خارج وارد کنیم یا تولید، مثل این است زمان جنگ بگوییم اسلحه باید داخلی باشد یا خارجی. در حالی که در دوران دفاع مقدس هم گلوله توپ و خمپاره وارد می‌کردیم هم می‌ساختیم و سال‌های آخر هم موشک وارد می‌کردیم و هم می‌ساختیم. بنابراین هم واکسن باید وارد کنیم و هم بسازیم.

تولید پتروشیمی کشور سال آینده ۱۰۰ میلیون تن می‌شود
رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به افتتاح طرح‌های بزرگ پتروشیمی در پنج شنبه گذشته گفت: امسال قرار بود تا پایان سال ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح شود که هفته گذشته دهمین طرح افتتاح شد و هفت طرح دیگر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و این افتخار بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه تولید پتروشیمی ما در سال اینده تقریبا دو برابر می شود، ‌گفت: ارزش پتروشیمی ما در سال ۹۲، ۱۱ میلیارد دلار بود و این رقم سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار می رسد. این افتخار متعلق به حسن روحانی و این دولت نیست بلکه افتخار برای ملت، صنعتگران، جوانان و دانشمندان است و بیاییم این افتخار ملی را بیان کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: فردا پنجشنبه هم طرح‌های مهم آب و برق را افتتاح می‌کنیم و سد بزرگی باارزش ویژه بهره‌برداری می‌شود که سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه می‌رساند.

پاسخ دادن