روحانی: مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود

حسن روحانی تأکید کرده که ایران خواستار “بازگشت آمریکا به معاهده‌های بین‌المللی است” و از این کشور می‌خواهد که “احترام” را جایگزین تحریم کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، ر‌ئیس‌جمهور روز چهارشنبه ۱۴ آبان (چهارم نوامبر) در جلسه هیأت دولت گفت پیروزی جو بایدن یا دونالد ترامپ برای حکومت ایران “مهم نیست”، بلکه شیوه‌ای که دولت آینده آمریکا در پیش می‌گیرد حائز اهمیت است. او گفت: «برای ما اصول، شیوه و سیاست مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.»

حسن روحانی در این جلسه بدون اشاره به جزئیات، عنوان کرد که دولت از سه هفته قبل از انتخابات آمریکا “تصمیمات اساسی” را از جمله در مورد صادرات نفتی و غیرنفتی و شیوه استفاده از ارز در صادرات و واردات اتخاد کرده چون “برای ما مهم نیست در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی انتخاب می‌شود.”

او تأکید کرد خواست ایران بازگشت آمریکا به “قانون و همه معاهدات بین‌المللی و چند جانبه” است و افزود: «می‌خواهیم به جای تحریم، احترام باشد.»

روحانی در ادامه سخنانش با ظالمانه خواندن تحریم‌های آمریکا تصریح کرد: «ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه‌ریزی کردیم. اگر آمریکایی‌ها فهمیدند و عبرت گرفتند که باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، درغیر این ‌صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.»

با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ و به فرمان ترامپ، تحریم‌های لغو یا تعلیق‌شده ایالات متحده علیه ایران بار دیگر به اجرا درآمدند. ترامپ پیش از ورود به کاخ سفید و همچنین در سال‌های ریاست‌جمهوری خود بارها از برجام به عنوان “بدترین توافق” یاد کرده و با وضع تحریم‌های جدید و نیز تشدید تحریم‌های قبلی برای بازگرداندن ایران به پای میز مذاکره و دست یافتن به یک توافق جدید و جامع کوشید.

این سیاست که هدف آن “فشار حداکثری” به ایران بوده، موجب کاهش شدید صادرات نفت ایران و ممنوعیت معاملات و مبادلات تجاری و بانکی با این کشور شده و ایران را با مشکلات عظیم اقتصادی روبرو کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی همواره تأکید کرده‌اند حاضر به مذاکره مجدد بر سر مفاد برجام نخواهند بود . آیت الله خامنه‌ای، رهبرانقلاب نیز یک روز پیش از اظهارات روحانی، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی اعلام کرد سیاست تهران در قبال آمریکا با تغییر رئیس‌جمهور در کاخ سفید عوض نخواهد شد و برای ایران “فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس‌جمهور آمریکا شود.”

جواد ظریف‌، وزیر خارجه ایران نیز یک روز پیش از انتخابات آمریکا گفته بود ایران نه با جو بایدن و نه با دونالد ترامپ بر سر برجام مذاکره مجددی انجام نخواهد داد.

ستاد انتخاباتی جو بایدن در برخی بیانیه‌ها ابراز تمایل کرده که در صورت ورود او به کاخ سفید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند و با ایران وارد مذاکره شود.

پاسخ دادن