روستای گره بان، از گلاب صادراتی تا معماری اروپایی

روستای گره بان واقع در هرسینِ کرمانشاه با معماری چشم نواز اروپایی، زیارتگاه و گلاب مرغوب صادراتی به مکانی مناسب برای مقاصد توریستی و گردشگری تبدیل شده است.

تهران – اقتصاد برتر – 18 اسفند 95

روستای گره بان با ساکنان و مردمانی پاک و پاک دل و مردان و زنان شریف و پاکدامن و روستایی بسیار مدرن و زیبا که برای اهل حقی ها مکان مقدسی هم محسوب می شود در شهرستان هرسین استان کرمانشاه واقع شده است.

**برای دیدن گالری عکس روستا به پایان مطلب بروید.

اهالی این روستا در زمینه های سازندگی کار و تلاش می کنند که از جمله اشتغالات آنان می توان به کشت و کشاورزی ،باغ و باغداری، دام و دامداری،پرورش و تولید نهال، گل و گلاب محمدی و گیاهان دارویی اشاره کرد.

امروزه گلاب و عرقیات گیاهی این روستا با نام شریف گره بان در سراسر کشور و حتی به خارج از کشور از جمله فرانسه جهت استفاده در تولیدات عطر با کیفیتی بالا و در سطح گسترده توزیع می گردد.

روستای گره بان جزو آثار باستانی و جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه به حساب می آید. روستایی مذهبی که مدفن بزرگان دین است.

در روستای ”گره بان“، مکان مقدسی به نام ”اجاق حضرت آقا بخش“ وجود دارد و به همین خاطر هر روز سال به غیر از روزهای جمعه در این روستا که اهالی اش ”اهل حق“ هستند، نذری پخش میشود. وقتی ما به آن جا رسیدیم از ورودمان به داخل روستا جلوگیری شد. علت عدم اجازه ورود ما به داخل روستا این گونه ذکر شد: در ماههای اردیبهشت، مرداد، آبان و اسفند، زمان انجام کارهای تکمیلی و تعمیر
ساختمان ها، رسیدگی به امور داخلی، کاشت و برداشت مزارع و باغها و استراحت کارکنان و … است.

مریدان این خاندان همه ساله به دفعات جهت زیارت اجاق و تربت سلسله سادات و مسند نشینان خاندان و مکان پاک گره بان از اقصی نقاط کشور میهمان این مکان مقدس می گردند.

آنچه که مسلّم است این است که خواستگاه و پایتخت و نظرگاه اصلی این جماعت همان گره بان بوده که دلیل اصلی آن حضور و وجود مسند نشین این خاندان در این مکان و نظر و توجه ایشان به این اجاق می باشد که همگی مریدان نیز در حفظ و برپایی این اجاق از بذل مال و جان سر از پا نمی شناسند و امروزه میبینیم که این مکان به همت یاران و سرپرستی و درایت بی نظیر رهبر فعلی این خاندان به شکل باشکوهی ساخته شده و جلوه و جلای بزرگ و خاصی آنطور که در خورِ باطنِ بزرگ آن باشد پیدا کرده است.

خوی مهمان نوازی در بین این مردم همانند همه ی مردم کرمانشاه بسیار رواج دارد. همین موضوع بر جاذبه ی توریستی این روستا افزوده است.

مسیر دسترسی به این روستا جاده خاکی به طول ۸٫۵ کیلومتر می باشد که بسیار ناهموار است.

قبل از برنامه ریزی برای سفر از باز بودن روستا برای بازدید مطمئن شوید.

عید شاهی

هر ساله در فصل زمستان فرقه آتش بیگی بمدت ۵ شب متوالی جشن گرفته وتشکیل جم میدهند. بنا به گفتار یکی از بزرگان اهل حق بنام قوشچی اوغلی این کردار و جشن به عشق پنچ تن آل عبا می باشد.

شب اول متعلق به داود و شب دوم متعلق به پیر بنیامین و شب سوم متعلق به حضرت مولی و شب چهارم متعلق پیر موسی و شب پنجم متعلق به خاتون رزبار می باشد. درکلام یا سروده ای به زبان آذری که توسط قوشچی اوغلی سروده ، عید شاهی توضیح داده شده است.

اول شب دور بوگون سیز بو دیداره خوش گلدیز
الیووزده خدمت گوته وبحضور یاره خوش گلدیز
بش گجه کردار خدمت پنچ تن آل عبا عشقنه
امرسلطان عالمدور مجلس یاره خوش گلدیز
اول گجه کردار ایلین حضرت داود عشقند
سواوزونده چالان چوکان کلن سرداره خوش گلدیز
ایکی مین جی گجه حضرت پیر بنیامین عشقه احسان ایلین
قاصد حق حضورینه شرط اقرار ه خوش گلدیز
اوچومونجی گجه حضرت مولای عالم عشقینده احسان ایلین
بهشته صاحب اودور سیز اومولای خوش گلدیز
دوردومنجی گجه حضرت پیر موسی عشقینده بذل ایلین
دفترده ثبت ایتما غا اودفترداره خوش گلدیز
بشی مینی گجه حضرت رزبار عشقینده کردار ایلین
پادشاه عالم حضورینه عید سلطانه خوش گلدیز
مولایولوندا دایم کردارایلین سنیز
اخرتده اودورسیزه سرمایه اواحسانه خوش گلدیز
قوشچی اوغلی دیر حق دورعلی حق دورعلی حق
ذات حقه مهمان اولان وریب آلانه خوش گلدیز

*tourismiran

پاسخ دادن