روسیه: برای بازگشت آمریکا به برجام امیدواریم

اقتصادبرتر

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت: ما امیدوایم در دوره جو بایدن آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، ولادیمیر چیژوف گفت: در زمان حاضر این شانس وجود دارد که آمریکا در دولت جدید این کشور به برجام بازگردد.  جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا اوایل ماه دسامبر جاری اعلام کرد که قصد دارد برای بازگشت واشنگتن به جمع شرکت کنندگان برجام درباره برنامه هسته ای ایران تلاش کند.

رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه به تازگی گفت: آمریکا در دوره دولت جو بایدن به برجام بازمی گردد و پیمان استارت-۲ با روسیه را هم تمدید خواهد کرد. پیشتر لئونید سلوتسکی روز دوشنبه با بیان این مطلب در بیانیه ای در کانال خود در یوتیوب افزود: انتظار می رود که در دوره حکومت بایدن، دولت آمریکا به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد. با این حال سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به تازگی اعلام کرد که دلیلی برای اینکه درباره بازگشت آمریکا به برجام در مورد برنامه هسته ای ایران به عنوان یک مساله حل شده گفت و گو شود، وجود ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: باید به این نکته توجه داشت که ما برخلاف اعضای اروپایی برجام در زمان حاضر دلیلی نمی بینیم که درباره تغییراتی که دولت آینده آمریکا ممکن است در سیاست خود در جهت ایران انجام دهد گفت و گو کنیم زیرا که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بطور رسمی هنوز جمع بندی نشده است. وی گفت: آمریکا باید تحریم های غیرقانونی خود را که مانع عملکرد طبیعی بخش نفتی ایران و کل بخش انرژی این کشور است، لغو کند.

ترامپ در ماه می سال ۲۰۱۸(اردیبهشت ۱۳۹۷)به بهانه های واهی، دستور خروج آمریکا از برجام را صادر کرد و با نقض تعهدات خود در چارچوب این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برای تایید برجام صادر شده بود، تحریم های علیه ایران را احیا کرد و کشورهای دیگر را نیز از همکاری با تهران منع کرد.

پاسخ دادن