روسیه برنده جنگ موشکی با آمریکا

جنگ موشکی
اقتصادبرتر

در کشمکش خرید اس ۴۰۰ از روسیه و پاترویت از آمریکا، نهایتاً ترکیه اس ۴۰۰ را انتخاب کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر،گفتنی است آمریکا تهدید کرده بود که اگر ترکیه اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کند، خرید سامانه نظامی آمریکایی تعطیل خواهد شد. به نظر می رسد این کار سبب می شود ترکیه یک گام بیشتر از ناتو و آمریکا فاصله بگیرد و به روسیه نزدیک تر شود.

*تصمیم آنکارا

اردوغان با اشاره به توافق خرید سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ از روسیه گفت: موضوع خرید سیستم موشکی اس-۴۰۰ را حل کردیم. دیگر راه بازگشتی نیست. با روس‌ها بر سر تولید مشترک این سیستم به توافق رسیدیم. شاید پس از اس-۴۰۰، تولید مشترک سیستم موشکی اس-۵۰۰ را نیز آغاز کنیم.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی «۲۴ TV» و «TV ۳۶۰» گفت: آنکارا توافق خرید سستم دفاعی اس ۴۰۰ از روسیه را نهایی کرده و مساله اس۴۰۰‌ها نهایی شده است معاهده‌ای با روس‌ها امضا شده و تولید مشترک آغاز خواهد شد. وی همچنین از کار بر روی اس ۵۰۰، نسل بعدی این سیستم‌ها خبر داد.

رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر تداوم مبارزه با گروهای تروریستی اظهار داشت: ضربه‌هایی به گروه‌ تروریستی پ.ک.ک در داخل و خارج مرزهای خود وارد کرده‌ایم که در تاریخ بی‌سابقه است. قدرت آنها در کوه‌ها و شهرها بشدت تضعیف شده است. ترکیه به عملیات ضدتروریستی خود تا نابودی آخرین تهدید تروریستی علیه کشور ادامه خواهد داد. در حال حاضر شاهد افزایش تروریست‌هایی هستیم که خود را تسلیم می‌کنند عضویت در پ.ک.ک به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

وی با این قول که ترکیه عملیات جدیدی برای ریشه‌کنی تروریسم انجام خواهد داد گفت: ترکیه این ریشه‌ها را بدون در نظر گرفتن اینکه از کدام کشور باشند خشک خواهد کرد.اگر از سوریه بیایند یا عراق فرقی ندارد نابود خواهند شد، همان طور که کریدور تروریستی در سوریه را نابود کردیم، در برخورد با اتفاقات جدید مشابه آن نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

اردوغان با اظهار این نکته که آمریکا خواهان عدم هدف‌گیری کردها شده تاکید کرد که به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره استفاده از تعابیر اشتباه هشدار داده است. او گفت: به ترامپ گفتم تا زمانیکه این تعابیر را استفاده می‌کنید اشتباه خواهید کرد. درگیری ما با گروه تروریستی پ.ک.ک است نه برادران کردمان. در میان گروه‌ تروریستی کرد، فرانسوی، آلمانی، انگلیسی نیز وجود دارد تروریست‌های داعش از سراسر جهان هستند. ترکیه هر آنکس را که به سمت سربازانش هدف‌گیری کند هدف قرار خواهد داد حال از هر ملیتی باشند.

وی با اشاره به بازگشت بیش از ۳۱۰ هزار سوری به کشورشان در جرابلس، اعزاز، عفرین و الباب گفت: در این مناطق تحت کنترل ترکیه صلح آزادی و دموکراسی برقرار شده است. به رغم برخی مناقشات ترکیه و روسیه در جنگ با ترور در شهرهای ادلب و عفرین سوریه همکاری دارند.

*سابقه اس ۴۰۰

اردوغان قبلا گفته بود که برای اولین بار تشکیل منطقه امن سوریه را به باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا پیشنهاد کرده بود. به گفته وی این منطقه امن باید تحت کنترل ترکیه و نه هیچ کشور دیگری باشد. چرا که امکان حمله از سوریه در هر زمان ممکن است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه روند خروج آمریکا از سوریه را از نزدیک تحت نظر داریم گفت هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته است.

وی گفت: بگذارید بگویم آمریکایی‌ها چه کاری انجام خواهند داد، آنها کنترل منطقه را به نیروهای (ی پ. گ) نیروهای مدافع خلق کرد و اتحاد نیروهای دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) خواهند داد این برای ترکیه قابل پذیرش نیست.

اردوغان با بیان اینکه روند خروج آمریکا از سوریه را از نزدیک تحت نظر داریم گفت هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته است.

وی با هشدار به آمریکا درباره مسلح کردن تروریست‌ها در سوریه گفت که ترکیه با همین مشکل در عراق روبرو است و سلاح‌هایی همچنان در دست گروه پ.ک.ک باقی مانده است. اگر آمریکا بخواهد سلاح‌هایش را از سوریه خارج کند می‌تواند؛ اموال خودشان است اما اگر نخواهند می‌توانند آنها را به ترکیه بدهند. می‌توانیم برای خرید آنها مذاکره کنیم اما این سلاح‌ها نباید به تروریست‌ها داده شود.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر تداوم مبارزه با گروهای تروریستی اظهار داشت: ضربه‌هایی به گروه تروریستی پ.ک.ک در داخل و خارج مرزهای خود وارد کرده ایم که در تاریخ بی سابقه است. قدرت آنها در کوه‌ها و شهرها بشدت تضعیف شده است. ترکیه به عملیات ضدتروریستی خود تا نابودی آخرین تهدید تروریستی علیه کشور ادامه خواهد داد. در حال حاضر شاهد افزایش تروریست‌هایی هستیم که خود را تسلیم می‌کنند عضویت در پ.ک.ک به پایین ترین حد خود رسیده است.

وی با این قول که ترکیه عملیات جدیدی برای ریشه کنی تروریسم انجام خواهد داد گفت: ترکیه این ریشه‌ها را بدون در نظر گرفتن اینکه از کدام کشور باشند خشک خواهد کرد.اگر از سوریه بیایند یا عراق فرقی ندارد نابود خواهند شد، همان طور که کریدور تروریستی در سوریه را نابود کردیم، در برخورد با اتفاقات جدید مشابه آن نیز به همین شکل عمل خواهیم کرد.

*آمریکا: اگر ترکیه خرید اس۴۰۰ را لغو کند پاتریوت می‌فروشیم

چندی پیش رسانه‌های ترکیه نوشتند که آمریکا به این کشور پیشنهاد کرده است در ازای لغو قرارداد خرید اس ۴۰۰ ترکیه با روسیه، این کشور می‌تواند از آمریکا پاتریوت بخرد. ترکیه با این پیش شرط آمریکا مخالفت کرده است.

 به گزارش دویچه وله، «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود که ترکیه حدود یک سال و نیم قبل خرید پاتریوت را رسما با ارسال نام‌های به آمریکا درخواست کرده است. وزیر خارجه ترکیه به نوشته روزنامه صباح صریحا تاکید کرد که ترکیه سیستم دفاعی پاتریوت را می‌خرد اما از موشک‌های خریداری شده اس ۴۰۰ روسی هم نمی‌گذرد.

مقامات نظامی ترکیه و روسیه صریحا اعلام کرده‌اند که «در عرصه فنی نظامی» همکاری گسترده‌ای دارند. ترکیه می‌گوید کشورش نیاز شدیدی به سامانه‌های موشکی دفاعی برای حراست از خود در برابر حملات احتمالی دارد.

اما آمریکا به درخواست ترکیه پاسخ مثبتی نداده و حتی با فروش سیستم پاتریوت و جنگنده‌های پیشرفته اف ۳۵ به این کشور مخالفت کرده است.

ترکیه عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی ناتو است و برای حراست خود قصد دارد پدافند موشکی روسی خریداری کند. برخی از اعضای ناتو از جمله آمریکا با آن مخالفت می‌کنند. آمریکا به دلیل «عدم همخوانی سیستم پدافند روسی با سیستم ناتو» به ترکیه فشار آورده است تا قرارداد خرید اس۴۰۰ را لغو کند. آمریکا می‌گوید سیستم موشکی روسیه با دیگر کشورهای عضو ناتو سازگار نیست.

پنتاگون در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۸ هشدار داد بود خرید سیستم اس۴۰۰ می‌تواند عواقب منفی برای روابط آمریکا و ترکیه و همچنین نقش ترکیه در ناتو ایجاد کند.

رسانه‌های ترکیه خبر دادند، هیأت نمایندگی آمریکا که راهی ترکیه شده، پیشنهاد کرده است چهارایستگاه رادار، ده ایستگاه آنتن، ۲۰ سامانه پرتاب M903 و تجهیزات دیگر را در اختیار ترکیه قرار دهند. اما واشنگتن فروش پاتریوت به ترکیه را با پیش‌شرط لغو قرارداد اس۴۰۰ این کشور با روسیه مطرح کرده است.

پاسخ دادن