روسیه به دنبال ساخت نیروگاه اتمی در عربستان

اقتصادبرتر

وزیر امور خارجه روسیه که در ریاض به سر می‌برد در کنفرانس خبری مشترک با وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت که با مقامات این کشور درباره ساخت نیروگاه اتمی مذاکره شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که در این دیدار موضوعاتی نظیر تحولات در سوریه و یمن و موضوع فلسطین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

الجبیر در این کنفرانس خبری گفت که بازگشایی سفارت عربستان در دمشق به تحقق پیشرفت در روند سیاسی این کشور وابسته است و صحبت درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هنوز زود است.

وی افزود که عربستان همواره بر تمامیت ارضی سوریه و اهمیت راه حل سیاسی در این کشور تاکید کرده است.

لاوروف نیز در این کنفرانس خبری گفت که همکاری ما با سعودی‌ها در حال افزایش بوده و با ریاض به توافق رسیدیم که گام‌هایمان در بازار نفت را هماهنگ کرده و به دنبال تقویت همکاری با طرف سعودی در تمامی زمینه‌ها هستیم.

وزیر امور خارجه روسیه افزود که در دیدار با الجبیر تحولات سوریه و یمن و موضوع فلسطین بررسی شد و با یکدیگر در مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنیم.

لاوروف درباره اوضاع سوریه گفت که به طرف‌های سیاسی در سوریه برای تشکیل کمیسیون قانون اساسی کمک می‌کنیم و این ملت سوریه است که درباره چگونگی ساختار سیاسی کشور خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی درباره موضوع فلسطین گفت که مسکو آماده میانجی‌گری میان اسرائیل و فلسطین بوده اما هر دو طرف برای این موضوع آماده نیستند و آمریکا با مطرح کردن طرح «معامله قرن» به دنبال نابود کردن طرح دو دولت است.

وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرد که مذاکراتی با سعودی‌ها برای ساخت نیروگاه اتمی داشته‌ایم و امیدواریم که در برنامه سعودی‌ها در بکارگیری از انرژی هسته‌ای در زمینه‌های غیرنظامی و مسالمت‌آمیز سهم داشته باشیم.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در ریاض به سر می برد، در این کنفرانس خبری افزود همکاری ما با سعودی‌ها در حال افزایش بوده و با ریاض به توافق رسیدیم که گام‌هایمان در بازار نفت را هماهنگ کرده و به دنبال تقویت همکاری با طرف سعودی در تمامی زمینه‌ها هستیم.

لاوروف سفر دوره‌ای به کشورهای عرب خلیج فارس از سوم تا هفتم مارس (۱۲ تا ۱۶ اسفند) آغاز کرده و قرار است طی این سفر با مقام‌های سعودی از جمله «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه، «ابراهیم العساف»، وزیر خارجه و «عادل الجبیر»، وزیر مشاور در امور خارجه سعودی دیدار کند.

بر اساس این گزارش، لاوروف بعد از عربستان به قطر، کویت و امارات می‌رود و قرار است در مورد مهمترین تحولات اوضاع منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و نیاز به حل درگیری‌ها در این مناطق از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماسی مانند گفت‌وگوی فراگیر و توجه به دیدگاه‌های طرف مقابل رایزنی کند.

پاسخ دادن