روسیه درباره دخالت در عربستان به آمریکا هشدار داد

روسیه ضمن هشدار به آمریکا درخصوص مداخله در فرآیند تعیین جانشین برای پادشاه عربستان، از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود تحت فشار است، حمایت کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از بلومبرگ، روسیه ضمن هشدار به آمریکا درخصوص مداخله در فرآیند تعیین جانشین برای پادشاه عربستان، از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود تحت فشار است، حمایت کرد.

میخائیل بوگدانف نماینده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در خاورمیانه گفت که بن سلمان پس از مرگ ملک سلمان پادشاه ۸۲ ساله عربستان از حق به ارث بردن تاج و تخت برخوردار است.

بوگدانف که معاون وزیر امور خارجه روسیه است، افزود: ما با دخالت مخالفیم. مردم و رهبری عربستان باید خود در مورد چنین مسائلی تصمیم گیری کنند.

وی گفت: پادشاه تصمیم گیری کرده است و من حتی نمی توانم تصور کنم بر چه اساسی فردی در آمریکا در چنین موضوعی دخالت و حکمران عربستان را برای زمان حال یا در آینده تعیین کند. این مساله ای مرتبط با سعودی هاست.

قانونگذاران ارشد آمریکایی، ولیعهد عربستان را مسئول قتل خاشقچی دانسته اند، نتیجه ای که به گفته آنها گزارش سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا (سیا) موید آن است.

خاشقچی که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌ کرد، ۱۰ مهرماه برای انجام امور اداری خود به کنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرد و دقایقی پس از ورود از سوی یک هیأت پانزده نفره اعزامی از عربستان به ترکیه، به قتل رسید.

دولت عربستان بارها دخالت ولیعهد در ماجرای قتل خاشقچی را رد و اعلام کرده که این روزنامه نگار منتقد به دست عوامل دولت در قالب نقشه ای ناشیانه برای مجبور کردن وی به بازگشت به عربستان کشته شده است. در این میان، روسیه توجیه عربستان را قابل قبول می داند.

از زمانی که ملک سلمان، شاهزاده محمد را به عنوان وارث خود انتخاب کرد و این جوان ۳۳ ساله عملا حاکم عربستان شد، مسکو به برقراری روابط نزدیکی با ریاض مبادرت ورزیده است.

دو کشورعربستان و روسیه در زمینه محدود کردن تولید نفت برای حمایت از قیمت ها همکاری داشته اند و پوتین قرار است سال آینده از عربستان دیدن کند.

پوتین و بن سلمان ماه گذشته در جریان اجلاس گروه ۲۰ در آرژانتین، با رویی گشاده خوش و بش کردند، هرچند که ولیعهد سعودی با رفتار سرد و غیردوستانه رهبران دیگر به تبع قتل خاشقچی رو به رو شد.

پس از بازگشت شاهزاده احمد تنها برادر در قید حیات ملک سلمان به عربستان از لندن، گمانه زنی ها شدت گرفت مبنی بر اینکه اعضای دمغ خاندان سلطنتی سعودی ممکن است درصدد گماشتن احمد عموی بن سلمان به جای وی به عنوان پادشاه باشند.

بن سلمان از زمانی که در سال ۲۰۱۷ وارث تاج و تخت شد، بی وقفه قدرت اندوزی کرده و رقبای خود را به حاشیه رانده است.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از رویترز، ماه گذشته با استناد به افراد ناشناس نزدیک به دربار سعودی،  نشانه هایی دیده می شود مبنی بر اینکه مقام های ارشد آمریکایی احتمالا از پادشاهی شاهزاده احمد حمایت می کنند.

در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر اهمیت ائتلاف واشنگتن با ریاض تاکید کرده، سناتورهای برجسته آمریکایی سر ناسازگاری و مخالفت با ولیعهد گذاشته اند، به طوری که لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکا، بن سلمان را فردی دیوانه و خطرناک توصیف کرده است.

در همین حال، بوگدانف در مورد برخورداری بن سلمان از حق جانشینی پدرش گفت: البته، تصمیم گرفته شده و مساله کاملا روشن است.

وی افزود: ما با سعودی ها در ارتباط هستیم و نگرانی خاصی در مورد این مساله نمی بینیم.

پاسخ دادن