روسیه درخواست خرید قطعه از ایران کرده است

یک عضو انجمن قطعه‌سازان خودرو در ایران گفت که تولیدکنندگان ایرانی فرصتی برای فروش تولیدات خود به یک خودروساز روسی پیدا کرده‌اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر ، ایرنا، به نقل از حسین بحرینیان، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی ایران، گزارش داد که «یک خودروساز مطرح روسی» از ایران درخواست قطعات خودرو کرده است.

او در اظهارات خود به نام این خودروساز اشاره نکرد و صرفا گفت که شرکت روسی درخواست قطعات ترمز، ایربگ، کمپروسور سیستم هوای مطبوع و قطعات دیگری کرده است.

هر دو کشور ایران و روسیه تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارند، اما صادرات خودروهای ایرانی و قطعات خودرو مشمول این تحریم‌ها نیست.

واردات خودرو به ایران نیز تحریم نیست، اگرچه ایران از سال ۲۰۱۸ و در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های نفتی و بانکی علیه تهران، خودرویی وارد نکرده است.

کشورهای غربی به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، صادرات خود به روسیه را متوقف کرده‌اند.

ایران طی سال‌های اخیر رادیاتور خودرو به روسیه صادر کرده است و در گذشته نیز به عراق، سوریه و ونزوئلا خودرو صادر می‌کرد.

تهران و مسکو طی این سال‌ها روابط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند تا جایی که ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که نقش میانجی را در جنگ اوکراین ایفا کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگویی تلفنی با همتای ایرلندی خود اظهار داشت: «تاکنون دو بار حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به همتای روس خود بوده‌ام.»

وی سپس تاکید کرد که ایران از راه‌حل‌های دیپلماتیک برای برقراری صلح و امنیت حمایت می‌کند.

آقای امیرعبداللهیان بدون توضیحات بیشتری گفت: «ما مخالف جنگ و آوارگی انسان‌ها در اوکراین، یمن، فلسطین، افغانستان و سایر مناطق جهان هستیم و معتقدیم برای تحقق صلح و امنیت پایدار باید در مسیر راه‌حل‌های سیاسی گام برداشت.»

پاسخ دادن