روسیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان شد

روسیه با تولید نفت خام بیشتر از عربستان سعودی در ژوئن، به رتبه دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان رسید و در بازار جهانی نفت پس از آمریکا ایستاد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۱ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، طبق آمار سازمان JODI که گزارشهای اعلام شده از سوی ۱۱۴ کشور را منتشر می کند، تولید نفت خام روسیه در ژوئن ۸.۷۸۸ میلیون بشکه در روز بود. در مقابل عربستان سعودی پایین۷.۵ میلیون بشکه در روز تولید داشت. در حالی که روسیه و عربستان سعودی تولیدشان را در راستای توافق اوپک پلاس کاهش داده اند، آمریکا در ژوئن با وجود افت تولید نفت خام از مه که تحت تاثیر سقوط قیمتها روی داد، همچنان بزرگترین تولیدکننده نفت خام جهان ماند و تولیدش به ۱۰.۸۷۹ میلیون بشکه در روز رسید.

 و در مقایسه با ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه مه، بالاتر بود.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ با سبقت گرفتن از روسیه و عربستان سعودی، به جایگاه بزرگترین تولیدکننده نفت خام جهان رسید.

سقوط بی سابقه قیمتهای نفت در اوایل امسال روسیه و عربستان سعودی را ناچار کرد با دور جدیدی از کاهش تولید در چارچوب گروه اوپک پلاس موافقت کنند. تولیدکنندگان آمریکایی هم در واکنش به شرایط بازار و افت شدید قیمتها، ناچار شدند حدود دو میلیون بشکه در روز از تولیدشان را متوقف کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد تولید نفت خام آمریکا امسال به طور متوسط ۹۹۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به میانگین ۱۱.۲۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. با وجود این که سقوط تولید نفت آمریکا بسیار بیشتر از پیش بینی قبلی این آژانس بوده، آمریکا جایگاه برتری خود را در برابر رقیبانش حفظ کرده است.

پاسخ دادن