روسیه صادرات گاز به اروپا را کاهش می‌دهد

گازپروم به عنوان شرکت بزرگ انرژی روسیه اعلام کرد که یک توربین دیگر در امتداد خط لوله گاز نورد استریم ۱ را برای تعمیر از مدار خارج می‌کند که این کار منجر به کاهش بیشتر جریان و صادرات گاز به سمت اروپا خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۴ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، گازپروم اعلام کرد که به دلیل توقف این توربین، ظرفیت تولید روزانه در ایستگاه پورتووایا روسیه از ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه به وقت گرینویچ به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب گاز در روز کاهش خواهد یافت. ظرفیت کامل این ایستگاه گازی بیش از ۱۶۰ میلیون متر مکعب است. کشورهای اروپایی این توضیح شرکت گازپروم را قانع کننده ندانسته‌اند و آلمان اعلام کرده است قرار بود توربین مورد بحث تا ماه سپتامبر مورد استفاده قرار نگیرد.

اتحادیه اروپا در پاسخ به عملیات نظامی روسیه در اوکراین از کشورها عضو خواسته تا از وابستگی به گاز روسیه بکاهند. در حالی که کمیسیون اروپا از کشورهای عضو خواسته است تا میزان وابستگی به گاز روسیه را از ماه اوت آتی تا پایان ماه مارس سال آینده میلادی (۲۰۲۳) به میزان ۱۵ درصد کاهش دهند؛ آلمان از هم اکنون زنگ خطر را در مورد فوریت طرح گاز به صدا در آورده است. مقام‌های آلمانی هشدار داده‌اند که به محض قطع دریافت گاز از مسکو، این امر به شدت بر اقتصاد این کشور آسیب وارد خواهد ساخت.

مجارستان نیز اعلام کرده است که اتحادیه اروپا باید بر منافع شهروندان خود متمرکز باشد تا آنکه بطور فزاینده‌ای خود را در مناقشه بین روسیه و اوکراین وارد کند. ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان نیز ماه گذشته گفته بود بروکسل با اعمال تحریم علیه مسکو، راه تنفسی خود را بست. پیش از این صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد، تحریم گاز روسیه موجب رکود اقتصادی شدید در مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک و ایتالیا خواهد شد. عرضه گاز روسیه در چند ماه اخیر از طریق خط لوله‌های اصلی از جمله مسیر اوکراین و بلاروس و نورد استریم کاهش یافته است.

گازپروم در ۱۴ ژوئن (۲۳ خرداد) ظرفیت نورد استریم ۱ را به ۴۰ درصد کاهش داد. گازپروم با اشاره به تاخیر در بازگرداندن توربین گازی از تعمیر و نگهداری در کانادا توسط تامین کننده تجهیزات زیمنس انرژی (ENR۱n. DE) تحریم‌ها را عامل این کاهش عرضه دانسته است. اتحادیه اروپا که تحریم‌هایی علیه مسکو اعمال کرده، قصد دارد استفاده از سوخت‌های فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ متوقف کند، اما می‌خواهد تا زمان یافتن جایگزین، به واردات گاز از روسیه ادامه دهد.

پاسخ دادن