روسیه وام غیر دلاری می‌گیرد

اقتصاد برتر

وزارت دارایی روسیه اعلام کرد این کشور تا پایان سال جاری و در کل سال آینده میلادی هیچ وامی به دلار آمریکا نمی گیرد و در عوض از یوان و یورو استفاده می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسی گفت: ما با ارزهایی غیر از دلار آمریکا وام می‌گیریم. وی اضافه کرد روسیه هیچ وام دیگری در ۲۰۱۹ نخواهد گرفت.

سیلوانف گفت:ما هیچ برنامه ای برای وام گرفتن از بازارهای خارجی برای ادامه سال جاری میلادی نداریم. ما برنامه خود را پر کرده ایم. هنوز برای سال آینده تصمیمی نگرفته ایم. شاید فقط از یورو یا شاید از یوان چین استفاده کنیم.

وزارت دارایی روسیه در ماه مارس اوراق قرضه اروپایی با ارزش ۲٫۷ میلیارد یورو معادل ۳ میلیارد دلار منتشر کرد که تاریخ سررسید آنها ۲۰۳۵ است. این کشور همچنین به طور جداگانه اوراق قرضه اروپایی با ارزش ۷۵۰ میلیون یورو معادل ۸۳۰ میلیون دلار با تاریخ سررسید ۲۰۲۵ منتشر کرد. وزارت دارایی روسیه همچنین در ماه ژوئن اوراق قرضه اروپایی اضافی با ارزش ۱٫۳۷ میلیارد یورو معادل ۱٫۵ میلیارد دلار با تاریخ سررسید ۲۰۲۹ و اوراق قرضه ای با ارزش ۹۰۰ هزار یورو معادل یک میلیارد دلار با تاریخ سررسید ۲۰۳۵ منتشر کرد.

کمی قبل تر اعلام شده بود که مسکو و پکن بر روی راه جدیدی برای قطع وابستگی به دلار آمریکا کار می‌کنند و روسیه قصد دارد اوراق قرضه خود را به پشتوانه یوان منتشر کند. هدف از این اقدام کمک به اقتصاد هر دو کشور برای مقابله با عوارض و تحریم‌های آمریکاست. با این کار مسکو همچنین می‌تواند لیست اعتبار دهندگان خارجی خود را گسترش دهد.

پاسخ دادن