روسیه و آمریکا؛ راهی برای کاهش تقابل

فشارهای آمریکا بر روسیه هر روز بیشتر می شود چرا که آمریکا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ نه تنها به جنگ های دیپلماتیکی که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بانی آن بود پایان نداد، بلکه بر شدت آنها نیز افزود.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ فروردین  ۹۷

تحریم های اقتصادی که باراک اوباما به دلیل الحاق کریمه به روسیه از سال ۲۰۱۴ با همراهی غرب آغاز کرده بود نیز در دوران ترامپ با اضافه شدن چند عنوان جدید از جمله هک سایبری، تلاش برای فروپاشی دمکراسی غربی و حمله شیمیایی ابعاد وسیع تری به خود گرفت.

در این میان، انگلیس از دو ماه قبل با آغاز بحرانی به نام سالزبری (مسموم شدن سرگئی اسکریپال جاسوس روس در سالزبری لندن)، تلاش کرد از آمریکا در منزوی کردن روسیه سبقت بگیرد و موفق شد با استفاده از تئوری روس هراسی در غرب، ۳۰ کشور عمدتا غربی و عضو ناتو را با خود همراه کند.

در نتیجه ادعای انگلیس مبنی بر اینکه «کار، کار روس ها بوده»، ۱۵۲ دیپلمات روس از کشورهای غربی اخراج شدند.

جنگ سفارتی

جمعه دو هفته قبل، وزارت خزانه داری آمریکا نیز ۲۴ مقام و شهروند روسی و ۱۴ شرکت دولتی روسیه را تحریم کرد. براثر تحریم های هفته گذشته، ارزش روبل دربرابر ارزهای خارجی کاهش چشمگیری داشت و نشریه فوربس نیز از ضرر هنگفت میلیاردرهای روس در نتیجه تحریم های آمریکا خبر داد.

مقامات روسیه در هفته جاری اعلام کردند که بزودی بسته تحریمی ضد آمریکایی خود را ارایه خواهند کرد تا تقابل روسیه و آمریکا شدت بیشتری به خود بگیرد.

مسکو و واشنگتن در سوریه نیز مسیر متفاوتی را طی می کنند، روسیه و ایران در تلاش هستند با تمرکز بر منافع مشترک راهی برای صلح و بازگشت زندگی به سوریه پس از شکست تروریست ها پیدا کنند و در این مسیر نیز به موفقیت های زیادی رسیده اند.

بهانه داعشی

آمریکا و متحدان غربی نیز که از ابتدا استراتژی حمایت از مخالفان دولت قانونی سوریه (گروه های تروریستی و تندرو از جمله داعش) برای رسیدن به دموکراسی غربی را در پیش گرفتند، هر از چند گاهی برخلاف قوانین بین المللی با اتهامات اثبات نشده و تنها با اتکا به سلطه رسانه ای خود در جهان، به دولتی که هفت سال است درگیر جنگ با تروریست ها است، حمله موشکی کرده و آن را یک پیروزی بزرگ قلمداد می کنند.

هر چند کارشناسان از احتمال درگیری مستقیم روسیه و آمریکا، در سوریه ابراز نگرانی می کنند اما دولت سوریه با سلاح های ساخت شوروی سابق، در حال دفاع از خود است و موفق به دفع دو سوم از موشک های آخرین حمله شده است.

سوریه رکن اختلاف

حمله آمریکا و متحدان این کشور در شرایطی رخ داد که روسیه به شدت با آن مخالفت کرد و اخطار داد که اگر در این حمله به نیروها یا تجهیزات روسی مستقر در سوریه آسیبی برسد، منبع آتش را هدف قرار خواهد داد، دکترینی دفاعی در عین حال تهاجمی که غرب را بیش از پیش نگران کرده است.

از طرف دیگر، در شرایطی که گفته می شد هر لحظه احتمال می رود که حمله آمریکا و متحدانش به سوریه آغاز شود، تعدادی از نمایندگان دومای روسیه، به عنوان سپر انسانی راهی سوریه شدند تا در دمشق با بشار اسد دیدار و گفت وگو کنند، پیامی روشن به آمریکا که روسیه از متحد خود دفاع خواهد کرد و ترسی از رویارویی نظامی ندارد.

آمریکا و متحدان غربی این کشور اگر چه بعد از حمله، جشن پیروزی گرفتند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از موفقیت کامل در ماموریت خبر داد اما نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد یک روز پس از خوشحالی ترامپ، با اعلام خبر تحریم های جدید روسیه به خاطر حمایت از سوریه، غیر مستقیم نشان داد که آمریکایی ها از ناموفق بودن برنامه های خود در سوریه و همچنین وتوهای قطعنامه های پیشنهادی به ضرر متحدان روسیه در شورای امنیت، به تنگ آمده اند.

رسانه های غربی به تازگی خبر داده اند که دونالد ترامپ فعلا دستور توقف تحریم های جدید ضد روسی را داده است اما به نظر نمی رسد این تصمیم مدت زمان زیادی دوام آورد چرا که آمریکایی ها به خوبی می دانند روسیه برای جلوگیری از تاثیر اقدامات ضد اقتصادی آنها، سیاست تجارت با ارز ملی را در پیش گرفته و هم اکنون با چین درحال پیمودن این مسیر است.

با این وجود، روسیه هنوز مشکلات فراوانی دارد، بخش اعظمی از اقتصاد این کشور دولتی بوده و به نفت و گاز وابسته است و واردات، بخش عمده کالاهای مصرفی این کشور را به خود اختصاص داده است.

فرار سرمایه از روسیه

بنابراین پیش بینی می شود با ادامه تحریم های اقتصادی آمریکا، ارزش روبل بیش از پیش کاهش یابد و فرار سرمایه از روسیه سرعت بیشتری به خود بگیرد.

دو هفته پیش نشانه های این پیش بینی در بازار روسیه پدیدار شد به طوری که بلافاصله پس از تحریم های جدید آمریکا، ارزش روبل و بازار سهام روسیه سقوط کرد.

کارشناسان اقتصادی روسیه همچنان معتقدند که این کشور توان ایستادگی در برابر فشارها را دارد و می تواند از خود به شکلی مناسب دفاع کند و با گذشت زمان و از بین رفتن جو روانی در داخل بر سر تهدیدهای آمریکا، سرانجام بازار ارز این کشور سرو سامان خواهد گرفت، هر چند که شرایط به مانند قبل نخواهد شد.

چند روز پیش ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که «آمریکا با در پیش گرفتن تحریم های بی مورد به دنبال منزوی کردن روسیه در عرصه بین المللی است»، بنابراین به نظر می رسد واشنگتن دو راه برای منزوی کردن روسیه در پیش گرفته است، نخست ایجاد ائتلاف بین المللی علیه روسیه که با همراهی انگلیس، آلمان، فرانسه و سایر کشورهای متحد غرب در حال اجرا است. دوم فشار بر اقتصاد متکی بر نفت و گاز روسیه از طریق تحریم های پی در پی که در پس هر دفاع روسیه از خود یا متحدانش، کلید می خورد.

اقتصاد مقاوم در برابر تحریم ها

مقامات روسیه هم اکنون اطمینان می دهند که اقتصاد این کشور توان دفاع از خود در برابر تحریم ها را دارد و حاضر به پذیرش زورگویی های آمریکا نیستند. اما در طرف مقابل روند سریع تحولات نشان می دهد که آمریکا در تلاش است روسیه را در وضعیتی قرار دهد که نه راه پس داشته باشد نه راه پیش.

پوتین که به تازگی گفته روسیه تسخیر ماه و مریخ را در سر دارد، خوب می داند مقابل رئیس جمهوری قرار گرفته است که از یک طرف دم از دوستی و کنار گذشتن اختلافات می زند و از سوی دیگر دستور وارد آوردن فشارهای بیشتر بر روسیه را صادر می کند.

شاید از همین روست، پوتین که بارها اعلام کرده دوران یک جانبه گرایی در جهان پایان یافته است، به تازگی ابراز امیدواری کرده عقل سلیم و منطق در روابط بین المللی حاکم شود.

*محمد خادم المله

پاسخ دادن