روند بورس صعودی با شیب کُند

بورس
اقتصاد برتر

در صورت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی یا افزایش نرخ ارز یارانه‌ای، ارزش سهم شرکت‌های دارویی، غذایی و دامی افزایش می‌یابد و تا ۳۰ درصد روی شاخص‌های بورس اثر مثبت می‌گذارد. 

تهران – اقتصادبرتر – ۴ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بااقتصاد، در ادامه بررسی تاثیر محدودیت‌های مالی دولت در بودجه ۹۹ و نقش آن بر روند آتی بازار سرمایه، با ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی، گفت‌وگو کرده‌ایم. ارزیابی وی از بازار بورس در ماه‌های آینده به‌ویژه ماه‌های پایانی سال که به فصل مجامع هم نزدیک می‌شویم، طی کردن روند صعودی با شیب کُند است. هلالات معتقد است: «در صورت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی یا افزایش نرخ ارز یارانه‌ای، ارزش سهم شرکت‌های دارویی، غذایی و دامی نیز افزایش می‌یابد و تا ۳۰ درصد روی شاخص‌های بورس اثر مثبت می‌گذارد. برهمین اساس بازار اکنون روی این سهم‌ها تمرکز کرده است.»

متن کامل این گفت‌وگو در پی می‌آید.

*****

-پیش‌بینی جناب‌عالی به‌عنوان تحلیلگر بازارهای مالی از اوضاع بازار سهام ایران در آذرماه با توجه به افت و خیزهایی که شاهد بوده‌ایم، چیست؟ روند رشد مثبت خواهد بود یا منفی؟

بازارهای موازی، از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار بر بازار سرمایه هستند. در حال حاضر اوراق خزانه اسلامی با نرخ بازدهی سالانه کمتر از ۲۰ درصد و نرخ بهره بانکی ۱۵ تا ۱۸ درصدی، محرک‌هایی هستند که باعث شدند سرمایه‌ها از بورس خارج نشود و یا پول‌های جدید با شیب کندتر وارد بازار سرمایه شود.

-لایحه بودجه ۹۹ با همه محدودیت‌ها و کمبودهای مالی که دولت با آن مواجه است، روی روند بازار سهام چه میزان اثر می‌گذارد؟

پیامد مولفه‌های بودجه‌ای روی بورس به‌ویژه سهم‌ها و شرکت‌هایی که از تغییر قیمت حامل‌های انرژی و افزایش تعرفه مالیاتی تاثیر می‌‎پذیرند، بسیار است و هر میزان از افزایش نرخ در گاز، گازوییل و تعرفه‌های مالیاتی، بازار سرمایه را زیر تاثیر خود قرار می‌دهد. بازار در این روزها -به‌رغم صحبت‌های اخیر آقای نوبخت مبنی بر ادامه سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده- بیشتر روی سهم‌های صنایعی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، تمرکز کرده است. در صورت حذف ارز یارانه‌ای در سال جدید، ارزش سهم صنایع دارویی، غذایی و دامی که بازار فروش محصولات‌شان داخلی است، افزایش می‌یابد. البته تعداد نمادهایی که از تغییر و تحول بودجه‌ای آسیب می‌بینند بسیار اندک است، به همین دلیل بودجه ۹۹ با افزایش نرخ دلار هم نمی‌تواند تاثیر آنچنانی بر بورس بگذارد و روند هیجانی در حجم معاملات ایجاد کند. در مجموع، روند بازار سرمایه در ماه‌های آتی، مثبت با شیب کُند خواهد بود که حتی ریسک‌هایی مانند قطعی اینترنت و یا اعتراض‌های اخیر هم تاثیری در خرید و فروش و قراردادهای بورس نگذاشت و ریزش‌های ناشی از آن به سرعت جبران ‌شد و بازار روند اصلاحی به‌خود گرفت. به همین دلیل کل روند بازار صعودی است و تعداد نمادهایی که تاثیر منفی می‌گیرند، اندک هستند.

-یعنی افزایش نرخ حامل‌های انرژی مانند گاز و گازوییل هم می‌تواند تاثیر مثبت روی بازار سهام بگذارد؟ چگونه؟ لطفا تشریح بفرمایید.

بله. تورم روی بورس، اثر مثبت می‌گذارد. در این میان دو اتفاق می‌تواند به زیان بازار سرمایه تمام شود، نخست اینکه معافیت‌های مالیاتی کاهش یابد که درپی آن و در بدترین حالت، تنها ۱۰ درصد از سود شرکت‌هایی که شامل آن می‌شوند را دربر می‌گیرد. رخداد دوم هم افزایش نرخ حامل‌های انرژی مانند گاز و گازوییل است و روی عملکرد برخی از شرکت‌های پتروشیمی که از گاز به عنوان خوراک استفاده می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. افزایش نرخ خوراک هرچند اثر زیادی روی عملکرد برخی شرکت‌های پتروشیمی و سیمانی‌ها و آلومینیومی‌ها می‌گذارد اما اگر به تعداد این شرکت‌ها توجه کنیم، بیشتر از ۱۰ درصد شرکت‌ها و صنایع بورسی نیستند. این در حالی است که تعداد شرکت‌ها و صنایعی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند بسیار بیشتر است و در صورت حذف و یا افزایش نرخ دلار یارانه‌ای، ۳۰ درصد سهم‌ها از نظر تعداد نمادهای بورسی، تاثیر مثبت می‌پذیرند.

-با این تفاسیر، معاملات بر مدار سهم‌های گروهی خواهد چرخید یا تک‌سهم‌ها؟

معاملات بازار در ماه‌های آینده روی سهم‌های گروهی نخواهد بود و بیشتر روی تک سهم‌هاست. البته تاثیر نزدیک شدن به فصل مجامع و تقسیم سود در پایان سال مالی، روی برخی سهم‌ها را هم نباید از قلم انداخت.

گروهی از سهم‌ها هم که نرخ محصول‌شان بر اساس هزینه‌ها و ارز ۴۲۰۰ تومانی، از سوی دولت تعیین می‌شود، در صورت حذف دلار یارانه‌ای و یا افزایش ۲ برابری نرخ، روند شاخص‌ها را با شیب بیشتر، صعودی خواهند کرد و تاثیر بسزایی در بازار سهام خواهند داشت.

-در این صورت به نظر جناب‌عالی، کدام یک از صنایع می‌تواند پیشرو باشد؟

با توجه به اینکه همواره نقش تورم و آثار تورمی، روی بازار سرمایه، مثبت است، پیش‌بینی می‌شود که نماد دارویی‌ها – با حاشیه سود ۴۰ درصدی -، صنایع غذایی، دامی و شرکت‌های معدنی با شیب کُند، صعودی شوند و پیشرو باشند.

پاسخ دادن