روند روبه‌رشد صنعت معدن‌کاری مس در آفریقا

شرکت تحقیقاتی بازار «بی ام آی» در گزارش تحقیقاتی بازار مس خود که هفته گذشته تحت‌عنوان «مروری کلی بر صنعت جهانی» منتشر کرد، رشد تولید مثبت را برای صنعت معدن‌کاری مس در سرتاسر آفریقا پیش‌بینی می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ اردیبهشت ۹۷

شرکت تحقیقاتی بازار «بی ام آی» در گزارش تحقیقاتی بازار #مس خود که هفته گذشته تحت‌عنوان «مروری کلی بر صنعت جهانی» منتشر کرد، رشد تولید مثبت را برای صنعت معدن‌کاری مس در سرتاسر آفریقا پیش‌بینی می‌کند.

«مولی شات» تحلیل‌گر بخش کالاهای معدنی «بی ام آی» در این گزارش می‌گوید: «رشد تولید در بازار مس بین‌المللی به پشتوانه معادن جدیدی صورت خواهد گرفت که عملیات‌هایشان را آغاز خواهند کرد، در‌حالی‌که تقاضای رو‌ به افزایش بازار جهانی باعث تنگناهایی در مورد عرضه خواهد شد.»
او می‌افزاید: «چندین پروژه مس در جمهوری دموکراتیک کنگو، همچنین پروژه‌های مس جدید در دست اقدامی در بوتسووانا، نامیبیا و آفریقای جنوبی وجود دارند که نشان می‌دهند صنعت معدن‌کاری مس در آفریقا به رشد خود ادامه خواهد داد.»

در بوتسووانا پروژه مس «تی تری» واقع در کمربند مس کالاهاری وجود دارد که مشترکاً متعلق به شرکت معدنکاری مس استرالیایی «ام او دی ریسورسز»، شرکت معدنکاری «متال کاپیتال» و شرکت معدنکاری فرعی «تشوتودو متالز بوتسووانا» است. در نامیبیا، معدن پورفیری مس/مولیبدن «هایب»، که متعلق به شرکت معدنکاری نامیبیایی «دیپ-ساوت ریسورسز» است، طبق برآوردها حاوی ۴۵۶٫۹ میلیون تن سنگ معدن با عیار ۰/۳۱درصد مس است. این معدن هنوز در مرحله اکتشافی است. طبق پایگاه داده‌های معدنی «بی ام آی» در آفریقای جنوبی، پروژه روی/مس «پریسکا»، واقع در ۲۷۰ کیلومتری بیرون کیمبرلی، در نورترن کِیپ، همچنان به تولید خود ادامه می‌دهد. نخستین گزارش برآورد منابع معدنی برای این معدن در ماه فوریه منتشر شد. مجموع منابع ترکیبی این پروژه که در اوایل ماه جاری منتشر شد، به ۲۹٫۴ میلیون افزایش یافت که شامل ۱٫۱۲۶ میلیون تن روی با عیار ۳٫۸ درصد از این فلز و ۳۶۵ هزار تن مس با عیار ۱٫۲ درصد از این فلز سرخ است.

در جمهوری دموکراتیک کنگو، شرکت معدنکاری «ایوانهو ماینز» مشترکاً با دولت این کشور پروژه «کاموآ-کاکولا» را در اختیار دارد که یکی از بزرگ‌ترین، اکتشافات توسعه‌نیافته و پرعیار مس جهان به‌شمار می‌رود. این پروژه حدود ۱۷۴ میلیون تن سنگ معدن با عیار ۵٫۶۲ درصد مس را در بر‌گرفته است. هم‌اکنون، بیش از ۳۰ معدن مس در «کاپربلت» در جمهوری دموکراتیک کنگو مشغول عملیات‌ هستند. علاوه بر این، با بالا ماندن سطح قیمت‌های مس، صنعت معدن‌کاری آفریقا شاهد رشد توسعه پروژه‌های جدید خواهد بود. در سطح جهانی هم، با توجه به این‌که چشم‌انداز رشد قوی تقاضا و وقفه‌های عرضه در ۲۰۱۷ بازار را در تنگنای عرضه قرار داده، عوامل مبنایی بازار مس به بهبود خود ادامه خواهند داد.

* Mining Weekly

پاسخ دادن