رونمایی از نفتکش غول‌پیکر “افراماکس”

رونمایی از نفتکش غول‌پیکر

در سال جهش تولید، کشتی نفتکش غول پیکر “افراماکس” با ظرفیت ۱۱۳هزار تن و وزن ۲۲.۵هزارتن ساخت متخصصان ایرانی در شرکت صنایع دریایی صدرای بوشهر با حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به آب‌اندازی شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، نفتکش ۱۱۳ هزار تنی افراماکس در شرکت صدرا در سال جهش تولید که با توان متخصصان داخلی تحت استانداردهای بین‌المللی در مدت ۲ سال ساخته شده است در آب‌های خلیج فارس بوشهر به آب‌اندازی شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) بعدازظهر امروز در آیین آب‌اندازی کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس با ظرفیت ۱۱۳ هزار تن در خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: این شناور دارای وزنی معادل ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن قادر است ۱۱۳ هزار تن محموله معادل ۷۵۰ هزار بشکه نفت را بارگیری و حمل کند.

سردار سعید محمد با بیان اینکه “این کشتی با توان متخصصان داخلی طراحی، ساخته، تجهیز و به آب‌اندازی شده است” گفت: دومین کشتی نفتکش افراماکس در شرکت صدرا ساخته شده است.

وی با بیان اینکه “کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس پس از نصب بخش مسکونی و انجام تست‌های دریای و قبل از پایان سال آماده تحویل می‌شود” تصریح کرد: پیشرفت کنونی کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس بالای ۹۳ درصد است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) طول این نفتکش غول‌پیکر را ۲۵۰، عرض ۴۴ و ارتفاع ۲۱ متر دانست و بیان کرد: آبخور این نفتکش ۱۴٫۸ دهم متر با سرعت ۱۵ گره دریایی است.

سردار محمد، ارزآوری حدود ۶۰ میلیون یورو را از دیگر ویژگی این کشتی دانست و افزود: تاکنون در شرکت صدرا ۲ کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس با ارزآوری ۱۲۰ میلیون یورو ساخته شده است.

وی با بیان اینکه “ساخت کشتی یادشده زیر نظر مؤسسه ایرانیان است” گفت: ساخت کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس حدود ۲ سال به طول انجامیده است و اشتغال‌زایی آن حدود ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار و ۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به اینکه “تمامی مراحل طراحی، ساخت و تأمین تجهیزات توسط متخصصان داخلی انجام شده است” خاطر نشان کرد: ساخت این کشتی در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با استفاده از توان سازندگان داخلی انجام شده است.

سردار محمد، مهندسی و ساخت این کشتی را ۱۰۰ درصد داخلی و تامین تجهیزات آن حدود ۴۰ درصد داخلی دانست و بیان کرد: درصورت سری‌سازی کشتی‌ها این سهم قابل افزایش می‌باشد.

وی با بیان اینکه “آمادگی داریم نیازهای کشور را در زمینه نوسازی ناوگان کشتیرانی با بهترین کیفیت و در کمترین زمان تامین کنیم”، از مدیران شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سایر شرکت‌های کشتیرانی برای بازدید از این کشتی و امکانات شرکت صدرا دعوت کرد.

بر پایه این گزارش تمامی فرآیندهای ساخت کشتی و دانش فنی شامل تهیه نقشه، طراحی، اجرایی، نصب تجهیزات و فناوری‌های مختلف توسط متخصصان جوان ایرانی در شرکت صدرا ثبت و ضبط شده است.

این کشتی‌ اقیانوس پیما که تحت قوانین بین المللی ساخته شده تمامی ملاحظات زیست محیطی و ایمنی نیز به طور کامل در این پروژه رعایت شده است.

ساخت کشتی نفتکش غول پیکر افراماکس در شرکت صدرا در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام جهش تولید نامگذاری شده، افتخاری ماندگار در عرصه صنعت دریایی کشور رقم زده است.

 

Image

پاسخ دادن