رویترز: بازگشت شیل آمریکا؛ سراب یا واقعیت؟

تصمیم اوپک و متحدان برای کاهش تولید تا ماه مارس هدیه کریسمسی دیرهنگام برای شرکت‌های نفت شیل آمریکا بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ،  رویترز تولید نفت ایالات متحده در سال گذشته ۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود. به دلیل قیمت‌ها و تقاضای پایین که شرکت‌ها را مجبور به کاهش تولید کرده بود. تولید نفت شیل به سرعت کم شد، اما به سرعت نیز امکان بازگشت دارد.

روز پنجشنبه، عربستان سعودی اعلام کرد که به شکل داوطلبانه ۱ میلیون بشکه از تولید خود خواهد کاست. در همین حال روسیه نگران بود که کاهش تولید به سود نفت آمریکا تمام شود و سهم بازار روسیه و دیگران را بگیرد.

با این وجود تصمیم عربستان قیمت هر دو شاخص بهای جهانی نفت را به بالاترین میزان در حدود یک سال گذشته رساند.

ولی توماس جردن، مدیرعامل یک شرکت نفت شیل آمریکا به رویترز می‌گوید قیمت‌های نفت در سال‌های اخیر «تا حدی سراب بود. ما به این سمت خواهیم رفت که بودجه خود را با دقت هرچه تمام تنظیم کنیم.»

بنا به برآورد ریستاد انرژی در دو میدان بزرگ شیل آمریکا، با نفت ۳۰ دلاری شرکت‌های نفت و گاز سودآوری دارند. بنا به گفته همین برآورد قیمت بالای نفت امسال می‌تواند تا ۳۲ درصد تولید را بالا ببرد.

عامل دیگری که به نفع تولیدکنندگان شیل است قیمت پایین خدمات است. هم اکنون به دلیل ظرفیت‌های خالی، شرکت‌های فرکینگ قیمت خود را پایین آورده و قادر به افزایش آن نیستند.

کریس رایت، مدیر دومین شرکت‌ بزرگ فرکینگ آمریکای شمالی به رویترز می‌گوید: «سودها واقعا بد است. البته حالا به نسبت شش ماه پیش اندکی بهتر شده است، اما همچنان خیلی بد است.»

تولیدکنندگان شیل آمریکا به شکل تاریخی بودجه تولید خود را با افزایش قیمت افزایش داده‌اند، اما به گفته تحلیلگر وودمکنزی، این بار ممکن است کمی متفاوت باشد چرا که تقاضا همچنان دچار عدم قطعیت است.

بنا به برآورد IHS Markit قیمت نفت باید به چیزی بین ۶۰ تا ۶۵ دلار برسد تا تولید شیل آمریکا ۱ میلیون بشکه در روز افزایش داشته باشد.

با این حال شیل آمریکا در سال گذشته چنان ضربه خورده که افزایش قیمت در این چند روز اگر برای تمام سال ادامه داشته باشد برای تعدیل سقوط تولید و نه افزایش تولید هم امیدآفرین است.

پاسخ دادن