رویترز: ثبت رکورد واردات نفت چین از ایران

فرصت امتیازگیری برای ایران و چین

بنا بر اعلام ریفینیتیو، همانطور که پکن علی رغم تحریم های آمریکا، به خرید حجم کوچکی از نفت ایران ادامه داد، ۲۵ درصد باقی مانده نیز خریدهای رسمی چین برای ذخایر نفتی راهبردی اش بوده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، رویترز  نوشت: طی گزارشی به نقل از شش منبع صنعتی و آمارهای موسسه تحقیقاتی ریفینیتیو مدعی شد، ایران در ماه های اخیر به آرامی مقادیری زیادی نفت خام را به چین انتقال داده است.

جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا می خواهد به مذاکرات با ایران که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج بازگردد اما اقدامات اقتصادی سخت علیه ایران همچنان پابرجاست و تهران اصرار دارد که ابتدا این تحریم ها باید برداشته شود تا مذاکرات از سر گرفته شود.

به گفته این منابع آگاه، شرکت ملی نفت ایران از زمان سر کار آمدن بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، برای ارزیابی تقاضای احتمالی نفت خام خود، تماس با مشتریان آسیایی اش را آغاز کرده است.

تحریم ها از اواخر سال ۲۰۱۸، باعث یک کاهش سریع در صادرات نفت ایران به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی شد. این اقدامات و کاهش تولید تولیدکنندگان اوپک پلاس نیز سبب شد تا عرضه نفت خام ترش خاورمیانه در آسیا کم شود. آسیا بیش از نیمی از نفت خام خود را از غرب آسیا وارد می کند.

یکی از منابع آگاه در یک پالایشگاه هندی گفت: «آنها با ما صحبت کردند. آنها گفتند: امیدوار هستند بسیار زود عرضه نفت را از سر بگیرند… ما گفتیم: انشاالله.»

Reuters Graphic

به نوشته این گزارش، ازسرگیری عرضه نفت ایران به هند، سومین واردکننده بزرگ نفت می تواند تقاضا برای محموله های لحظه ای را کاهش دهد. این نوع محموله ها پس از اینکه عراق عرضه خود را کاهش داد و کویت مدت زمان برخی از قراردادهایش را کم کرد، افزایش یافته است.

در عین حال، یک مقام دولتی هند گفت دهلی نو که از افزایش های اخیر قیمت نفت آسیب دیده است، انتظار دارد، نفت ایران طی ۳ تا ۴ دیگر به بازار بازگردد.

یک پالایشگاه هندی دیگر اعلام کرد از سوی مقامات شرکت ملی نفت ایران مطلع شده که یک توافق رسمی برای عرضه نفت ایران پس از انتخابات ایران در ماه ژوئن به امضا خواهد رسید. شرکت ملی نفت ایران همچنین با سایر مشتریان آسیایی گفتگو کرده است.

یک تاجرِ پالایشگاهی در شرق آسیا گفت: «اخیرا شرکت ملی نفت ایران با ما تماس گرفته و در مورد تقاضا سوال کرده است… به نظر می رسد ایران برای بازگشت به بازار نفت آماده می شود.»

یک منبع پالایشگاهی دیگر گفت، گفتگوها بسیار در سطح اولیه است و شرکت ملی نفت ایران می خواهد بداند آیا شرکتی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد یا نه.

* چین

در ادامه این گزارش آمده است، برخلاف هند، چین هرگز واردات نفت ایران را کاملا متوقف نکرد.

بر اساس آمار موسسه ریفینیتیو اویل ریسرچ، ایران طی ۱۴ ماه گذشته، حدود ۱۷٫۸ میلیون تن (۳۰۶ هزار بشکه در روز) نفت خام به چین منتقل کرده که این حجم در ماه ژانویه و فوریه رکورد زده است.

Reuters Graphic

بنا بر اعلام ریفینیتیو، همانطور که پکن علی رغم تحریم های آمریکا، به خرید حجم کوچکی از نفت ایران ادامه داد، ۲۵ درصد باقی مانده نیز خریدهای رسمی چین برای ذخایر نفتی راهبردی اش بوده است.

Reuters Graphic

پاسخ دادن