رویترز: درآمد آرامکو، ۱۲ درصد کاهش یافته است

رویترز: درآمد آرامکو، 12 درصد کاهش یافته است
اقتصادبرتر

#آرامکو_سعودی ، تولید کننده برتر نفت جهان ، درآمد خالص نیمه اول ۴۶٫۹ میلیارد دلار را در روز دوشنبه گزارش داد ، که از ۵۳٫۰۲ میلیارد دلار در سال قبل کاهش یافته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری رویترز، برای مقایسه این موضوع، اپل وارز (AAPL.O)، پردرآمدترین شرکت ذکر شده در جهان، در شش ماه نخست سال مالی خود ۳۱٫۵ میلیارد دلاربه دست آورده است. آرامکو گفت که این میزان درآمد، از جمله سایر درآمدهای مربوط به فروش، ۱۶۳٫۸۸ میلیارد دلار در نیمه اول سال جاری است که نسبت به سال قبل از آن ۱۶۷٫۶۸ میلیارد دلار کاهش داشته است.

“امین ناصر” رئیس و مدیر اجرایی آرامکو گفت: کل درآمدها از جمله سایر درآمدهای مربوط به فروش در نیمه اول سال جاری ۱۶۳٫۸۸ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال قبل از آن ۱۶۷٫۶۸ میلیارد دلار نسبت به سال قبل ، پایین تر از قیمت نفت و کاهش تولید بوده است.

آمار و ارقام نشان داد که آرامکو سودآورترین شرکت در جهان بوده و ازشرکت های آمریکایی مانند Apple و Exxon Mobil (XOM.N) پیشی گرفته است. شرکت ملی نفت عربستان سعودی قصد دارد با تأخیر در شناور شدن از سال ۲۰۱۸، عرضه اولیه سهام عمومی یا IPO را تا سال ۲۰۲۱ آغاز کند.

در مقایسه با درآمد نیمه اول آرامکو، غول نفتی ایالات متحده Exxon Mobil Corp. در نیمه اول سال حدود ۵٫۵ میلیارد دلار درآمد را گزارش کرده است.

علیرغم افت درآمد، آرامکو سود سهام ۴۶٫۴ میلیارد دلاری را به دولت پرداخت کرد که شامل یک سود ویژه ۲۰ میلیارد دلاری است که نسبت به سال گذشته ۳۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این نشان دهنده وابستگی شدید عربستان به تولید کننده نفت برای تأمین اعتبار بودجه پادشاهی و همچنین سبک زندگی اسراف آمیز خانواده سلطنتی آن است.

IPA آرامکو محور تحولات اقتصادی عربستان سعودی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و تنوع بخشیدن به دور از نفت است.

کار بر روی IPO «عرضه سهام» در سال ۲۰۱۸ متوقف شد که آرامکو توجه خود را به دست آوردن ۷۰ درصد سهام شرکت سازنده پتروشیمی عربستان سعودی صنایع پایه (۲۰۱۰٫SE) جلب کرد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن