رویکرد اقتصاد جهان منفی و پرریسک

معاون صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد تنش تجاری در جهان باعث رشد منفی اقتصاد و افزایش ریسک اقتصاد شده است .

تهران – اقتصاد برتر – ۵ اردیبهشت ۹۷

«دیوید لیپتون»،معاون مدیرعامل صندوق بین المللی پول در نشست اخیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که در واشنگتن برگزار شد اعلام کرد تنش تجاری ( جنگ تجاری چین و آمریکا ) نگرانی ها نسبت به بهبود آینده اقتصاد جهانی را افزایش داده است.

وی افزود گرچه بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد جهان امسال و سال آینده رشد اقتصادی ۹/۳ درصدی را تجربه می کند اما نگرانی در برخی حوزه ها  همچنان بالاست.

مدیران صندوق پول هشدار داده اند رکورد بدهی به بانک جهانی تهدیدی برای ثبات مالی جهان بشمار می آید و همین امر باعث کندی رشد اقتصاد می شود . همچنین تشدید سیاست های پولی بانک های مرکزی ، کاهش محرک مالی آمریکا باعث کاهش رشد اقتصاد چین خواهد شد که روی اقتصاد جهانی تاثیر منفی خواهد گذاشت .

دشواری های تجاری

«استیون نیوچین»، وزیر خزانه داری آمریکا در نظر دارد سفری به چین داشته باشد تا بتواند با پکن به توافقی دست یابد که مانع تعرفه های تجاری شود. مقامات رسمی شرکت کننده در نشست آمریکا و چین گفتند آنان نگرانی های زیادی بابت تداوم جنگ تجاری بین دو کشور دارند.

در نشستی که کمیته مشاوره صندوق بین المللی پول اخیرا برگزار کرد نتایج بدبینانه ای منتشر شد و «کریستین لاگارد»، مدیرعامل صندوق بین المللی پول هشدار داد جنگ تجاری آمریکا و چین زیان  جبران ناپذیری برای کسب و کارها به دنبال خواهد داشت.

وزیر بودجه فیلیپین در این زمینه می گوید: من نمی دانم اختلافات تجاری تا چه حد صادقانه است اما ترامپ دائم نظرش را عوض می کند.

بانک های مرکزی

روسای بانک های مرکزی هشدار می دهند نتیجه جنگ تجاری نگرانی های بیشتر و بروز بحران اقتصادی خواهد بود زیرا افزایش نرخ تعرفه ها تورم زاست. رئیس بانک مرکزی کلمبیا نیز معتقد است جنگ تجاری فاجعه بار است . همتای وی از پاراگوئه نیز جنگ تجاری را برای همه « بد»دانست. همینطور رئیس بانک مرکزی ژاپن حمایت صرف از تولیدات داخلی کشورها را امری ناخوشایند توصیف کرد.

ریسک های مالی

از آنجا که تجارت فولاد به کندی پیش می رود، صندوق بین المللی پول در باره تهدیدات مالی هشدار داد و اعلام کرد که در شش ماه گذشته خطر از بین رفتن ثبات مالی افزایش یافته و این تغییرات می تواند موانعی را در مسیر بازارهای جهانی ایجاد کند. نگرانی صندوق بین المللی پول بویژه در خصوص شوک تورمی است که در بازارها بوجود می آید چرا که با تصمیمات ترامپ برای اشتغال زایی در آمریکا تورم افزایش خواهد یافت . و افزایش تورم ممکن است باعث شود بانک مرکزی فدرال رزرو نرخ بهره را سریعتر از حد انتظار افزایش دهد و این امر آشفتگی هایی در بازارهای نوظهور بوجود می آورد. صندوق بین المللی پول هشدار داد بدهی عمومی و خصوصی جهانی به  ۱۶۴ تریلیون دلار رسیده است. با افزایش نرخ بهره ، توانایی وام گیرندگان برای تسویه بدهی های کلان زیر سوال می رود.

نیوچین وزیر خزانه داری آمریکا در کمال تعجب از صندوق بین المللی پول خواست به جای آنکه تصمیمات اقتصادی دولت ترامپ را زیر سوال ببرد به عدم تعادل اقتصادی در جهان توجه کند چرا که در حال حاضر تجارت جهانی تقریبا یک سوم بزرگتر از دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی است و نشانه هایی از محدود شدن تجارت دیده نمی شود!

نیوچین گفت: کشورهایی که از  سود مازاد خارجی پایدار برخوردارند باید سهمی در تعادل تجاری داشته باشند در صورتی که  صندوق بین المللی پول زبان آنها شده است.صندوق بین المللی پول باید به موضوعات اقتصاد کلان، ارز خارجی و سیاست خارجی اعضایی بپردازد که مزیت رقابتی ناعادلانه را ایجاد می کنند و منجر به رشد نامتعادل می شوند.

بانک جهانی که خواهر خوانده صندوق بین المللی پول محسوب می شود، از تصمیمات متغیر آمریکا بهره مند شده است. این بانک در پی تصمیمات ترامپ ۱۳ میلیارد دلار سرمایه کسب کرد . براساس قراردادی که منعقد شد این بانک میزان کارمزد خود را افزایش داد و در ازای آن میزان وام پرداختی  به چین را به تدریج کاهش می دهد و این همان هدفی است که آمریکا به دنبال آن بود.

غول های فناوری

موضوع دیگری که صندوق بین المللی پول در جلسات خود با آن دست به گریبان است، غول فناوری و بازارهای آنلاین همچون آمازون، فیسبوک و گوگل است. شبکه های اجتماعی یادشده طی یک سال اخیر زیر ذره بین بوده اند . فیس بوک بخاطر در اختیار قرار دادن اطلاعات میلیون ها کاربر کمپینی را راه اندازی کرد که انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را تحت تاثیر قرار داد. در ضمن ترامپ به شرکت آمازون حمله کرد چون به اندازه کافی مالیات پرداخت نمی کند و هزینه های خدمات پستی آمریکا را به درستی پرداخت نمی کند.

کریستین لاگارد در این خصوص گفت: اینکه قدرت بازار آنلاین تا این حد در انحصار چند غول فناوری است، خوب نیست و خواستار ایجاد غول های تکنولوژیکی بیشتری شد تا قوانین انحصاری آنان شکسته شود.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن