رکورد بالای بازار سهام روسیه در آغاز ۲۰۲۱

با وجود رشد پایدار روبل، بازار سهام روسیه در بالاترین سطح معاملات قرار گرفت که ناشی از افزایش قیمت نفت بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از راشاتودی، روز دوشنبه شاخص بورس اوراق بهادار مسکو (MOEX) به بالاترین سطح جدید خود رسید، در حالی که پول ملی روسیه، روبل، اولین روز معاملات سال ۲۰۲۱ را با یک حرکت صعودی آغاز کرد که ناشی از افزایش قیمت نفت بود. روبل ۰.۷ درصد در برابر دلار در ۷۳.۸۲ قوی تر بود و با ۱.۱ درصد رشد در ۹۰.۵۰ در برابر یورو معامله شد.

شاخص MOEX روسیه با ۱.۰۹ درصد رشد به ۳۳۲۴ واحد رسید و رکورد بالایی بود. MOEX شاخص اصلی با ارزش روبل در بازار سهام روسیه است که شامل سهام بیش از ۴۰ شرکت بزرگ روسی است. شاخص RTS با ارزش دلار ۲.۳۵ درصد رشد کرد و به ۱۴۲۰ واحد رسید. پیش از این، قیمت جهانی نفت خام، مهم ترین صادرات روسیه، با ۲.۳۶ درصد رشد، با ۵۳ دلار و ۲ سنت در هر بشکه معامله شد، در حالی که این بازار انتظار دارد تصمیم دیگری درباره محدودیت تولید از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه گرفته شود.

گزارش شده است که در سال ۲۰۲‍۱، پول ملی روسیه برخی از خسارات وارد شده از بیماری همه گیر Covid-19 را همراه با کاهش عمده قیمت خام جبران خواهد کرد. با این حال، کارشناسان انتظار ندارند که روبل به سرعت به سطوح مشاهده شده در اوایل سال ۲۰۲۰، قبل از ورود ویروس کرونا به جهان بازگردد.

پاسخ دادن